Jak kolekcjonować zegarki: Pierwsze kroki do Twojej prywatnej kolekcji zegarków

Nauczymy Cię, jak kolekcjonować zegarki
Facebook
LinkedIn

Istnieje wiele powodów, aby zacząć kolekcjonować zegarki i istnieje również wiele zegarków, które czekają na kolekcjonowanie. Wysokiej jakości zegarki są ponadczasowym akcesoriom modowym, dobrą okazją inwestycyjną i mają świetny potencjał, aby stać się pamiątką rodzinną. Kolekcjonowanie zegarków jest skomplikowane, czasochłonne, ale jednocześnie satysfakcjonujące. Na świecie istnieje niezliczona ilość zegarków, marek, stylów i wejść do kolekcjonerskiego świata. Każdy entuzjasta zegarków idzie w innym kierunku budując swoje „zegarmistrzowskie pudełko ze skarbami”. Dlatego pragniemy Ci powiedzieć, jak kolekcjonować zegarki, możemy tylko przedstawić podstawowe zasady, którymi powinieneś się kierować na swojej drodze.

Treść artykułu

Zanim zaczniesz budować swoją kolekcję zegarków

Być może posiadasz jeden wysokiej jakości zegarek, a może jeszcze nie posiadasz żadnego. Jesteś więc względnym nowicjuszem i zanim wybierzesz się na zakupy, poświęć trochę czasu na uczciwe przygotowanie.  

Poszerz swoje horyzonty

O zegarkach można wiele się dowiedzieć. Poznaj różnicę między mechanicznym i kwarcowym mechanizmem, poznaj główne rodzaje zegarków, zapoznaj się z najważniejszymi modelami na obecnym rynku i z kultowymi modelami, które wpłynęły na resztę branży. Przejdź do historii, ale nadążaj za aktualnymi trendami. Czytaj czasopisma, on-line artykuły, słuchaj podcastów, oglądaj wideo i fora dyskusyjne. Jeśli chcesz podążać ścieżką klasyki i pociąga Cię styl retro lub vintage, szukaj informacje również w książkach. Idź do sklepu stacjonarnego z zegarkami, obejrzyj ofertę i zegarek, który wpadnie Ci w oko. Nigdy nie przestawaj poszerzać swoich horyzontów. Świat zegarmistrzostwa jest fascynujący.

Dołącz do społeczności zegarmistrzowskich

Nie jesteś jedyną osobą, która właśnie wpadła w pasję i zastanawia się, jak kolekcjonować zegarki. Dołącz do grup, forów, przeszukaj sieci kolekcjonerów zegarków.  Podziel się swoimi pytaniami i pomysłami z innymi kolekcjonerami. Staraj się nauczyć jak najwięcej od bardziej doświadczonych, ale także szukaj inspiracji u nowicjuszy, którzy prawdopodobnie borykają się z podobnymi dylematami jak Ty.  

Ustal budżet

Możesz wydawać wszystkie swoje oszczędności na kilka rzadkich modeli. Z pewnością nie byłbyś pierwszym kolekcjonerem, który to zrobił. Zalecamy jednak rozłożenie zakupów na pewne okresy przy jednoczesnym przestrzeganiu ustalonego budżetu. Ustal też, jak często będziesz kupować kolejne zegarki i jakich limitów finansowych będziesz się trzymać.

Pomocna wskazówka: Zawsze kupuj tylko jeden zegarek na okres. Daje Ci to szansę dobrze zapoznać się z zegarkiem. Każdy nowy zegarek czegoś Cię nauczy i może skieruje Twoją kolekcjonerską podróż w innym, nowym kierunku.  

Znajdź swoją własną pasję zegarmistrzowską

Pomyśl o swojej kolekcjonerskiej podróży jako o wspinaczce na szczyt. Zacznij w obozie bazowym i podczas poruszania się w górę, będziesz Twój obszar zainteresowań stopniowo zwężał do jednego wymarzonego celu. Zachowaj otwarty umysł i pozwól zegarkowi, aby przemówił do Ciebie.

Jeśli interesujesz się historią, możesz zacząć od zegarka w stylu vintage. Fanów sportu prawdopodobnie w pierwszym momencie przyciągną wytrzymałe modele sportowe. Jeśli lubisz film, szukaj zegarka, który zagrał główną rolę na srebrnym ekranie. Albo zbierzesz zegarki z lat 60-tych, zegarki lotnicze, modele w stylu które z biegiem czasu zmieniły kolor, francuskie zegarki lub szwajcarską jakość. Niektórzy kolekcjonerzy skupiają się na konkretnych markach. Do bardziej dostępnych i pod względem kolekcjonowania ciekawych należą takie marki jak Seiko, Casio lub Tissot. Inni preferują ciekawe materiały, tematyczne tarcze, zegarki kieszonkowe, wysokiej jakości zegarki damskie lub przełomowe gadżety techniczne z różnych epok. Wybór należy tylko do Ciebie.

