Noszenie zegarka: Na której ręce nosi się zegarek?

Dowiedz się, na której ręce nosi się zegarek
Facebook
LinkedIn

Wieczny dylemat – na której ręce nosi się zegarek? Na lewej czy na prawej? Wiedz, że nie ma jasnej odpowiedzi. Niemniej jednak większość ludzi woli nosić zegarek na lewej ręce. Ma to logiczne uzasadnienie, którego korzenie sięgają kilkadziesiąt lat do tylu.

Treść artykułu

Noszenie zegarka – historia

Czy wiesz, że w przeszłości produkowano również zegarki z koronką na pozycji 9?

Była to zupełnie odwrotna pozycja w porównaniu do większości obecnych modeli. Koronka zegarka na rękę XXI wieku jest zwykle umieszczana na pozycji 3. Z drugiej strony, może to nie dotyczyć zegarków do nurkowania, które mają koronkę i przyciski często na innych miejscach.

Zresztą, zegarek z koronką na pozycji 9 był kiedyś noszony na prawej ręce. Jednak, gdy w latach 30-tych amerykańska armia kupiła dla swoich żołnierzy zegarki z koronką na pozycji 3, nastąpiła nowa moda w noszeniu zegarków, trwająca do dziś. Żołnierze zaczęli nosić zegarek na lewej ręce, co bardzo ułatwiało jego naciąganie.

Oto zasady noszenia zegarka

Na której ręce nosi się zegarek?

Skoro znamy już podstawy historii noszenia zegarka, możemy śmiało przenieść się w obecność. Więc, na której ręce nosi się zegarek? Jak wspomnieliśmy na wstępie, nie ma reguły pisanej. Noś je na tej ręce, gdzie uważasz, że jest Ci wygodniej. Jeśli jednak nie potrafisz się zdecydować, możesz zasięgnąć porady niepisanej zasady – noś zegarek na niedominującej ręce.

Zapamiętaj: Zegarek możesz lepiej i łatwiej ustawić oraz obsługiwać za pośrednictwem dominującej ręki. Dlatego jest tendencja do noszenia zegarka na niedominującej ręce. 

Biorąc pod uwagę, że większość ludności świata jest praworęczna, zegarki nosi się częściej na lewej ręce. Oczywiście, dostosowanego jest do tego umieszczenie koronki na pozycji 3, ew. przycisków po prawej stronie zegarka. Użytkownik ich ma bliżej prawej ręki, co ułatwia obsługę.

Uwaga! Jeśli takie noszenie zegarka Ci nie odpowiada, kieruj się swoją intuicją. Nie grozi Ci żadne społeczne „faux pas“ nawet wtedy, gdy założysz zegarek na prawej ręce.

Jakich błędów unikać nosząc zegarek?

Ludność jest szczególnie zainteresowana tym, na której ręce jest zegarek noszony. Zapomina się jednak, że błędy w noszeniu zegarka zdarzają się w zupełnie innych przypadkach. Lewa lub prawa – to jest obojętne. Zwróć uwagę na następujące:  

Noszenie zegarka musi być wygodne

Pierwszy poważny błąd, który zwykle popełnia się przy noszeniu zegarka, wiąże się z chęcią przypodobania się innym. Ale najważniejsze jest to, że czujesz się komfortowo ze swoim zegarkiem! Więc wybieraj dla siebie takie bransoletki i paski do zegarków, które są wygodne dla Ciebie. Oczywiście, że np. bransoletka ze stali nierdzewnej nie jest najlepszym wyborem do uprawiania sportu i z kolei gumowy pasek nie pasuje do garnitury. Jednak w przypadku zegarków do noszenia na co dzień, zwróć szczegółową uwagę na to, żeby były głównie wygodne. I nie zapominaj, zakładaj i zaciskaj je na nadgarstek tylko w taki sposób, żeby było to dla Ciebie przyjemne.

Noszenie zegarka pod koszulą

Na koniec nie możemy zapomnieć o noszeniu zegarka pod koszulą, dotyczy to zegarków męskich. Bez względu na to, na której ręce nosi się zegarek, nie powinien być on całkowicie widoczny podczas noszenia koszuli. Kiedy ubierzesz koszulę i zakładasz zegarek, opuść swobodnie ręce i spójrz w lustro. Zasady elegancji męskiej mówią, że maksymalnie może być widoczna połowa zegarka.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​