Wybieramy zegarki automatyczne z wysoką rezerwą chodu w przystępnej cenie

Oto automatyczne zegarki z wysoką rezerwą chodu
Facebook
LinkedIn

Dążenie producentów do zwiększania rezerwy chodu w zegarkach automatycznych jest jednym z najbardziej praktycznych trendów we współczesnym zegarmistrzostwie. O ile jeszcze kilka lat temu zjawisko to przynależało do segmentu luksusowego, o tyle obecnie nie ma problemu ze znalezieniem automatu z trzydniową lub lepszą rezerwą mocy nawet w średniej klasie cenowej. Dlaczego warto zajmować się tym parametrem i które zegarki automatyczne z wysoką rezerwą chodu są godne uwagi? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym tekście.

Treść artykułu

Czym jest rezerwa chodu zegarka?

Rezerwa chodu lub rezerwa mocy to czas, przez jaki zegarek może pracować bez ładowania/nakręcania.

Zegarki automatyczne działają na zasadzie mechanicznej i nie posiadają baterii. Źródłem ich energii jest sprężyna główna, która jest nakręcana dzięki ruchom nadgarstka użytkownika. Jeśli zegarek zostanie odłożony, nie ładuje się i działa tylko z rezerwy mocy. Gdy rezerwa ta się wyczerpie, zegarek przestaje wskazywać czas i wymaga nakręcenia i ponownej regulacji. W przypadku prostszych funkcjonalnie modeli nie stanowi to większego problemu. Jednak ustawienie bardziej skomplikowanych zegarków, które posiadają np. wieczny kalendarz lub fazy księżyca w swoim wyposażeniu, może być dość żmudne.

Nasza rada: W tym celu na rynku dostępne są tak zwane nawijarki do zegarków lub Watch Winder.

Jaką rezerwę chodu powinien mieć dobry zegarek automatyczny: test weekendowy

W praktyce zegarmistrzowskiej zwyczajowo przyjmuje się, że dobrej jakości zegarek automatyczny powinien działać bez ładowania przez cały weekend. Jest to również nazywane testem weekendowym. Jeśli zdejmiesz zegarek w piątek wieczorem, powinien on nadal działać w poniedziałek rano. Oczekiwana rezerwa chodu wynosi więc co najmniej 62 godziny.

Łagodniejsza zasada dotycząca zegarków mówi o minimum 40 godzinach. Opiera się to na założeniu, że jeśli zdejmiesz zegarek wieczorem i pozostawisz go włączony przez cały następny dzień, będzie on nadal działał następnego ranka.

Zegarek automatyczny z wysoką rezerwą chodu

Rekordzistą pod względem automatycznego zegarka z najwyższą rezerwą chodu na świecie jest obecnie Vacheron Constantin, który w 2019 roku wprowadził na rynek Traditionnelle Twin Beat Perpetual Calendar z rezerwą chodu wynoszącą aż 65 dni. W momencie premiery model ten był sprzedawany za 520 000 euro. Przyjrzeliśmy się gamie bardziej przystępnych cenowo automatów wysokiej jakości, których trzydniowa rezerwa chodu jest w pełni wystarczająca dla przeciętnego użytkownika. Przedstawimy bardziej szczegółowo trzy z nich.

Tissot Gentleman Automatic Powermatic 80 Silicium

Ten wyprodukowany w Szwajcarii męski zegarek był pierwszym, w którym zastosowano popularny automatyczny mechanizm Powermatic 80 firmy ETA z rezerwą chodu wynoszącą 80 godzin. Choć kolekcja jest już na rynku piąty rok, jej ponadczasowy wygląd i jakość zapewniają jej niesłabnącą popularność. Funkcjonalnie proste zegarki oferowane są w kilku wersjach ze skórzanymi paskami lub stalowymi bransoletami. Stalowy model z niebieską tarczą lub dwukolorowe srebrno-złote modele najczęściej przyciągają uwagę zainteresowanych.

Certina DS-1 Automatic Powermatic 80

Kolejny szwajcarski zegarek automatyczny jest wyposażony w mechanizm ETA Powermatic 80 z 80-godzinną rezerwą chodu. Certina DS-1 jest dostępna w wielu kolorach, w całkowicie stalowych lub dwukolorowych kopertach ze srebrnymi, niebieskimi, szarymi lub czarnymi tarczami.

Hamilton Jazzmaster Power Reserve Auto

Ten elegancki męski zegarek automatyczny działa na własnym mechanizmie Hamilton Caliber H-13 z rezerwą mocy wynoszącą 80 godzin. Minimalistyczna tarcza posiada okienko datownika oraz wskazówkę rezerwy chodu. Jazzmaster Power Reserve Auto jest dostępny w kolorze srebrnym, czarnym, niebieskim i kremowym ze stalową bransoletą lub skórzanym paskiem.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​