Zegarki dla pilotów: Niepowtarzalny styl i praktyczna funkcjonalność

Zegarki dla pilotów nie są przeznaczone tylko dla zawodowych pilotów
Facebook
LinkedIn

Nie musisz mieć szkolenia lotniczego, aby mogłeś nosić na nadgarstku zegarek dla pilota. Zegarki te są nazywane również zegarkami lotniczymi lub pilotkami. Reprezentują jeden z najbardziej popularnych obecnie wariantów męskich zegarków na rękę. Ich popularność wynika głównie z połączenia stylowego designu i praktycznej funkcjonalności. Kiedy powstały zegarki dla pilotów i jakie są ich cechy charakterystyczne? Przedstawimy Ci historię zegarków lotniczych.

Treść artykułu

Jakie są właśnie zegarki dla pilotów?

Pilotki to zegarki stworzone z myślą o potrzebach pilotów. Charakteryzują się wysoką precyzją, wytrzymałością, dobrą czytelnością i praktyczną funkcjonalnością. To jeden z najpopularniejszych rodzajów męskich zegarków na rynku. Znajdziesz je przykładowo w portfolio marek Zeppelin, IWC lub Vostok Europe.

Znana marka IWC produkuje zegarki dla pilotów

Spojrzenie w historię

Same powstanie zegarków lotniczych sięga do początku XX wieku, kiedy większość ludzi nosiła zegarki kieszonkowe. Louis Joseph Cartier, wnuk założyciela francuskiej luksusowej firmy, wówczas zasiadł przy tym samym stole z pionierem lotnictwa Albertem Santos-Dumontem, który zdradził mu, jakie problemy pojawiają się w przypadku używania zegarków kieszonkowych w lotnictwie. To właśnie z tej inicjatywy Cartier we współpracy z zegarmistrzem Edmondem Jaegerem w 1904 roku zaprojektował zegarek na rękę.

Ten zegarek pozwolił Dumontovi śledzić czas bez konieczności wyjmowania zegarka z kieszeni, bez jego otwierania, zamykania i następnego odkładania. Został nazwany Cartier Santos. Wiele osób uważa go za generalnie pierwszy zegarek na rękę. Był bardzo prosty, solidny i wytrzymały. Posiadał charakterystyczne luminescencyjne wskazówki i indeksy. Aby ułatwić jego obsługę również w rękawiczkach, został wyposażony w wielką koronkę.

Dalszy rozwój zegarków lotniczych

Wraz ze stopniowym rozwojem lotnictwa ulegały zmianie również zegarki dla pilotów. Dodano elementy funkcjonalne takie jak śledzenie dwóch stref czasowych, luneta ze skalą logarytmiczną do praktycznych obliczeń i później chronograf, ustawienie sekundowe lub funkcja odczytu pozycji geograficznej. Z wyposażenia technicznego dodano osłonę pola magnetycznego, wodoodporną konstrukcję lub szkiełko szafirowe pokryte warstwą antyrefleksyjną.  

Kolejne postępy w przemyśle lotniczym zmniejszyły zapotrzebowanie na specjalne zegarki dla pilotów. Większość funkcji była stopniowo włączana do wyposażenia technicznego samego kokpitu i zegarki dla pilotów zachowały je tylko jako ciekawostkę w designie. Jednak wiele mężczyznom wciąż podobają się w przeciwieństwie do dzisiejszego nadmiernie technologicznego świata.

Charakterystyczną cechą zegarków dla pilotów są wielkie tarcze z kontrastującymi wskaźnikami

Charakterystyczne cechy zegarków dla pilotów

Zegarki dla pilotów najczęściej charakteryzują się następującymi elementami:

Wielka tarcza

Wielka czarna tarcza z kontrastującymi wskazówkami i indeksami dosłownie definiuje zegarki dla pilotów. Używane są głównie cyfry arabskie, z którymi wielu z nas spotyka się na co dzień. Wszystkie te atrybuty służą do szybkiego i łatwego odczytania czasu w różnych warunkach, w tym ograniczonej widoczności.

Solidna koperta

Pilotki charakteryzują się stosunkowo dużymi wymiarami i wyrazistymi elementami. Wszystko to miało wówczas zabezpieczyć dobrą i szybką orientację. Solidna koperta to jeden z atrybutów, które pilotki zachowały do dziś.  

Wielka koronka

Ponieważ piloci w przeszłości nosili rękawiczki, większa koronka znacznie ułatwiała obsługę zegarka. Chociaż rękawiczki obecnie nie stanowią obowiązkowe wyposażenie pilota lub właściciela zegarka lotniczego, wiele modeli zachowało solidną kopertę do dziś.

Warstwa luminescencyjna

Lepszą czytelność w nocy zapewnia warstwa luminescencyjna, która znajduje się na indeksach i wskazówkach zegarka lotniczego. Wiele zegarków inspirowanych przemysłem lotniczym przyjęło ten element jako swój własny.  

Bezel ze skalą

Ciekawy element mechaniczny, dzięki któremu zegarki dla pilotów można w pewnym sensie nazwać poprzednikiem dzisiejszego smartwatcha. Bezel ze skalą logarytmiczną służył pilotom jako pomóc w niezbędnych obliczeniach podczas lotu.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​