Kolekcja zegarków

Jak kolekcjonować zegarki

Dochodzimy do samego budowania kolekcji zegarków. Jak zacząć, gdzie robić zakupy, jak dbać o zegarki? Zdecydowanie otwiera się przed Tobą coraz więcej pytań. Odpowiemy na niektóre z nich.

Pierwszy krok: Kup kultowy zegarek

Niezależnie od obszaru zainteresowań, zacznij budować swoją kolekcję na solidnych podstawach. Jako pierwszy wybierz naprawdę kultowy zegarek. Model, który zostanie kamieniem węgielnym Twojej kolekcji, o którym pewnego dnia z dumą powiesz: „To był mój pierwszy zegarek.“

Kultowy może być zegarek, który wyznaczył kierunek w pewnej, choć niewielkiej branży zegarmistrzowskiej. Wybierz zegarek, który ma za sobą długą historię marki, wskazując na niezawodność. Spokojnie zacznij nowoczesnym, ale jednocześnie wysokiej jakości zegarkiem. Chociaż oryginalne stare zegarki są niezwykle cenne, zacząć od tej dziedziny jest bardzo skomplikowane. Jakość podróbek jest obecnie niezwykle wysoka i można znaleźć oryginalne modele, które zostały zmodyfikowane częściami zamiennymi, przez co zegarek traci na wartości. Jako początkujący kolekcjoner nie masz szansy poznać różnicy.

Idź głęboko, nie szeroko

Branża zegarmistrzowska jest bardzo szeroka, aby objąć ją w całej swojej różnorodności. Jeśli chcesz odnieść sukces jako kolekcjoner, skup się na swoim obszarze zainteresowań. Tylko w ten sposób uda Ci się stworzyć coś niezwykłego, kompletną i niepowtarzalną kolekcję. Gdy naprawdę zakochasz się w tej branży, ilość zegarków na Twojej liście będzie rosła.

Nowe czy używane?

Podstawy swojej kolekcji prawdopodobnie położysz nowymi zegarkami od sprawdzonych sprzedawców. W ten sposób unikniesz wyżej wymienionych zagrożeń. Możesz spróbować kupić zegarek w sprawdzonym sklepie stacjonarnym, gdzie możesz go przymierzyć lub wybierzesz sprawdzony e-shop, który może zaoferować Ci znacznie szerszą gamę zegarków.  

Jednak podczas powiększania swojej kolekcji zegarków szybko przekonasz się, że nie da się uniknąć kupowania zegarków z drugiej ręki. Istnieją dwa proste powody, dla których zapaleni kolekcjonerzy kupują stare zegarki. Po pierwsze, niektóre modele już nie są produkowane, więc kupowanie ich z drugiej ręki jest jedyną możliwością, aby nabyć je do swojej kolekcji. Po drugie: cena. Dzięki zakupowi z drugiej ręki będziesz mógł poszerzyć swoją kolekcję o modele, na które nigdy nie byłoby Cię stać kupując je w sklepie.

Kolekcjonowanie zegarków nie musi być wyłącznie przywilejem luksusowych marek

Nosić lub nie nosić?

Przechowuj swoją kolekcję zegarków w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu. Chociaż możesz chcieć wyeksponować je w szklanej gablocie, chroń je przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Jeśli włożysz je do szuflady, nie powinny się stykać, aby ich nie porysować.

I tu pojawia się pytanie, czy nosić zegarek z kolekcji czy nie nosić. Niektórzy kolekcjonerzy noszą swoje zegarki głównie na specjalne okazje, inni wystawiają je na pokaz, aby zapobiec przypadkowym uszkodzeniom. Jeśli chcesz regularnie nosić zegarek, powinieneś wziąć to pod uwagę już przy zakupie i budowaniu swojej kolekcji. Nie każdy przedmiot kolekcjonerski nadaje się do noszenia.

W miarę powiększania się Twojej kolekcji i zagłębiania się w różnorodny świat zegarmistrzostwa z pewnością przekonasz się, że na pytanie, jak kolekcjonować zegarki, najlepiej odpowiedzieć sobie sam. Otaczaj się zegarkami, które pokochasz. Upewnij się, że podoba Ci się ich styl, że pasują na Twój nadgarstek, a ich historia może Cię zafascynować. Kolekcjonuj zegarki, którymi będziesz się ekscytować.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​

Czy wiesz, że możesz używać zegarka analogowego jako kompasu?

Jak używać zegarka analogowego jako kompasu?

Do orientacji w terenie i prawidłowego określenia kierunków świata można wykorzystać dowolny zegarek analogowy. Północ można znaleźć za pomocą zegarka, wykonując prostą 5-etapową procedurę. Możesz

Poznaj różnicę między zegarkami analogowymi i cyfrowymi

Analogowe kontra cyfrowe zegarki: Zalety i wady

Zegarki cyfrowe napędzane są wyłącznie mechanizmami kwarcowymi i wyróżniają się wyrafinowaną funkcjonalnością. Zegarki analogowe mają wyższą wartość inwestycyjną i działają bezobsługowo w przypadku mechanizmów mechanicznych.