Zegarek zasilany energią słoneczną – poznaj jego historię

Szczegółowo przyjrzeliśmy się markom, które produkują zegarki słoneczne
Facebook
LinkedIn

Czy pamiętasz legendarne kalkulatory słoneczne z „czarnym paskiem”? Trzeba przyznać, że od tego czasu wykorzystanie energii słonecznej znacznie posunęło się do przodu. Z drugiej strony stwierdzenie, że dziś możemy wykorzystać promienie słoneczne na maksimum, byłoby prawdopodobnie błędne. Niemniej jednak nasze serca zawsze zabiją mocniej gdy zobaczymy zegarek z napędem na energię słoneczną. I właśnie  im poświęcamy kolejne wiersze. Czy wiesz, jaka historia towarzyszy temu zegarkowi z wyjątkowym napędem?

Treść artykułu

Męski zegarek zasilany energią słoneczną i jego historia

Czy oszacowałbyś datę powstania pierwszych zegarków zasilanych energią słoneczną? A czy wiesz, jakie marki były pierwsze w tej dziedzinie?

Zegarek słoneczny Synchronar 2100

Pierwszy zegarek słoneczny ujrzał światło dzienne w latach 70. ubiegłego wieku. Roger W. Riehl stał za jego narodzinami i musimy przyznać, że w tamtym czasie było to coś więcej niż futurystyczny produkt. Ponadczasowy design zapewniły mu nie tylko dwa panele słoneczne w miejscach, w których dziś jesteśmy przyzwyczajeni do tarcz, ale także boczny wyświetlacz LED z cyfrowym wskaźnikiem czasu. I jak wynika z powyższego podtytułu, nosił nazwę Synchronar 2100.

Pierwszy zegarek zasilany energią słoneczną - Synchronar 2100

Źródło: https://www.gearpatrol.com/watches/a575261/watchmaking-firsts-solar-powered-watch/

Męski zegarek zasilany energią słoneczną marki Citizen

Praca Rogera W. Riehla była śledzona przez  firmę Citizen. Właśnie tak, markę, która jest obecnie niezwykle popularna również dzięki pionierskiemu napędowi słonecznemu Eco-Drive. Twórcy Citizena nawet nie pomyśleli, dokąd zaprowadzi ich pierwszy męski zegarek zasilany energią słoneczną o nostalgicznej już nazwie Crystron. W porównaniu do zegarka Synchronar 2100 można tu zauważyć znaczne zmiany w dizajnie. Citizen Crystron miał 4 panele słoneczne na górze, ale w przypadku drugiego modelu były one częścią klasycznej tarczy analogowej. W tamtym czasie to była bomba, ale porównując z obecnym męskim zegarkiem  Citizen, to niebo a ziemia.

Pierwszy solarny zegarek Seiko

Chociaż większość pierwszych zegarków słonecznych nie wyglądała atrakcyjnie ze względu na ówczesną szarość czy czerń pasków słonecznych, ich wygląd stopniowo się zmieniał. W związku, z tym nie możemy nie wspomnieć o pierwszym słonecznym zegarku Seiko z 1978 roku. Posiadał cyfrowy wyświetlacz, a jego wygląd przypominał niektóre retro zegarki Casio. A kiedy wspominamy o japońskiej firmie Casio, nie możemy powstrzymać się od zajrzenia do jej portfolio modeli zasilanych energią  słoneczną. W ofercie marki Casio znajdziesz niedrogie męskie zegarki zasilane energią słoneczną. Przykładem jest zegarek Tough Solar z oznaczeniem AQ-S800W-1BVEF.
Męski zegarek zasilany energią słoneczną - Casio Tough Solar

Jakie są zalety zegarka solarnego?

Zegarki solarne oferują obecnie swoim właścicielom wiele korzyści. Oto przynajmniej niektóre z nich:
  • są łatwe w użyciu i łatwe w ładowaniu
  • ponieważ nie wymagają częstej wymiany baterii jak klasyczny zegarek, są one niejako bezobsługowe
  • eliminując potrzebę stosowania „baterii jednorazowych”, chronią środowisko
  • ekologiczny napęd sprawia, że są one wyrafinowanym i ciepłym dodatkiem modowym
 

Który męski zegarek zasilany energią słoneczną wybrać?

Skoro nie żyjemy w latach 70-tych, a na rynku można znaleźć wiele modeli solarnych jak dokonać właściwego wyboru? Z naszego punktu widzenia będzie to właściwy wybór, niezależnie od tego, którą z wyżej wymienionych marek wybierzesz – czy to Citizen, Seiko, czy Casio. Również firma Tissot produkuje męskie zegarki zasilane energią słoneczną. Wybór należy ostatecznie do Ciebie. My zalecamy, dla uprzyjemnienia wyboru zagłębienie się do artykułu na temat historii zegarków solarnych.

Pięć powodów, dla których warto kupić zegarek zasilany energią słoneczną. Więcej na ten temat w filmie:

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​