Zegarki Seiko – krótka historia japońskiej marki

Japońskie zegarki Seiko to gwarancja jakości

Gdybyśmy mieli sporządzić listę najbardziej znanych producentów zegarków na świecie, zegarki Seiko z pewnością znalazłyby się na szczycie naszego wyboru. Ta japońska manufaktura to nie tylko jeden z największych innowatorów w branży zegarmistrzowskiej, ale także jeden z najstarszych (znanych na rynku) domów zegarmistrzowskich w historii. Obecnie znane i cieszące się powodzeniem kolekcje zegarków Seiko Presage, Solar czy Prospex to tylko fragmenty tego, co marka wyprodukowała w ramach swojej wieloletniej działalności.

Przy tym producencie nie sposób nie wspomnieć o niezliczonych nowościach i innowacjach, o które marka ta wzbogaciła świat zegarków. Słynny zegarek nurkowy Seiko i (futurystyczna) technologia napędu zegarka Spring Drive to tylko wierzchołek wyimaginowanej góry lodowej innowacji japońskich inżynierów. Zebraliśmy najważniejsze historyczne fakty i ułożyliśmy z nich  krótki przekrój historii tego japońskiego giganta. Możesz zainteresuje Cię również nasz wybór ciekawych modeli z aktualnej oferty.

Z krainy wschodzącego słońca na cały świat

Historia marki sięga 1881 roku. Została założona przez zaledwie 21-letniego Kintaro Hattori w japońskim mieście Tokio, a konkretnie w jednej z jego części zwanej Ginza. Pierwotnie ten japoński biznesmen zajmował się wyłącznie sprzedażą i naprawą zegarków. Jednak w ciągu kilku lat przekształcił swój pierwotny cel w produkcję zegarów ściennych. Pierwsza fabryka powstała 11 lat później, a produkty powstały pod marką Seikōsha. Nazwa powstała z połączenia dwóch japońskich słów. Pierwszym z nich jest słowo „Seiko”, które może symbolizować dokładność lub sukces, oraz słowo „sha” symbolizujące dom. Wspomniana właśnie produkcja zegarów ściennych stała się podkładem do powstania znanej na całym świecie marki Seiko.

Na początku XX wieku bardzo niewiele zegarków na rękę sprowadzano do Japonii z zagranicy. Właśnie ten fakt podsunął przedsiębiorcy Hattori pomysł zrobienia własnego zegarka na rękę. Nie trwało to długo i już w 1913 roku powszechny pomysł stał się rzeczywistością. Narodził się pierwszy japoński zegarek na rękę  Laurel. Japońskie zegarki zyskiwały na popularności, ale produkcja Hattori była silnie uzależniona od importu komponentów z zagranicy. Choć znacznie spowolniło to sam proces produkcji, nie przeszkodziło to w rosnącej popularności pierwszych japońskich zegarków na rękę.

Pierwszy zegarek na rękę firmy Seiko - jeszcze pod nazwą Laurel

Źródło: Wikipedia

Punktem zwrotnym w historii marki był z pewnością rok 1923. W wyniku Wielkiego trzęsienia ziemi w Kanto o sile 5,2, fabryka Seikosha została zniszczona, a Kintaro Hattori został zmuszony do powtórzenia całego procesu zakładania marki. Wraz z usunięciem słowa „sha” z nazwy marki w 1924 roku, powstała obecna nazwa i nic nie stało na przeszkodzie, aby nowo utworzona marka zapisała się w historii zegarków. Marka nadal produkowała oryginalne japońskie zegarki na rękę. Wspomnijmy na przykład o zegarku Seiko Super, który jest dziś naprawdę rzadkim przedmiotem kolekcjonerskim.

Wskazówka dotycząca artykułu:

Luxusní pánské hodinky Emporio Armani s rysem italské elegance

Główne lata innowacji marki Seiko

Teraz jednak przeniesiemy się kilka lat do przodu i skupimy się na wyborze najciekawszych innowacji, jakie przyniósł ze sobą zegarek Seiko. Wszystko ułożone na ciekawej osi czasu.

