Zegarki cyfrowe i ich udana podróż wokół świata

Zegarki cyfrowe od Casio w nowoczesnym designie
Facebook
LinkedIn

Zegarki na rękę, które obecnie znamy, przeszły długą drogę, aby uzyskać obecną formę. Świetnym przykładem tego są tzw. smartwatches, ew. inteligentne zegarki. Ludzie kiedyś nawet nie marzyli o takich zdobyczach. Wręcz przeciwnie, uwagę na rynku przyciągały różne zegarki wyposażone w gry lub zegarki z kalkulatorem. Wszystkie jednak łączyło jedno – były to zegarki cyfrowe. Ich udana podróż wokół świata rozpoczęła się w 1972 roku. Oczywiście, pierwsze zegarki cyfrowe nie były od razu wyposażone w gry lub kalkulator. Ale sam wyświetlacz cyfrowy był około 50 lat temu niesamowitym postępem.

Treść artykułu

Pierwsze zegarki cyfrowe już z 1972 roku

Skoro już wspomnieliśmy go trochę wyżej, pragniemy ponownie wrócić do niego. Pierwszym zegarkiem cyfrowym, który został wprowadzony na rynek, był zegarek Hamilton Pulsar P1. Ludzie na całym świecie mogli zapoznać się z nim już w kwietniu 1972. W tym czasie kosztował 2 100 dolarów. Jego cena wynikała nie tylko z rewolucyjnego wyświetlacza LED, ale także z 18-karatowego złota, którym został ozdobiony.

Złoty zegarek cyfrowy Hamilton Pulsar P1

Ciekawostka: Do reputacji zegarka Hamilton Pulsar P1 przyczynił się fakt, że podobny model pojawił się jako zegarek Jamesa Bonda w filmie Live and Let Die.

Zegarki cyfrowe z kalkulatorem 4 lata później

Firma Seiko bardzo szybko nawiązała do pierwszych zegarków cyfrowych na świecie. W 1973 r. wprowadziła na rynek swój pierwszy model oznaczony jako 06LC. Producent pionierskiego egzemplarza P1 już 4 lata po premierze pierwszego zegarka cyfrowego wprowadził na rynek jeden z pierwszych zegarków z kalkulatorem. Występował pod nazwą Hamilton Pulsar Calculator Watch. Jednak jego przyciski były tak małe, że można było je obsługiwać tylko za pomocą specjalnych akcesoriów.

Powyższy problem rozwiązała firma Casio, która zasłynęła w świecie nie tylko klasycznymi zegarkami cyfrowymi, ale również zegarkami z kalkulatorem. W związku z tym warto wspomnieć model C-80 Calculator Watch z początku lat 80-tych. Użytkowników przyciągał zarówno wygodną obsługą jak i przystępną ceną.  

Tak wyglądał model C-80 z kalkulatorem od Casio:

Inne ciekawe zegarki cyfrowe

Oprócz zegarków z kalkulatorem zasługują na uwagę również inne zegarki cyfrowe, które są bardzo ciekawe z historycznego punktu widzenia. Za te zegarki możemy być wdzięczni głównie japońskim markom:

  • 1980 – Zegarek cyfrowy z grami Casio Game-10 z legendarną grą Space Invaders.
  • 1982 – Zegarek cyfrowy Seiko TV Watch umożliwiający oglądanie telewizji na małym niebiesko-szarym ekranie LCD.
  • 2002 – Zegarek cyfrowy Casio Wrist Camera ze zintegrowanym aparatem fotograficznym, który potrafił robić szare zdjęcia o wymiarze 120 x 120 pikseli.

Współczesne retro zegarki cyfrowe

Mówiąc ogólnie o zegarkach cyfrowych, można stwierdzić, że są nadal popularne. Zasługę można przypisać głównie firmie Casio. Ten japoński gigant ma właśnie w swojej ofercie wielu retro zegarków cyfrowych. I podczas gdy publiczność coraz więcej domaga się inteligentnych zegarków, możemy śmiało powiedzieć, że zegarki cyfrowe będą na rynku tak długo, jak długo będą ludzie nimi zainteresowani.

Nasza wskazówka dotycząca męskich zegarków cyfrowych: Model GW-M5610-1ER z popularnej edycji G-Shock.

Nasza wskazówka dotycząca damskich zegarków cyfrowych: Złoty retro zegarek cyfrowy A168WG-9EF przeznaczony dla obu płci.

Popularny zegarek cyfrowy Casio Vintage

Wskazówka na zakończenie: W szerokiej ofercie zegarków Casio znajdziesz również dziecięce zegarki cyfrowe o różnych kolorach.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​