Więcej niż zegarek: Najsłynniejsze komplikacje zegarkowe

Komplikacje zegarkowe należą do tradycyjnych akcesoriów do tarczy zegarka
Facebook
LinkedIn

Zegarmistrzostwo to jedna z niewielu gałęzi przemysłu, w której komplikacje są mile widziane. Wskazują one każdą funkcję zegarka z wyjątkiem pomiaru czasu. Komplikacje zegarkowe zaczynają się na poziomie prostych wskaźników, takich jak okienko daty, a kończą na dziełach wysokiego zegarmistrzostwa, których opracowanie trwało latami. Dziś pokrótce przedstawimy najpopularniejsze komplikacje zegarkowe.

Treść artykułu

Komplikacje daty

Wyświetlanie daty, dnia tygodnia lub miesiąca to zdecydowanie najczęstsza komplikacja zegarkowa. Może przybierać różne formy.

Okienko daty

Prosta komplikacja wyświetlania daty za pomocą numerowanej rolki, która obraca się pod otworem w tarczy. Okienko daty najczęściej znajduje się na godzinie 3, 4.30 lub 6. Datę należy korygować ręcznie na koniec każdego miesiąca krótszego niż 31 dni.

Wielkie okienko daty

Zwykle znajduje się na godzinie 12 i zapewnia lepszą czytelność. Działa na podobnej zasadzie jak klasyczne okienko daty, ale posiada dwa rolki – jeden do wyświetlania dziesiątek, a drugi do wyświetlania jednostek. Każda rolka ma swoje własne okienko. Ta komplikacja jest typowa dla niektórych marek niemieckich i szwajcarskich.

Wskaźnik daty jest jedną z najsłynniejszych komplikacji zegarkowych

Dzień – daty

Komplikacja dzień – data działa jak duże okienko daty, z tą różnicą, że jedno okienko pokazuje aktualną datę, a drugie pokazuje skrót dnia tygodnia. Okienka te są zwykle umieszczane obok siebie, wyjątkowo w różnych pozycjach, na przykład na godzinie 12 i 3 lub na godzinie 12 i 6.

Wskaźnik daty

W tym przypadku data jest wyświetlana za pomocą centralnej wskazówki oznaczonej strzałką lub półksiężycem. Ta porusza się wokół własnej osi w dziennych interwałach, wskazując przy tym skalę numeryczną o wartościach 1-31, umieszczoną na obwodzie zegarka.

Potrójny kalendarz

Komplikacja potrójny kalendarz zapewnia wyświetlanie dnia tygodnia, daty i miesiąca. Zwykle jest zintegrowany z zegarkiem za pomocą okienek, podtarcz i / lub analogowych wskazówek. Ten kalendarz należy również ustawić na koniec każdego miesiąca, który jest krótszy niż domyślne 31 dni.

Roczny kalendarz

W rzeczywistości jest to potrójny kalendarz (pokazujący dzień tygodnia, datę i miesiąc), który wymaga ręcznej regulacji tylko raz w roku. W takim przypadku zegarek automatycznie zakłada, że ​​niektóre miesiące trwają 30 dni, a inne 31 dni. Przełom lutego i marca wymaga uwagi. Ta komplikacja zegarkowa nie rozróżnia roku przestępnego.

Wieczny kalendarz

Najbardziej złożona kalendarzowa komplikacja zegarkowa, która wyświetla dzień tygodnia, datę i miesiąc bez konieczności zwracania uwagi użytkownika. W tym przypadku mechanizm zegarka uwzględnia różne długości miesięcy i lat przestępnych. Jednak wieczny kalendarz w rzeczywistości nie jest całkowicie wieczny. Należy go ustawić w 2100 roku, roku, w którym cykl lat przestępnych zostanie przerwany. Odnosi się do roku, który jest podzielny przez 100, ale nie przez 400, więc nie jest to rok przestępny.

