- Pierwszy japoński zegarek naręczny wprowadziła na rynek firma Seiko 110 lat temu.
- Dwie ikony zegarków wyścigowych obchodzą w tym roku 60-te urodziny.
- W 2023 roku obchodzimy również rocznicę powstania zegarków z kolekcji G-Shock.
Historia pomiaru czasu obejmuje wiele kultowych zegarków, których debiuty warto zapamiętać. Niektóre z nich zmieniły kierunek zegarmistrzostwa, inne są tak ponadczasowe, że służą do dziś. Marki zegarkowe z dumą upamiętniają narodziny swoich jubilatów i często wypuszczają pamiątkowe lub limitowane edycje, aby uczcić swoje dziedzictwo. Które zegarki należą do tegorocznych jubilatów? Przypomnijmy sobie najważniejsze zegarkowe rocznice 2023 roku.
Treść artykułu
110 lat Seiko Laurel
Marka Seiko została założona w 1881 roku. Chociaż swój pierwszy zegarek wprowadziła na rynek 4 lata później, zadebiutowała z zegarkiem naręcznym w 1913 roku. Był to Seiko Laurel, pierwszy zegarek naręczny wyprodukowany w Japonii. Seiko zaczęło już obchodzić 110-lecie swojej ikony, z okazji której wypuściło limitowaną edycję Seiko Presage Laurel, inspirowaną oryginalnym modelem.
75 lat Omega Seamaster
Seamaster to pierwsza i zarazem najstarsza kolekcja z produkcji Omegi. Firma wprowadziła ją w 1948 roku i oferuje ją do dziś. Zegarek Seamaster, pierwotnie zaprojektowany był dla brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej, szybko zyskał przychylność opinii publicznej dzięki smukłemu profilowi i eleganckiemu wzornictwu. W 2018 roku, gdy Seamaster obchodził 70. rocznicę powstania zegarka, Omega wypuściła kilka limitowanych edycji inspirowanych pierwszym modelem. W tym roku jeszcze tego nie zrobiła.
70 lat Rolex Submariner
Rolex Submariner ma ogromny wpływ na dziedzinę zegarków nurkowych. Choć nie można ich uznać za pierwsze nowoczesne zegarki nurkowe, to dyktują one trendy w tym segmencie od 1953 roku, kiedy to na rynku pojawił się pierwszy model. Zegarki Rolex Submariners są odważne, a jednocześnie ponadczasowe, niezwykle wysokiej jakości i funkcjonalne. Firma Rolex stopniowo je rozwija i produkuje praktycznie nieprzerwanie od siedmiu dekad. Oprócz profesjonalnych nurków, zegarki Rolex Submariner noszą także celebryci i entuzjastyczni kolekcjonerzy. Ostatnia rocznicowa edycja limitowana została wydana w 2003 roku, kiedy ten okręt podwodny obchodził swoje 50-lecie.
60 lat Rolex Daytona
Rolex Daytona również świętuje w tym roku swoją zegarkową rocznicę. Jeden z najbardziej znanych i poszukiwanych zegarków na rynku został wprowadzony na rynek przez markę Rolex już w 1963 roku. Rolex Daytona od samego początku kojarzony jest ze sportami motorowymi. Ich wyróżnikiem jest tachymetr na zewnętrznej obręczy. Od czasu wprowadzenia ostatniej generacji Daytony w 2000 roku, tegoroczna rocznica była pełna oczekiwań. Rolex nie zawiódł i zaprezentował zupełnie nową serię z przeprojektowaną kopertą, bezelem, nowym mechanizmem i całą gamą usprawnień.
60 lat Tag Heuer Carrera
Wydaje się, że rok 1963 był dosłownie dobry dla zegarków wyścigowych. W tym samym roku sam Jack Heuer zaprezentował swoją wyścigową ikonę. Zegarki Carrera, nazwane na cześć niesławnego wyścigu Carrera Panamericana, przemawiały do ogółu społeczeństwa głównie swoim klasycznym designem. Przez dziesięciolecia rozrosły się do szerokiej kolekcji, która jest niezwykle popularna. Z okazji 60-tych urodzin marka zaprezentowała już kilka nowości, w tym nowego designu „glassbox“ z tachymetrem pod pochyłą krawędzią szkiełka.
40 lat Casio G-Shock
Jeśli wspomnimy o rocznicach zegarkowych w 2023 roku, nie możemy zapomnieć o zegarkach Casio, a konkretnie o kolekcji, której w ciągu 40 lat sprzedano ponad 100 milionów sztuk. Wytrzymały G-Shock ujrzał światło dzienne po przetestowaniu setek prototypów w 1983 roku. Nie tylko są rozwijane i sprzedawane do dziś, ale także cieszą się niesłabnącą popularnością. Tak zwane G-shocki docierają na rynek w milionach sztuk. Oczywiście Casio należycie uczciło swoją tradycję i zaprezentowało światu kilka nowości w limitowanych edycjach G-Shock 40th Anniversary.