- Pomimo tego, że obecny rynek z zegarkami jest opanowany głównie przez mechanizmy guartzowe, zegarki mechaniczne mają nadał wielu entuzjastów.
- Kiedy mówimy o zegarkach na nakręcanie, możemy mieć na myśli automatycznie lub ręcznie naciągane mechanizmy.
- Zegarki mechaniczne różnią się od zegarków mechanicznych sposobem nakręcania.
W dobie nowoczesnych zegarków quartzowych coraz częściej zapomina się o zegarmistrzowskiej klasyce w postaci mechanizmów nakręcanych. Każdy, kto miał zaszczyt doświadczyć ich elegancji, uroku i noblesy, z pewnością potwierdzi, że mają naprawdę wyjątkowego ducha. Istnieją ale dwa rodzaje – ręcznie naciągane mechanizmy i automatycznie naciągane mechanizmy. Podczas gdy jeden mechanizm napędza zegarki mechaniczne, drugi zaś zegarki automatyczne. Więc jaka jest między nimi różnica?
Treść artykułu
Zegarki mechaniczne
Kiedy już na wstępie wspomnieliśmy o elegancji, uroku i noblesie, mieliśmy na myśli głównie zegarki mechaniczne napędzane ręcznie naciąganym mechanizmem. Mają niezachwianie silną pozycję wśród prawdziwych miłośników tradycyjnych zegarków. Aby naprawdę je docenić, musisz zrozumieć zasady ich działania. Oczywiście, nie musisz stać się automatycznie fachowcem od słownika zegarmistrzowskiego. Na początek wystarczy, jeśli opanujesz podstawy. Kiedy tak się stanie, zegarki mechaniczne najprawdopodobniej złapią Cię za serce.
Więc jeśli mowa o nakręcaniu ręcznym, mamy na myśli dokładnie takie naciąganie, jakie kiedyś zauważyłeś u swojego dziadka. Ale jak to możliwe, że kręcąc koronką byli w stanie ustawić zegarek mechaniczny na dokładny czas? Dzieje się tak dzięki zestawu wielu maleńkich części, które w późniejszych okresach rozwoju zegarków na rękę zaczęły zastępować baterię kwarcowe.
W każdym razie jednym z najważniejszych i najgłówniejszych zadań wśród wszystkich części zegarków mechanicznych, pełni tzw. sprężyna, która po naciągnięciu powiększa się w kierunku piórka i w taki sposób produkuje energię potrzebną do działania zegarka.
Wskazówka dotycząca artykułu: 20 najlepszych zegarków mechanicznych roku 2021
Zegarki automatyczne
Zegarki automatyczne, zwane również zegarkami z napędem automatycznym, działają na równie złożonej zasadzie. W ich przypadku ale nie jest konieczne ręczne naciąganie za pomocą kręcenia koronką. I to jest główna różnica między nimi i zegarkami mechanicznymi. O ile zegarki mechaniczne nie byłyby w stanie prawidłowo działać bez regularnego nakręcania, o tyle zegarkom automatycznym wystarczą ruchy użytkownika.
Złożone części zegarka automatycznego, ułożone według systematycznego schematu, działają w jednym wspólnym celu. Koła zębate, sprężyny napędowe oraz inne ważne komponenty starają się osiągnąć, aby wskazówki wykonywały ruch w kontrolowany sposób.
W kategoriach laika można to wytłumaczyć następująco: Zegarki automatyczne są nakręcane automatycznie – dzięki codziennym ruchom ich użytkowników. Wygenerowana w ten sposób energia jest następnie koncentrowana w silniku napędowym, który doprowadzi do ruchu rotor oraz inne ważne mechanizmy.
Słowo na koniec
Zarówno zegarki automatyczne jak i mechaniczne obecnie są nieco usuwane z życia codziennego. Wynika to głównie z tego, że obecne czasy charakteryzują się głównie szybkim trybem życia i ogólną dostępnością cenową zegarków quartzowych. Kiedy jednak zastanowisz się nas tym głębiej, system napędu zegarków naciąganych, głównie mechanicznych, jest na tyle wyjątkowy, że może być nieśmiertelny.
Sądzimy, że w przyszłości, wciąż znajdą się miłośnicy zegarków, którzy zakochają się w ręcznie naciąganych mechanizmach – zwolnią, docenią kunszt zegarmistrzowski i będą cieszyć się chwilą obecną. Zegarki automatyczne pewnie będą mieć łatwiejszą sytuację. Mogą skorzystać z eko trendu w sensie usunięcia baterii (tak samo i zegarki mechaniczne), ale również z coraz szybszego trybu życia. Żeby doprowadzić takie zegarki do działania nie musisz im poświęcać żadnego czasu.