Jak wybrać zegarek smartwatch? Zapoznaj się z podstawowymi parametrami i funkcjami!

Czy wybierasz zegarek smartwatch? Doradzimy Ci, jakie funkcje warto rozważyć.
Facebook
LinkedIn

Zegarki smartwatch to obecnie jeden z najpopularniejszych produktów konsumenckich. Rynek jest obecnie pełen modeli o wysokiej jakości i choć kilka najważniejszych graczy stoi w czołówce, produkt wiodący może nie być idealnym rozwiązaniem dla każdego. Najlepszym sposobem, na wybór smartwatcha, jest zapoznanie się z podstawowymi parametrami i funkcjami. Dopiero potem możesz rozważyć ofertę i wybrać inteligentnego wspólnika, który ułatwi Ci życie na co dzień.

Treść artykułu

Jak działają zegarki smartwatch

Smartwatche, czyli inteligentne zegarki, działają jako dodatek do Twojego smartfonu. Dostarczają powiadomienia o wiadomościach i rozmowach oraz umożliwiają praktyczne i dyskretne korzystanie z aplikacji i innych funkcji komórki bezpośrednio na Twoim nadgarstku. Ponieważ smartfony w ostatnich latach stały się koniecznością, bez której nie wyobrażamy sobie już naszego szybkiego życia, zegarki smartwatch pojawiły się na rynku jako ich praktyczny upgrade.

Prawie wszystkie zegarki smartwatch muszą połączyć się z telefonem komórkowym za pomocą technologii Bluetooth i pozostać w zasięgu bezprzewodowym, aby osiągnąć pełną funkcjonalność. Obecnie na rynku jest tylko kilka modeli, które posiadają 3G lub LTE i mogą w pełni funkcjonować samodzielnie.

Jak wybrać zegarki smartwatch – najważniejsze parametry wpływające na wybór

Wybrać zegarek smartwatch z szerokiej oferty nie jest łatwym zadaniem. Aby ułatwić wybór, przedstawiamy szybki przegląd podstawowych parametrów, które warto wziąć pod uwagę.

System operacyjny

Zegarki smartwatch są przeznaczone do parowania z telefonem. Jeśli więc zastanawiasz się, jak wybrać zegarek smartwatch, który będzie Ci odpowiadał, to przede wszystkim pamiętaj, że musi być kompatybilny z Twoim smartfonem. Jeśli posiadasz iPhone z systemem iOS, możesz wybrać dowolny zegarek smartwatch na rynku, oprócz marki Fitbit. Najlepszą kompatybilność zapewnia oczywiście marka Apple. Jeśli posiadasz smartfon z systemem Android, możesz wybrać dowolny zegarek smartwatch oprócz marki Apple.

System operacyjny iOS jest jednym z najpopularniejszych wśród zegarków smartwatch

Design i ekran

Ważne jest wybrać zegarek, który będziesz chciał nosić na co dzień. Podczas gdy mężczyźni kładą nacisk na funkcjonalność, zegarki damskie mają również status akcesoria modowego. Dużym atutem w tym zakresie jest możliwość zmiany designu tarczy, gdzie marka Apple utrzymuje pozycję lidera. Popularna jest również prosta i praktyczna wymiana paska. Większość zegarków smartwatch jest kompatybilna ze standardowymi 16-, 20- i 22-milimetrowymi paskami.

Zegarki smartwatch wykorzystują różne rodzaje wyświetlaczy, które różnią się charakterystyką ustawień użytkownika. Wyświetlacze OLED i AMOLED oświetlają każdy piksel indywidualnie, tworząc wysoki kontrast i piękny obraz. Zwykle są cieńsze i zużywają mniej energii. Natomiast wyświetlacz LCD displej jest tańszy, ma wyższą żywotność i lepszą czytelność w słońcu.

Żywotność baterii

Jednym z najczęściej monitorowanych parametrów jest wytrzymałość baterii na jedno ładowanie. Jednak sama pojemność baterii w rzeczywistości niewiele mówi o wytrzymałości. Zastosowana technologia i funkcje mają istotny wpływ na prędkość rozładunku. Producenci podają jednak dość dokładne informacje o średnim czasie trwania pojedynczego ładowania. Firma Apple jest znana z tego, że stawia na jednodniowej żywotności baterii i szybkim ładowaniu. Natomiast inne marki, takie jak  Samsung, Honor, Xiaomi lub Huawei, gwarantują realną żywotność baterii od kilku dni do tygodni.

Komunikacja i zawiadomienia

Niektóre zegarki smartwatch wysyłają powiadomienie o przychodzącym połączeniu lub wiadomości z różnych aplikacji. Samą komunikację można jednak przeprowadzić tylko za pomocą smartfonu. Inne modele umożliwiają wykonanie połączeń telefonicznych bezpośrednio przez zegarek smartwatch za pomocą połączenia Bluetooth lub elektronicznej karty SIM. Niektóre zegarki są wyposażone w opcję odpowiadania na otrzymaną wiadomość za pomocą automatycznego tekstu, emotikona lub bezpośredniego wpisania wiadomości.

smartwatch-photo-1

Śledzenie aktywności i zdrowia

Wiele użytkowników kładzie nacisk na zdolność smartwatcha do monitorowania codziennej aktywności i związanych z nią parametrów fizjologicznych. Większość inteligentnych zegarków potrafi nieustannie monitorować Twój ruch i informować o liczbie wykonanych kroków lub o odległości, którą pokonałeś. Popularne jest również monitorowanie spalonych kalorii, rytmu snu, tętna, poziomu stresu czy natleniania krwi. Użytkownicy lubiący sport mogą wybrać zegarek z bardziej zaawansowanymi funkcjami, takimi jak obliczanie efektywności treningu, tworzenie planu treningowego i wiele innych.

W czasach, kiedy wielozadaniowość jest praktycznie obowiązkiem, inteligentne technologie stają się koniecznością. Każdy, kto nie jest jeszcze posiadaczem inteligentnego asystenta na nadgarstku, prawdopodobnie zastanawia się, jak wybrać smartwatcha, który będzie do niego doskonałe pasować. Instrukcja wydaje się bardzo prosta: zdefiniuj swoje wymagania i szukaj model z szeregiem funkcji napełniającymi Twoje oczekiwania.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​