Zegarek z chronografem

Komplikacje chronografowe

W rankingu zegarmistrzowskim chronograf znajduje się tuż za datownikiem. W rzeczywistości jest to stoper lub komplikacja zegarkowa przeznaczona do odmierzania czasu.

Prosty chronograf

Nowoczesne chronografy wykorzystują centralną wskazówkę do liczenia czasu, który upłynął oraz mniejsze subtarcze do rejestrowania minut i godzin. Zegarki z chronografem mają jeden lub dwa przyciski z boku do uruchamiania, zatrzymywania i resetowania stopera.

Flyback chronograf

Bardziej skomplikowany chronograf pierwotnie zaprojektowany dla pilotów. Pojedyncze naciśnięcie drugiego przycisku podczas pracy chronografu kasuje wszystkie liczniki, resetuje je i natychmiast rozpoczyna nowe odliczanie od zera. Jest to rzadsza komplikacja zegarkowa.

Chronograf do rejestrowania czasów pośrednich

Ten chronograf jest wyposażony w dwie wskazówki, które uruchamiają się i resetują jednocześnie. Dolną wskazówkę można na krótko zatrzymać, gdy chronograf działa, aby zarejestrować międzyczas. Następnie automatycznie przesunie się do swojej pozycji pod główną wskazówką.

Chronograf s tachymetrom

Tachymetr to komplikacja zegarkowa do pomiaru prędkości. Składa się ze skali numerycznej na lunecie, która jest używana w połączeniu z ruchomą wskazówką chronografu. Prędkość mierzona jest na z góry ustalonej odległości np. 1 km.

Komplikacje dla podróżników

Tak zwane komplikacje zegarkowe dla podróżników pomagają globtroterom śledzić czas w innych strefach czasowych.

GMT / Podwójny czas

Komplikacja, która pozwala na odczytanie czasu w co najmniej dwóch strefach czasowych jednocześnie. Drugi czas jest pokazywany przez czwartą wskazówkę na 24-godzinnej zewnętrznej tarczy. Zegarek z obrotową lunetą umożliwia również odczyt trzeciej strefy czasowej.

Światowy czas

Jeśli zegarek ma komplikację czasu światowego, możesz odczytywać na nim czas we wszystkich 24 strefach czasowych. Jest to możliwe dzięki połączeniu skali 24-godzinnej, która obraca się wokół tarczy zgodnie ze wskazówką godzinową, oraz zewnętrznej ramki z oznaczeniami miejsc reprezentujących poszczególne strefy czasowe.

Inne komplikacje zegarkowe

Na obecnym rynku można znaleźć niezliczone komplikacje zegarkowe, za pomocą których producenci i programiści starają się uatrakcyjnić swoje produkty dla użytkowników. Wspomnijmy pokrótce choćby o zegarku z fazami księżyca, wskaźnikiem rezerwy chodu i alarmem.

Fazy księżyca

Estetyczna i niezwykle popularna komplikacja zegarkowa wśród użytkowników. Pozwala śledzić fazy księżyca dzięki dyskowi z dwoma małymi księżycami obracającymi się za wyprofilowanym otworem.

Wskaźnik rezerwy chodu

Wskaźnik rezerwy chodu to komplikacja zegarków mechanicznych. Pokazuje godziny lub dni, w których starczy energii dla zegarka. Najczęściej używa się do tego wskazówki poruszającej się po skali.

Alarm

W rzeczywistości jest to budzik, który można ustawić niezależnie od głównego czasu, aby ostrzec Cię lub przypomnieć o wydarzeniu. Jest to jedna z najpopularniejszych i najbardziej praktycznych komplikacji zegarkowych i jest dostępna zarówno w zegarkach mechanicznych, jak i kwarcowych.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​

Zegarki Invicta zachwycają solidnym wyglądem

Zegarki Invicta: Najpopularniejsze edycje

Pierwotnie szwajcarska marka zegarków Invicta pojawiła się na rynku w 1837 roku. Oprócz ekstrawaganckiego designu, zegarki Invicta wyróżniają się połączeniem jakości i przystępnej ceny. Do