Zegarek Breitling – krótki przegląd historii

Zegarek Breitling i jego krótka historia
Facebook
LinkedIn

Nazwa Breitling wielu ludziom kojarzy się głównie z lotnictwem oraz luksusem. Właściwie, nic dziwnego. To jeden z najważniejszych produktów firmy, która powstała w XIX. wieku. Czy znasz historię zegarka Breitling? W następujących wierszach przyjrzymy się jej razem.

Treść artykułu

Zegarek Breitling i jego historia

Dziś ludzie na całym świecie postrzegają go jako luksusowy. Każdy ale jakoś zaczynał. Co do początków firmy Breitling, to musimy wrócić do 1884 roku. Wówczas Leon Breitling założył swój warsztat zegarmistrzowski w szwajcarskich górach – konkretnie w St. Imier.       

Przeprowadzka do La Chaux-de-Fonds

Niedługo potem w 1892 roku Breitling wraz ze swoją firmą przeprowadził się do ówczesnej metropolii zegarmistrzowskiej – do szwajcarskiego La Chaux-de-Fonds, gdzie na zegarek zawsze patrzono innymi oczami. Jednak pierwotny założyciel Leon Breitling nie doczekał się największych sukcesów marki.

Pierwszy zegarek na rękę z chronografem - zegarek Breitling z roku 1915
Źródło: https://www.hautehorlogerie.org/

Pierwszy zegarek na rękę z chronografem

Po śmierci Leona Breitlinga, syn Leona, Gaston, zajął się zegarkami Breitling. Gaston Breitling uwzględnił ówczesne wymagania i wkroczył na ścieżkę projektowania zegarków dla pilotów. Cóż, należy podkreślić, że jego wizje odniosły sukces. W 1915 roku wprowadzono na rynek zegarek Breitling z chronografem.  Ogólnie nie było by to dziwne, gdyby nie był to pierwszy zegarek na rękę z chronografem. Tak, pierwszy w historii, pierwszy na całym świecie. I oczywiście odniósł wielki sukces.

Dlaczego? Ówcześni piloci zakochali się w zegarku chronografowym Breitling z prostego powodu. Dzięki niemu były w stanie zmierzyć, na jak długo wystarczy im paliwo w baku.

Kontynuacja innowacji chronografu

Nawet po wprowadzeniu na rynek pierwszego na świecie zegarka na rękę z chronografem Gaston Breitling nie wahał się. Wręcz przeciwnie, udoskonalił ten przełomowy wynalazek. W 1923 roku marka Breitling przyniosła innowację, która oddzieliła funkcje stop i start za pomocą dwu przycisków.

Partnerstwa z lotnictwem i wojskiem

Firma Breitling nadal prosperowała – nawet po odejściu Gastona Breitlinga na emeryturę. W ten sposób jego syn Willy przejął kontrolę nad marką. Pod jego kierownictwem firma nawiązała współpracę partnerską z Królewskimi Siłami Powietrznymi i Armią Stanów Zjednoczonych. Ponadto kontynuował również pracę swojego ojca i dziadka oraz skupił się na innowacji komplikacji chronograf.

Breitling Chronomat

Znaczące wydarzenia w historii firmy Breitling miały miejsce również po roku 1940. Warto wspomnieć chociażby przykładowo o wprowadzeniu na rynek zegarka Breitling Chronomat, który pierwotnie był przeznaczony dla matematyków i naukowców. Wówczas był to generalnie pierwszy chronograf z okrągłym wskaźnikiem logarytmicznym.

Zegarek Breitling Navitimer

Breitling Navitimer

Około 10 lat później firma Breitling wprowadziła do swojej oferty nowość – chyba najbardziej znany model przeznaczony dla pilotów zegarek Breitling Navitimer. Nazwali go również komputerem nawigacyjnym. Dlaczego? Ponieważ wówczas nie było nawigacji GPS, był on używany w lotnictwie do różnych zadań związanych z nawigacją samolotów.

Project 99

Wspominając epokę Willy’ego Breitlinga, nie można pominąć roku 1969, w którym firma Breitling wzięła udział w tzw. Project 99. Wynikiem współpracy był pierwszy na świecie samonakręcający się mechanizm chronografowy.

Teraźniejszość – luksusowy zegarek męski Breitling

W 1979 roku firma Breitling przeszła w ręce pilota i producenta zegarków Ernesta Schneidera. W taki sposób rozpoczęła się nowa era, która luksusowe zegarki męskie Breitling wyniosła na jeszcze wyższy poziom.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​