- Koperta ultracienkiego zegarka ma mniej niż 8 mm.
- Najcieńszy zegarek na świecie został wyprodukowany przez firmę Bulgari.
- Ultracienki zegarek jest stylowy, minimalistyczny, wygodny w noszeniu i funkcjonalnie prosty.
Zegarmistrzowie zawsze starali się przesuwać granice swojego rzemiosła. Wysiłki zmierzające do stworzenia ultracienkich zegarków są bez wątpienia jednym z najbardziej imponujących trendów we współczesnej inżynierii zegarmistrzowskiej. Jak każda inna branża, zegarmistrzostwo jest pod wpływem szybkiego rozwoju technologicznego, a obecnie na rynku jest więcej ultracienkich zegarków niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego zebraliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o tej fascynującej kategorii zegarków.
Treść artykułu
Czym jest ultracienki zegarek?
Podstawową funkcją koperty zegarka jest ochrona mechanizmu. Grubość koperty zatem naturalnie najbardziej wpływa na sam mechanizm i jego konstrukcję. Bardziej skomplikowane mechanizmy wymagają grubszej koperty i odwrotnie. Im bardziej producent może uprościć mechanizm, tym cieńsza może być koperta. Dlatego też większość ultracienkich zegarków pomija komplikacje w pogoni za prostotą.
W żadnym słowniku zegarmistrzowskim nie znajdziemy jednolitej i precyzyjnej definicji zegarków cienkich i ultracienkich. Ogólnie przyjęta górna granica jest dość hojna i zazwyczaj wynosi 8 mm. Tak więc zegarki o grubości koperty wynoszącej 8 mm lub mniej są już uważane za cienkie. Producenci zegarków poszli jednak znacznie dalej w swoich staraniach i udało im się nawet wyprodukować zegarki o rozmiarze koperty mniejszej niż 2 mm.
Ciekawostka: Posiadaczem rekordu „najcieńszego zegarka na świecie” jest obecnie firma Bulgari, która posiada model Octo Finissimo Ultra Mark II z kopertą o grubości zaledwie 1,7 mm. Koperta tego zegarka jest cieńsza niż karta kredytowa.
Krótka historia rozwoju ultracienkich zegarków
Korzenie rozwoju ultracienkich zegarków sięgają aż do XVIII wieku, kiedy to zegarmistrzowie próbowali zmniejszyć kieszonkowe czasomierze. Jeśli skupimy się na nowoczesnym zegarmistrzostwie, dojdziemy do lat 50-tych XX wieku, kiedy to zegarmistrzowie próbowali produkować cienkie kalibry i koperty dla takich marek jak Vacheron Constantin, Jaeger Le Coultre i Piaget.
Vacheron Constantin wprowadził na rynek model kal. 1001 o grubości zaledwie 2,94 mm. W tamtym czasie był to najcieńszy mechanizm na świecie. Zaledwie trzy lata później ten sam producent wypuścił kal. 1003, który mierzył zaledwie 1,64 mm. Ten mechanizm był również używany przez Le Coultre i Cartier w ich zegarkach.
Piaget w 1960 roku wprowadził kal. 12P, który przy grubości 2,3 mm był najcieńszym automatycznym mechanizmem na świecie.
Te rewolucyjne kalibry z połowy XX wieku otworzyły zupełnie nowe horyzonty dla branży zegarmistrzowskiej i zainspirowały wielu innych producentów zegarków. Dziś flagowcem segmentu ultracienkich zegarków jest trio Bulgari, Richard Mille i Piaget.
Ciekawostka: Walka o rekord w produkcji ultracienkich zegarków zakończyła się w ubiegłym wieku, jak na ironię, zegarkami, które były tak niepraktyczne, że nie nadawały się do noszenia. Był to model Delirium IV, którego grubość koperty wynosiła 0,98 mm.
Zalety i wady ultracienkich zegarków
Niezależnie od fascynującego kunsztu, żaden zegarek na rękę nie jest uniwersalnie doskonały. Ultracienkie zegarki mają więc zarówno zalety, jak i wady w porównaniu do ich masywniejszych odpowiedników.
Główne wady ultracienkich zegarków
- Niższa trwałość: eliminując zbędne elementy, często trzeba poświęcić niektóre komponenty techniczne. Cienkie mechanizmy zegarków mechanicznych są czasami montowane w niestabilny sposób, gdyż przedkłada się oszczędność miejsca nad konstrukcję. Niektóre ultracienkie zegarki są bardziej podatne na uszkodzenia.
- Funkcjonalna prostota: ultracienkie zegarki zazwyczaj nie posiadają żadnych funkcji, a jedyną zachowaną funkcjonalnością jest odmierzanie czasu.
Główne zalety ultracienkich zegarków
- Wygoda: smukły zegarek jest lekki i niezwykle wygodny, szczególnie dla mniejszych nadgarstków.
- Minimalizm: jeśli pragniesz nieskomplikowanych czasomierzy, ultracienki zegarek może być właściwym wyborem. Są one funkcjonalnie proste i wyglądają zarówno elegancko, jak i atrakcyjnie.
- Cena: O ile nie szukasz ultracienkich zegarków premium luksusowych marek, cienkie zegarki są zwykle tańsze niż ich standardowe i ponadwymiarowe odpowiedniki. Aby zaoszczędzić miejsce, większość z nich wykorzystuje mechanizmy kwarcowe, które są tańsze w produkcji.
- Styl: Cienkie zegarki są zarówno dyskretne, jak i gustowne, a także dodają wyglądowi eleganckiego wyrafinowania. O ich użytkownikach mówi się, że najsilniejsze ręce nie muszą dźwigać największego ciężaru.