Pierwszym rokiem na naszej liście będzie rok 1956. Wtedy pojawił się zegarek Seiko z systemem „Diashock”. Jak zapewne już wiesz, celem tego systemu było zapobieganie mechanicznemu uszkodzeniu ważnych elementów wewnątrz zegarka, podczas upadku. System Diashock pochłaniał niepożądane wstrząsy, chroniąc w ten sposób ważne elementy zegarka. Dziś możemy się uśmiechać z takiej innowacji, ale w latach pięćdziesiątych był to prawdziwy krok naprzód.

Rok 1960 przyniósł ze sobą luksusowy zegarek z oznaczeniem Grand Seiko. Ta linia modelowa męskich zegarków Seiko miała zadowolić najbardziej wymagających klientów. Rola projektantów była w tym przypadku jasna – musieli stworzyć najbardziej luksusowe i najlepsze zegarki, jakie można stworzyć pod skrzydłami japońskiej marki. Oczywiście spełnili swój cel i zegarek jest stale produkowany. Jedyną różnicą jest całkowite oddzielenie tej edycji od marki, przy czym zegarki Grand Seiko to obecnie osobna marka.

W tym samym roku, w którym odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio (1964), marka Seiko wprowadziła na rynek kolejny innowacyjny produkt. Był to pierwszy japoński zegarek wyposażony w stoper. To największe wydarzenie sportowe, było doskonałą okazją do zademonstrowania świetnych umiejętności pomiaru czasu przez japońskich projektantów. Jednak pozostańmy jeszcze w latach 70-tych.

Ciekawy dla marki był także rok 1965. To właśnie w tym roku marka opracowała swój pierwszy zegarek nurkowy. Dzięki wytrzymałej kopercie i szkiełku zegarek Seiko Diver był w stanie wytrzymać nurkowanie do głębokości 150 metrów. Jak widać na zdjęciu kultowy wygląd zegarka zachował się do dziś.

Nurkowy zegarek Seiko Divers

Znaczący wkład w historię marki miał rok 1969. To właśnie w tym roku marka wprowadziła na rynek pierwszy na świecie zegarek kwarcowy. Był to zegarek męski z kolekcji Seiko Astron, która wywołała rewolucję w świecie zegarków. Jak podaje marka Seiko, zegarek był 100 razy (!) dokładniejszy niż wszystkie inne zegarki na rynku. Seria zegarków Seiko Astron jest produkowana z dużym powodzeniem do dnia dzisiejszego i jest wyraźnym dowodem technicznej innowacyjności i ciągłego rozwoju marki.

Lata 1975 i 1986 to ponownie lata innowacji w dziedzinie zegarków nurkowych. We wspomnianym już 1975 roku marka postawiła sobie za cel stworzenie zegarka, który zniesie nurkowanie na głębokość 350 metrów. Seiko jak zwykle nie zawiódł, a nawet przekroczył wyznaczony cel. Marka stworzyła zegarki Seiko Diver’s z tytanową kopertą, które były w stanie zanurzyć się na głębokość 600 metrów. Rekordy były pobijane i w 1986 roku. Zmieniając tytanową kopertę na ceramiczną, marce udało się stworzyć wyjątkowy zegarek nurkowy Seiko Professional Diver’s 1000m. Jak zapewne już wiesz, tym modelem japoński producent pokonał mityczny limit 1 kilometra pod wodą.

Czy znasz edycję zegarka Seiko Kinetic? Oryginalna nazwa tego wydania to Seiko A.G.S. i została założona w 1988 roku. Zasada działania napędu zegarka opierała się na oscylacyjnym obciążniku, który był w stanie przekształcić ruch ręki noszącego w napięcie elektryczne, które następnie zasilało system baterii zegarka. Był to pierwszy zegarek automatyczny z napędem kwarcowym, który był w stanie połączyć doskonałe cechy zegarków automatycznych i zasilanych bateryjnie. Naprawdę przyzwoity wynik jak na rok 1988.

Z pewnością warto wspomnieć o roku 1999, kiedy Seiko wprowadziło na rynek naprawdę wyjątkowe rozwiązanie napędowe. Technologia Spring Drive to coś, co bardzo trudno opisać językiem laika. Aby dowiedzieć się więcej o tym najnowocześniejszym rozwiązaniu do napędu zegarków, przeczytaj artykuł “The Silent Revolution of Seiko”.

