O początkach zegarka Prim i ich późniejszym rozwidleniu

Zegarek Prim z produkcji MPM Quality
Facebook
LinkedIn

Zegarki Prim są swego rodzaju dumą czeskiej produkcji przemysłowej. Kamień węgielny pod ich budowę położono w pierwszej połowie XX wieku. Wtedy jednak nikt nie mógł nawet przypuszczać, jak  z czasem marka Prim „podzieli się”.

Treść artykułu

Z historii Prim

Początki marki Prim można datować na rok 1946. Wtedy to w czeskim (wówczas czechosłowackim) Libercu powstała firma Chronotechna, która 2 lata później powiększyła się o spółkę zależną.Chronotechna Šternberk w Nowym Mieście nad Metują.

Pierwszy zegarek Prim z 1954 roku

Pierwszy projekt zegarka na rękę Prim ujrzał światło dzienne w 1952 roku i nieustannie ewoluował. W wyniku tych wydarzeń powstał pierwszy zegarek Prim – dokładnie w 1954 roku. Było to 5 prototypów, które nosiły oznaczenie Spartak. Jednak seryjna produkcja zegarka Prim rozpoczęła się dopiero w 1957 roku.


Czy wiesz, że
wraz z rozpoczęciem wspomnianej seryjnej produkcji w 1957 r. ówczesna Czechosłowacja znalazła się w gronie zaledwie 12 krajów, które były w stanie pokryć produkcję zegarków na rękę na całym świecie?

Logo firmy Prim z 1956 roku

Źródło: https://www.prim.cz/cz/o-znacce-prim/

Problemy z zegarkami Prim w 1994 roku

Choć marka Prim wraz z jej logo należała w ubiegłym wieku do wspomnianej Chronotechny, o produkcję oryginalnych zegarków Prim zadbała firma zegarmistrzowska Elton z Nowego Miasta nad Metują. Jednak po 1989 roku firma Chronotechna została sprywatyzowana, co później doprowadziło do problemów egzystencjalnych.

Zegarki Prim zostały zmuszone do zaprzestania produkcji w 1994 roku. Co gorsza, Elton Watchmaker miał później spory z następcą Chronotechny, firmą Eutech, co zaowocowało w 2001 roku sprzedażą znaku towarowego Prim firmie MPM-Quality. Dlatego dziś można spotkać dwa różne zegarki Prim, między którym toczą się niekończące się walki, a nawet spory sądowe.

Zegarek Prim obecnie

Firma zegarmistrzowska Elton z Nowego Miasta nad Metują produkuje luksusowy zegarek na miarę, w odpowiedniej cenie, podczas gdy prawie wszystkie części są produkowane bezpośrednio w Czechach pod jednym dachem.

Firma MPM Quality z siedzibą w czeskim mieście Frýdek-Místek zajmuje się importowanymi częściami z zagranicy i sprzedaje niedrogie zegarki mechaniczne. Oferta marki Prim MPM-Quality obejmuje zegarki dziecięce, damskie i męskie.

Ciekawostka: Podczas gdy MPM-Quality używa oryginalnego logo w swoich zegarkach Prim, zegarmistrzostwo Eltona używa logo „PRIM Manufacture 1949” i nowszego logo.

O zegarkach z warsztatu zegarmistrzowskiego Elton

Produkcja zegarków firmy Elton odbywa się w fabryce, która wykonuje prawie tysiąc różnych cyklów produkcyjnych i wykorzystuje ponad 130 pojedynczych elementów. Rezultatem jest oryginalny zegarek na rękę z napędem mechanicznym, który jest symbolem jakości i dowodem kunsztu czeskich zegarmistrzów. 99% z wymienionych komponentów jest wytwarzanych wewnętrznie przez Elton. Taką produkcją mechanicznych zegarków pod jednym dachem może pochwalić się zaledwie dziesięć fabryk na całym świecie, oficjalna strona Elton.
Pierwsza fabryka zegarków Prim w miejscowości Nowe Miasto nad Metują

Źródło: https://www.prim.cz/en/elton-hodinarska-85576/

O zegarkach wyprodukowanych przez MPM-Quality

MPM-Quality stawia na profesjonalizm, jakość i oryginalność. Oryginalności jest dla niej równie ważna, jak sama jakość, która jest również osadzona bezpośrednio w nazwie firmy. Nowe kolekcje zegarków z produkcji MPM-Quality powstają we współpracy ze znakomitymi czeskimi projektantami i specjalistami nie tylko od projektowania nowoczesnych egzemplarzy, ale także retro. Stosowanie nowych technologii i materiałów jest oczywiste. Zegarki mechaniczne Prim są projektowane, składane i testowane w Republice Czeskiej, oficjalna strona MPM-Quality.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​

Zegarki Invicta zachwycają solidnym wyglądem

Zegarki Invicta: Najpopularniejsze edycje

Pierwotnie szwajcarska marka zegarków Invicta pojawiła się na rynku w 1837 roku. Oprócz ekstrawaganckiego designu, zegarki Invicta wyróżniają się połączeniem jakości i przystępnej ceny. Do