Fazy Księżyca w zegarkach – jedna z najbardziej fascynujących komplikacji

Pokazanie faz Księżyca w zegarkach to jedna z najbardziej fascynujących komplikacji.
Facebook
LinkedIn

Ludzie byli już od niepamiętnych czasów zauroczeni Księżycem jako takim. Oprócz tego, że stał się tematem lub elementem różnych wierszy poetyckich, możemy również zanotować jego wpływ na człowieka na polu naukowo-badawczym. Obecnie jest nieustannie badany i obserwowany, ale jednocześnie powitał na swojej powierzchni również pierwszych zwiedzających. Podobnie moglibyśmy kontynuować nasze opowiadanie na temat Księżyca, ale w następującej części zajmiemy się tematem, jaką rolę odgrywają fazy Księżyca w zegarku. Czy wiesz, czym właśnie jest ta fascynująca komplikacja?

Treść artykułu

Spojrzenie w historię

Zakładamy, że już około 15 000 lat p. n. e. ludzie byli zainteresowani obserwowaniem Księżyca i jego faz. Chociaż nie na taką skalę jak dziś, ale jednak. Wskazują na to malowidła ścienne odkryte we Francji.

Z historycznego punktu widzenia nie jest to jedyny dowód potwierdzający zainteresowanie starszych pokoleń Księżycem. Wystarczy wrócić wstecz do czasów około 150 lat p. n. e., z których pochodzi fascynujący mechanizm znaleziony w Grecji. Jego głównym zadaniem było pokazywanie ruchu Księżyca i Słońca w ciągu roku.

Wiedziałeś, że ważnym zdarzeniem związanym z przemysłem zegarmistrzowskim i obserwowaniem Księżyca, było powstanie pierwszego zegarka astronomicznego w XV i XVI wieku?

Fazy księżyca w zegarku Zeppelin

Co oznaczają fazy Księżyca?

W poprzedniej części wspominaliśmy o pewnych fazach Księżyca, no nie zdążyliśmy wyjaśnić, co poszczególne fazy oznaczają. Kiedy wspomnieniami wrócimy do lat szkolnych, wszystko stanie się dla Ciebie jasne. Są to fazy księżyca opisujące ruch Księżyca. Prawdopodobnie dowiedziałeś się o nich w szkole na zajęciach. W szczególności odróżniamy 4 najważniejsze fazy Księżyca:

  • Nów – widoczna jest nieoświetlona strona Księżyca
  • Pierwsza kwadra – Księżyc jest widoczny w kształcie litery D
  • Pełnia – widoczna jest cała oświetlona strona Księżyca
  • Ostatnia kwadra – Księżyc jest widoczny w kształcie litery C

Zapamiętaj: Cały cykl ruchu Księżyca, znany również jako lunacja lub Księżyc synodyczny, trwa średnio 29 dni 12 godzin 44 minut 2,8 sekundy.

Fazy Księżyca w zegarkach

Tak, po obowiązkowym przypomnieniu teorii na wstępie, w końcu wracamy do tematu – do faz Księżyca w zegarkach. Ludzie byli tak zafascynowani Księżycem, że stopniowo przekształcili jego wygląd również do zegarka na rękę. Po raz pierwszy ta komplikacja pojawiła się w zegarku na rękę od firmy Patek Phillippe w 1925 roku. Od tej pory producenci zegarków zaczęli się wyprzedzać, kto potrafi umieścić na tarczę zegarka wskaźnik faz Księżyca z najmniejszym możliwym odchyleniem. Obecnie pierwszeństwo utrzymuje Andreas Strehler. Jego zegarki posiadają wskaźniki faz Księżyca, które odchylają się tylko raz na niewiarygodne 2 miliony lat.

Zegarek damski Zeppelin przedstawiający fazy Księżyca

Dlaczego komplikacja? Fazy Księżyca w zegarku słusznie oznaczamy jako komplikację. Mianowicie o komplikacji mówimy praktycznie w przypadku każdej dodatkowej funkcji zegarka na rękę – oprócz pokazywania czasu. Dokładnie, komplikacją jest np. również chronograf lub wskaźnik daty i dnia.  

Jak wyglądają fazy Księżyca w zegarku i co oferują?

Słowami laika, komplikacja Fazy Księżyca w zegarku potrafi pokazać, jak wygląda Księżyc w danym momencie na niebie. O ile w przeszłości właśnie taka komplikacja pomagała by ludziom w związku z pogańskimi rytuałami, sprawami świeckimi lub rolniczymi, obecnie mają fazy Księżyca na zegarkach wielu światowych marek tylko estetyczny i artystyczny charakter.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​