Moglibyśmy jeszcze długo wymieniać inne zapierające dech w piersiach innowacje marki. Jednak taka „krótka” lista z pewnością pochłonęłaby dalszych kilkadziesiąt kolejnych wersów, a my na pewno nie chcemy Cię zanudzać faktami historycznymi (jakkolwiek interesujące mogą być). Nie możemy jednak nie wspomnieć o jeszcze jednej z innowacji marki Seiko. Skoczmy więc kilka lat do przodu i zatrzymajmy się przy edycji Seiko Astron GPS Solar. Ale czemu ten zegarek jest wyjątkowy?

Jeśli myślisz o innowacyjnym połączeniu zegarka zasilanego energią słoneczną, który może odbierać sygnał GPS, to dobrze trafiłeś. Dopiero w 2012 roku firma wprowadziła na rynek zegarek, który był w stanie odbierać sygnały GPS za pomocą własnego opatentowanego odbiornika GPS. Zegarek potrafił więc z dużą dokładnością identyfikować strefy czasowe i bez problemów pracować z danymi dostarczanymi do zegarka przez satelity GPS znajdujące się nad naszymi głowami. Zegarki są produkowane do dziś i w tej kategorii cenowej są to modele naprawdę precyzyjnie dopracowane. Jeśli chcesz przyjrzeć się bliżej temu zegarkowi, obejrzyj to video.

Solarny zegarek Seiko z odbiornikiem GPS

Na podstawie naszego krótkiego przeglądu historycznego prawdopodobnie już wiesz, że zegarki Seiko są idealnym ucieleśnieniem japońskich umiejętności. Przyjrzyjmy się jednak teraz aktualnej ofercie zegarków marki i skupmy się na najciekawszych męskich zegarkach Seiko z popularnych kolekcji.

Seiko Prospex

Pierwszą z kolekcji, na którą zwracamy uwagę, będzie kolekcja o nazwie Seiko Prospex. Zegarki z tej kolekcji to niewątpliwie najbardziej wyszukane (przynajmniej wizualnie) modele. Najnowsze z nich podzielone są ze względu na trzy otaczające nas elementy. Są to zegarki Seiko Land, Sky i Sea, a każda z tych podkolekcji ma swoją specyfikę. Męskie zegarki Seiko Land urzekną Cię ziemistymi kolorami i kompasem, solarne zegarki Sky przekonają wszystkich, którzy najlepiej czują się z głową w chmurach. Niewątpliwie ciekawymi egzemplarzami są też zegarki z kolekcji „wodnej” z oznaczeniem Sea, które są prawdziwym hitem wśród zegarków nurkowych. Jeśli nurkowanie jest Twoją pasją, zegarek Seiko Prospex Turtle King SRPE05K1, który z łatwością radzi sobie z ciśnieniami do 20 barów, z pewnością będzie dobrym wyborem.

Seiko Prospex Turtle King SRPE05K1

Rozmiar: duży (szerokość 4-5,49 cm), szerokość paska: 22 mm, rodzaj mechanizmu: automat - naciąganie ręczne
TOP

Seiko Solar

 

Jak zapewne już wiesz, głównym mottem zegarków z kolekcji Solar jest innowacyjny napęd solarny. Zegarek jest zasilany energią słoneczną, która jest przechowywana w baterii. Nigdy nie trzeba go wymieniać, więc masz możliwość noszenia zegarka, który zasadniczo nie wymaga konserwacji. Oczywiście energia słoneczna też ma swoje minusy. Podobnie jak w przypadku Citizen Eco-Drive, zegarki Seiko Solar muszą być wystawione na działanie dostatecznej ilości światła słonecznego aby prawidłowo działały.

Oprócz doskonałego technicznego wykonania i precyzyjnej jakości, zalety zegarków z kolekcji Seiko Solar jest również stosunkowo. przystępna cena. W przedziale cenowym od 400 do 800 PLN możesz wybrać wysokiej jakości zegarki z tej kolekcji, które będą Twoim wspaniałym towarzyszem. Pod naszą lupę dostał się również Seiko Solar SSC147P1, który wyposażony jest w szkło mineralne Hardlex, chronograf z budzikiem i wodoodporność do ciśnienia 10 bar.

