Zegarki cyfrowe

Chociaż zegarki cyfrowe obecnie występują w roli retro pamiątki, prawie nic nie straciły na swojej popularności. Tradycja, popularny design retro, ale również wspomnienia na czasy minione to właśnie najczęściej decyduje o wielkiej popularności zegarków cyfrowych nawet w czasach obecnych, kiedy na szczycie znajdują się zegarki smart.

Treść:

Z dziejów zegarków cyfrowych

Chociaż dzieje zegarków z ekranem cyfrowym sięgają do końca lat 60-tych zeszłego stulecia, w naszym przeglądzie jednak poświecimy miejsce tylko najbardziej znanym modelom, które odniosły największy sukces komercyjny.

Zegarki cyfrowe Hamilton

Jak już wspominaliśmy w jednym z naszym poprzednich artykułów, amerykańską firmę Hamilton można uznać za pioniera w dziedzinie zegarków cyfrowych.  W 1972 roku firma wprowadziła na rynek model Pulsar P1, który został wyposażony w LED ekran i ozdobiony 18 karatowym złotem. Model P1 jest obecnie prawdziwym klejnotem, którego cena osiąga 5-cyfrową kwotę. 

Następcą modelu P1 był model P2, który pojawił się na rynku w 1973 r. Jego korpus został wyprodukowany ze stali nierdzewnej. Cena za najtańszy model zaczynała się na poziomie 395 dolarów. Zegarki cyfrowe od marki Pulsar stały się przebojem, o czym świadczą liczby sprzedaży. W 1975 roku marka Hamilton sprzedała 150 000 modeli swoich zegarków z LED ekranem cyfrowym.

Pierwsze zegarki cyfrowe - Hamilton Pulsar P1

Zegarki cyfrowe Seiko

W 1973 roku japońska marka Seiko pokazała swoją broń. Zegarek cyfrowy tego producenta oznaczony jako Seiko Cal. 0614 był pierwszym zegarkiem z 6- cyfrowym ekranem. Ekran w tym zegarku miał żywotność 50,000 godzin i zapewniał optymalną czytelność. Marka Seiko kontynuowała rozwój zegarków cyfrowych i 2 lata później, w 1975 roku, wprowadziła na rynek zegarek oznaczony Cal. 0634. Był to pierwszy zegarek cyfrowy na świecie, wzbogacony o funkcję chronografu. Zegarek posiadał między innym wbudowany stoper oraz podświetlenie ekranu, co podwyższyło komfortowe użytkowanie.

Zegarki cyfrowe od marki Seiko
Źródło: https://www.horobox.com/en/news-detail/seiko-always-one-step-ahead

Zegarki cyfrowe Casio

Na rozwijający się rynek z zegarkami cyfrowymi wszedł w 1974 roku kolejny producent zegarków Japońska marka Casio wprowadziła w listopadzie 1974 r. na rynek swój pierwszy model zegarka cyfrowego nazwany Casio Casiotron R-11. Oprócz wyświetlania godzin, minut, sekund, model ten został wzbogacony o funkcję kalendarzu, dzięki czemu został pierwszym zegarkiem na świecie, który posiadał tę (dziś już oczywistą) funkcję. Kolejnym ulepszeniem tego kultowego modelu było, że użytkownicy nie musieli naciskać żadnego przycisku, aby wyświetlić godziny. Dzięki ekranowi LCD czas był zawsze wyświetlany na zegarku. Warto również wspomnieć o innych popularnych modelach zegarków cyfrowych Casio. Przykładowo, kto by nie pamiętał wielkiego hitu lat 80-tych i 90-tych minionego stulecia, a więc zegarka z kalkulatorem? W tym segmencie właśnie dominowała marka Casio.

Zegarki cyfrowe dziś

Chociaż w czasach najnowocześniejszych zegarków smart jest noszenie retro zegarków cyfrowych już tylko wyłącznie modą, ograniczona funkcjonalność nie umniejsza ich popularności. Vintage zegarki cyfrowe w retro stylu cieszą się ogromną popularnością, o czym świadczy również marka Casio. Od czasu premiery pierwszego modelu Casiotron R-11 marka wprowadziła na rynek szereg innych kultowych modeli, z niemiał niezmienionym designem do dnia dzisiejszego. Oto niektóre z popularnych zegarków cyfrowych od Casio:

Seria modelowa A700

Obecnie chyba najbardziej kultowy zegarek retro z tej edycji pochodzi z 2019 roku. Na rynku znajdziesz go w dwu wersjach kolorystycznych (złotej, srebrnej), do wyboru masz klasyczny pasek lub pasek shark mesh. Na zdjęciu znajduje się po prawej stronie obok innego popularnego modelu z kodem produktu A159WGEA z edycji Casio Vintage:

Złoty zegarek cyfrowy w stylu retro od Casio

Seria modelowa A168

Zegarki cyfrowe z tej linii modelowej o (prawie) niezmienionym designie ozdabiają nadgarstki ludzi ponad trzech dekad! Jeśli chcesz porządnej dawki nostalgii, zdecydowanie nie powinieneś przegapić tego zegarka. Ten uniseks zegarek cyfrowy jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych, więc oprócz klasycznego złotego i srebrnego koloru, znajdziesz na rynku również zegarki o czarnym, czarno-złotym, ale również srebrno-turkusowym lub kamuflażowym wykonaniu. 

Uniseks zegarek cyfrowy Casio

Seria modelowa AE1200

W naszym przeglądzie nie możemy zapomnieć na zegarek cyfrowy zainspirowany kultowym zegarkiem Seiko G757, który pojawił się na nadgarstku Rogera Moora w filmie James Bond: Ośmiorniczka.

Zegarek cyfrowy zainspirowany Jamesem Bondem

Seria modelowa F-91W

Legenda wszystkich zegarków cyfrowych. Właśnie tak można nazwać czarny zegarek cyfrowy Casio F-91W, który obecnie jest obowiązkowym modelem każdego miłośnika zegarków retro. Ten zegarek cyfrowy jest najbardziej popularnym zegarkiem cyfrowym, pojawiającym się w wielu filmach i na nadgarstkach najsłynniejszych ludzi świata.

Jeden z najlepiej sprzedających się zegarków cyfrowych - Casio F-91W

Jak widać, te najbardziej popularne modele nie zmieniły swojego designu od pierwszego wprowadzenia na rynek. Chociaż kilka marek próbowało wskoczyć na podobną retro falę, marka Casio jest obecnie niepokonanym liderem w segmencie zegarków cyfrowych. Casio swój sukces w tej dziedzinie zawdzięcza głównie kluczowemu modelowi, który stał się kultowym symbolem popkultury w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku.