Słownik pojęć zegarmistrzowskich: Co to jest chronograf i jak się go używa?

Wyjaśnimy, czym jest i jak działa chronograf
Facebook
LinkedIn

W przeszłości zegarek był przede wszystkim funkcjonalnym akcesorium, które służyło jego użytkownikowi głównie jako licznik czasu. Choć dziś postrzegamy zegarek bardziej jako modny dodatek, nie zawsze tak było. Technologia zegarmistrzowska jest stale ulepszana, a do zegarka dodano dodatkowe funkcje, dzięki czemu jest on nieodzownym dodatkiem dla osób najróżniejszych profesji. Przełomem było odkrycie chronografu, które znacząco wpłynęło na świat zegarków.

Treść artykułu

Z historii chronografu

Pierwszy nowoczesny chronograf został wynaleziony w 1816 roku, przez francuskiego wynalazcę Louisa Moinet. Kolejnym ważnym krokiem milowym było zastosowanie wskaźników chronografu w zegarkach sprzedawanych komercyjnie. To zasługa francuskiego zegarmistrza Nicolasa Mathieu Rieusseca działającego w imieniu króla Ludwika XVIII. Ale czym jest chronograf i do czego służy?

Co to jest chronograf?

Chronograf jest jednym z elementów składowych, ew. dodatkowych funkcji zegarka mechanicznego. Wszystkie nadbudowy, które ulepszają tarcze zegarków, są zbiorczo określane jako „komplikacje”. Jednak pod pojęciem chronograf nie ma nic skomplikowanego. Jest to termin odnoszący się do dodatkowych stoperów analogowych. W przeszłości był to przywilej zegarków lotniczych, wyścigowych lub w inny sposób wyspecjalizowanych, które były przeznaczone dla określonej grupy użytkowników. Z czasem i do „zwykłych” zegarków weszły tarcze z chronografem. Ale nic dziwnego. Chronografy pięknie uzupełniają tarcze zegarka, a także nadają im bardziej luksusowy i wyrafinowany wygląd. Dziś funkcjonalne chronografy można spotkać nie tylko na tarczach znanych szwajcarskich marek, ale także na tarczach powszechnie dostępnych marek modowych.

Wskazówka na artykuł:  Obejrzyj 25 najlepszych zegarków z chronografami.

Jak działa chronograf?

Na tarczy zegarka można znaleźć nawet kilka chronografów. Dla lepszego zrozumienia i wyjaśnienia możemy posłużyć się tarczą zegarka Citizen CA4210-16E. Zdobią go trzy małe chronografy:

Chronograf na zegarku Citizen

Wyjaśnienie:

  1. 24-godzinna subtarcza
  2. 60-minutowy chronograf
  3. Sekundowy chronograf (stoper)

Standardowo w zegarku używane są 3 chronografy. Jednak ich liczba i zastosowanie mogą się różnić. Możemy spotkać się z zegarkiem z dwoma lub czterema dodatkowymi subtarczami.

Liczba chronografów może się różnić w zależności od zegarka
Źródło: tally.tl & watchtime.com

Standardowo chronograf współpracuje z dwoma bocznymi przyciskami, które zwykle znajdują się Przy drugiej i czwartej godzinie. Górny przycisk uruchamia chronograf, a jego ponowne naciśnięcie zatrzymuje pomiar. Dolny przycisk służy do resetowania wskaźników chronografu. Odczytanie wyników z chronografu jest bardzo proste, ale konieczne jest systematyczne postępowanie. Najpierw trzeba odczytać małą tarczę godzinową, następnie dodać dane ze wskazówki minutowej, a na końcu sekundy z trzecie tarczy.

Chronograficzne tarcze w zegarkach Tissot i Certina

Tachometr jako część tarcz z chronografem

Świetnym dodatkiem do chronografu jest funkcja tachometru. Już na pierwszy rzut oka rozpoznasz, że Twój zegarek ma prędkościomierz. Cechą charakterystyczną są cyfry umieszczone na lunecie wokół tarczy. Zadanie tachometru jest proste – pomaga nam obliczyć prędkość. Jednak obliczenia zależą od dwóch wielkości, które musimy znać: czasu i przebytej odległości. Za pomocą tachometru w zegarku, można obliczyć na przykład prędkość jazdy.

Tachometr na zegarku Citizen

Jak obliczyć prędkość za pomocą tachometru?

Aby poprawnie obliczyć prędkość za pomocą tachometru, będziemy potrzebować centralnej wskazówki sekundnika. Interesuje nas jedna ważna formuła: T = 3600/t. Litera „T” w tym przypadku reprezentuje liczbę na tachometrze, a mała litera „t” reprezentuje czas mierzony w sekundach. Ważna jest również liczba „3600”, która w tym wzorze reprezentuje liczbę sekund na godzinę (tj. 60 sekund x 60 minut).

Przykład: Wyobraź sobie, że ścigasz się na torze o długości 1 km i chcesz dowiedzieć się, z jaką prędkością pokonujesz ten 1 km. Linią startu na torze będzie punkt, w którym włączamy chronograf. Pokonamy tor o długości 1 km i po ponownym przekroczeniu naszego punktu startowego zatrzymamy pomiar. Na przykład, jeśli wskazówka sekundowa zatrzyma się na 15 – tej sekundzie to prędkość, z jaką przejechałeś tor, odpowiada 240 km/h. Więcej opcji korzystania z tachometru znajdziesz w tym filmie:

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​