Seiko Solar SSC147P1

Wymiary: 42 x 42 mm, Napęd: Quartz (bateria), Wodoszczelność: 100m (pływanie powierzchniowe), Płeć: mężczyźni, Gwarancja: 24 miesiące
TOP

Seiko Presage

Zegarki z kolekcji Presage to dzieło, które łączy w sobie japońskie umiejętności zegarmistrzowskie z doskonałym sportowo-eleganckim wyglądem. Jednak zegarków z tej kolekcji nie da się jednoznacznie zaliczyć (przynajmniej wizualnie) do żadnej z dobrze znanych kategorii zegarków. Niektóre modele sprawiają wrażenie luksusowych, podczas gdy inne w poszukiwaniu inspiracji wizualnych przeszły do świata zegarków nurkowych. W tej kolekcji można wybierać zarówno z zegarków automatycznych, jak i solarnych.

Fani luksusowych zegarków na pewno docenią to,że w kolekcji Presage dostępnych jest kilka sztuk, które z łatwością możemy zaliczyć do tej kategorii zegarków.  Naszą uwagę zwrócił retro zegarek Seiko Presage SRPD36J1 z limitowanej kolekcji Coctail Time „Old Fashioned”. Ten automatyczny zegarek jest ozdobiony pozłacaną kopertą i jest napędzany przez najwyższej klasy mechanizm Seiko 4R35.  Wysokiej jakości szkło Hardlex i luksusowy skórzany pasek to oczywistość. Nie poświęcaj zbyt wiele czasu na rozmyślanie o zakupie. Zegarek został wykonany tylko z 8000 sztuk!

Seiko Presage Cocktail Time Old Fashioned SRPD36J1

Rozmiar: duży (szerokość 4 - 5,49 cm), szerokość paska: 20 mm, rodzaj mechanizmu: automat - naciąganie ręczne
TOP

Seiko Chronograph

Jeśli zaszokowaliśmy Cię ceną zegarka z kolekcji Seiko Presage, na pewno uspokoimy Cię przedstawiając kolekcję Chronograph. Znakiem rozpoznawczym zegarków z tej kolekcji są typowe zegary z chronografem, których używanie w Seiko  jest prawdziwą tradycją. W większości są to zegarki z napędem kwarcowym (bateryjnym), które mimo relatywnie niskiej ceny zachwycą Was swoim technicznym wykonaniem. Możesz wybierać spośród zegarków ze skórzanym paskiem, ale także luksusowo wyglądających zegarków z metalowym paskiem, jednak nie daj się zwieść ich cenie.

Choć są to relatywnie tanie modele w porównaniu z innymi, zegarek jakościowo nie odstaje od droższych braci. Gdybyśmy mieli wybrać tylko jeden model z tej kolekcji, byłby to męski zegarek Seiko Chronograph SSB303P1. Ten sportowo-elegancki zegarek ma funkcjonalne zegary z chronografem, świecące wskazówki, ale także tachometr. Przekonaj się sam o nieskazitelnym wyglądzie tego modelu.

Seiko Chronograph SSB303P1

Wymiary: 44 x 12 mm, Napęd: Quartz (bateria), Wodoszczelność: 100m (pływanie powierzchniowe), Płeć: mężczyźni, Gwarancja: 24 miesiące
TOP

Słowo na zakończenie

Jak zwykle w naszych przeglądach, na koniec zawsze mamy dla Ciebie małe podsumowanie naszych wyników. I dziś nie będzie inaczej. Zegarki Seiko nie są tak naprawdę dla każdego. Nie są odzwierciedleniem najnowszych trendów w modzie, wręcz przeciwnie. Zegarki męskie i damskie Seiko nawiązują do tradycji, a modele tej marki budują swój sukces przede wszystkim na wyrafinowanej jakości i innowacjach technicznych.

Jeśli nie jesteś jednym z klientów, którzy podążają za szybko rozwijającymi się trendami, ale jakość jest dla Ciebie najważniejsza, zegarki Seiko z pewnością będą dla Ciebie dobrym wyborem. W stosunkowo niskiej cenie dostaniesz topowy zegarek, który z pewnością Cię nie zawiedzie, przynajmniej jakościowo. Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci japońską markę. Ale teraz twoja kolej. Który zegarek Seiko ozdobi Twój nadgarstek?😎

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​