Automatyczne nakręcanie zegarka: Co to jest Watch Winder i jak działa?

Co to jest Watch Winder?
Facebook
LinkedIn

Problem nakręcania zegarków jest tak stary, jak sama koncepcja zegarków do noszenia. Podczas gdy mechanizmy automatyczne były odpowiedzią na klasyczne nakręcanie koronek w zegarkach mechanicznych, technologia idzie jeszcze dalej. Watch Winder lub, jeśli wolisz, nakręcacz zegarków, jest na scenie, a kolekcjonerzy i eksperci nie są zgodni co do tego, czy to jest dla zegarków automatycznych jest dobrodziejstwem, czy zmorą. Dlatego w poniższym artykule skupimy się na tym kierunku. Dowiedz się, czym jest nakręcacz do zegarków, jak działa i czy Twój zegarek go potrzebuje.

Treść artykułu

Jak działa zegarek automatyczny

Aby zrozumieć, czym jest Watch Winder i jak działa, przypomnijmy sobie najpierw, jak działa mechanizm automatyczny w Twoim zegarku. Podczas gdy klasyczne zegarki mechaniczne wymagają regularnego nakręcania koronki, zegarki automatyczne do biegania korzystają z energii pochodzącej z ruchu nadgarstka. W ich sercu znajduje się główna sprężyna, która stopniowo się rozwija i napędza koła zębate zegarka. Zwykle ruch nadgarstka obraca wirnik, który napina sprężynę. Niektóre wirniki napinają sprężynę podczas obrotu w obu kierunkach, inne tylko w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara lub przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Większość zegarków automatycznych ma rezerwę chodu od 36 do 72 godzin. Po zdjęciu zegarka na noc sprężyna nie ładuje się, ale mechanizm nadal działa. Problem pojawia się, jeśli odłożysz zegarek na dłuższy czas. Zegarek po prostu się rozładowuje i zatrzymuje po wyczerpaniu rezerwy. Tutaj z pomocą przychodzą nakręcacze zegarków, tzw. Watch Winders, dzięki którym Twój zegarek będzie działał nieprzerwanie.

Watch Winder: Wszystko, co musisz wiedzieć o nakręcaczu zegarka

Nakręcacz do zegarków lub Watch Winder to urządzenie elektroniczne, zwykle pudełko lub pudełko do przechowywania, zaprojektowane do automatycznego nakręcania zegarka, gdy nie jest on noszony. Dzięki nakręcaczowi zegarek pracuje nieprzerwanie, nie zatrzyma się, a wszystkie ustawienia, takie jak godzina, data i kalendarz, zostaną zachowane.

Jak działa Watch Winder?

Większość nakręcaczy do zegarków ma formę etui do przechowywania, w którym można bezpiecznie i efektywnie przechowywać zegarek. Urządzenie Watch Winder może być zasilane bateriami lub bezpośrednio z sieci. Działa symulując ruch nadgarstka podczas noszenia zegarka. Jednak nie obraca się cały czas. Nakręcacze są zwykle zaprogramowane tak, aby obracać zegarek w taki sposób, aby go nie uszkodzić. Niektóre urządzenia oferują możliwość ustawienia jak często i w jakim kierunku mają się obracać, czy też oferują tzw. uzwojenie dwukierunkowe. Dzięki temu mogą skuteczniej dopasowywać się do tarczy zegarka.

Watch Winder: Zalety i wady nakręcacza zegarka

Wysokiej jakości nakręcacze do zegarków nie uszkodzą Twojego zegarka i sprawią, że będzie on działał nieprzerwanie, zawsze precyzyjnie ustawiony i gotowy, aby natychmiast towarzyszyć Twojemu nadgarstkowi. Dlaczego więc profesjonaliści dyskutowali o użyciu nakręcaczy? Skupmy się bliżej na zaletach i wadach tych urządzeń.

Zalety Watch Winder

  • Wygoda dla posiadaczy wielu zegarków: jeśli posiadasz kilka zegarków, które nosisz na zmianę, możesz uniknąć skomplikowanych regulacji przed założeniem ich na nadgarstek. Na przykład ciągłe ustawianie wiecznego kalendarza lub faz księżyca może być czasochłonne.
  • Ochrona zegarka: Nakręcacz do zegarków to bezpieczne miejsce do przechowywania Twoich skarbów. Pudełka te chronią zegarek przed kurzem i wilgocią, a tym samym przed korozją.
  • Estetyka: Nic nie cieszy entuzjastów zegarków i kolekcjonerów bardziej niż widok ich precyzyjnie zsynchronizowanych zegarków skutecznie prezentowanych w wysokiej jakości nakręcaczach.

Wady Watch Winder

  • Szybsze zużycie zegarków: Zegarki mechaniczne składają się z wielu małych części, które są podatne na zużycie. Eksperci są przekonani, że jeśli zegarek jest ciągle doładowywany i znajduje się w ciągłej pracy, skraca się jego żywotność.
  • Zmniejszenie rezerwy chodu: Niektórzy zegarmistrzowie podają, że zegarki automatyczne, które są stale nakręcane, stopniowo tracą swoją rezerwę chodu.
  • Cena: Wysokiej jakości nakręcacz do zegarków kosztuje setki złotych. Jeśli potrzebujesz ich więcej, musisz zainwestować kwotę, która pozwoliłaby kupić kilka razy więcej wysokiej jakości pudełek do przechowywania bez funkcji nakręcania, a może nawet wysokiej jakości zegarka.

Czy potrzebny Ci jest nakręcacz do zegarka?

Odpowiedź brzmi: nie, jeśli posiadasz jeden zegarek automatyczny lub dwa, które odkładasz tylko od czasu do czasu. Twoje zegarki będą zatem wystarczające z własną rezerwą chodu albo będziesz je co jakiś czas ładować, lub resetować.

Odpowiedź brzmi: tak, jeśli posiadasz wysokiej jakości zegarek automatyczny w kilku modelach. W takim przypadku ciągłe myślenie o regularnym ładowaniu lub wielokrotnym ustawianiu ich przed założeniem może być dla Ciebie uciążliwe i niewygodne. Na pewno docenisz nakręcacz do zegarków.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​