Zegarki z kalkulatorem: Krótka historia i teraźniejszość

Czy wiesz, jaka jest historia zegarków z kalkulatorem?
Facebook
LinkedIn

Zegarki z kalkulatorem były swego czasu jedne z wysoko ocenianych technologicznych sukcesów. W następujących liniach przyjrzymy się nie tylko ich historii, ale także jak sobie radzą w obecnej sytuacji.

Treść artykułu

Historia zegarków z kalkulatorem

Tak samo jak w przypadku ogólnych postępów technologicznych w dziedzinie zegarków, tak samo w przypadku zegarków z kalkulatorem pionierem stała się japońska marka Casio.

Pierwsze zegarki z kalkulatorem

Pierwsze zegarki z kalkulatorem firma Casio przedstawiła światu w latach 70-tych ubiegłego wieku. Oprócz tego, że swoim właścicielom oferowały pomoc w podstawowych operacjach arytmetycznych, takich jak np. dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie, stały się synonimem designu i estetyki tamtych czasów.

Casio C-80 – jeden z pierwszych zegarków z kalkulatorem

Bardziej wszechstronne zegarki z kalkulatorem

Pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku zostały wprowadzone na rynek bardziej wszechstronne zegarki z kalkulatorem. Charakteryzowały się większą liczbą przycisków w porównaniu do ówczesnych telefonów komórkowych. Były popularne nie tylko w gronie zwykłych klientów, ale także celebrytów. Można powiedzieć, że szczyt osiągnęły zegarki Casio Databank, które oprócz obliczeniowych funkcji oferowały również inne udogodnienia – np. kalendarz, budzik, przechowywanie nazwisk, adresów i nr telefonów, nawet legendarną grę Space Invaders.

Ciekawostka: Oprócz firmy Casio również inne marki próbowały produkować zegarki z kalkulatorem. Popularnym stał się np. model HP-01 firmy Hewlett-Packard.

Znikanie zegarków z kalkulatorem z rynku

Mniej-więcej w połowie lat 80-tych zegarki z kalkulatorem powoli znikały z rynku. Telefony komórkowe oraz tzw. „komputery kieszonkowe “ były wówczas bardziej przystępne cenowo. Producenci zegarków na rękę postanowili więc bardziej się skupić na projektowaniu prostszych modeli bez dodatkowych funkcji.

Zegarki z kalkulatorem i teraźniejszość

Oczywiście, na zegarki z kalkulatorem nie musisz spoglądać tylko jako na produkt powiązany wyłącznie z przeszłością. Nadal można je znaleźć na rynku. Ale jaki zegarek wybrać? Polecamy chyba najbardziej popularną kombinację – super cenę i sprawdzoną markę. I wychodzi nam, że to jest właśnie zegarek Casio!

Zegarki z kalkulatorem Casio

Żeby miałeś możliwość wyboru, zdecydowaliśmy wyszukać dla Ciebie chociaż 2 interesujące modele:

  • zegarki z kalkulatorem Casio DBC-32D-1AES – charakteryzują się kopertą z żywicy i wytrzymałą bransoletą ze stali nierdzewnej. Warto również wspomnieć o ich wyświetlaczu LCD z szkiełkiem sferycznym oraz o szerokiej gamie interesujących funkcji – kalkulator, 24-godzinna tarcza, alarm, budzik z funkcją powtarzania budzenia, stoper, podwójny czas, podświetlenie i kalendarz wieczny.
Zegarek z kalkulatorem Casio DBC-32D-1AES
  • zegarki z kalkulatorem Casio DBC-32-1AES – to w zasadzie tańsza alternatywa wyżej wspomnianego modelu. Różnią się od niego głównie kopertą z tworzywa sztucznego i paskiem oraz szkiełkiem mineralnym. Ale zachwycą również praktycznymi dodatkowymi funkcjami.

Kilka myśli na koniec

Faktem jest, że zegarki z kalkulatorem należały kiedyś do najnowocześniejszych technologii. Jednak, jak wspomnieliśmy wyżej, padły one ofiarą bardziej nowoczesnych technologii – głównie telefonów komórkowych. To jeden z powodów, dla których zrezygnowano z dodatkowych funkcji, do których należy również kalkulator.

Klasyczne zegarki stopniowo stały się nie tylko akcesorium modowym – często prostym i minimalistycznym. Jednak pytanie brzmi: czy tak samo, jaki kiedyś zegarki z kalkulatorem zostały zastąpione telefonami komórkowymi i klasycznymi zegarkami, będą klasyczne zegarki zastąpione zegarkami inteligentnymi? Zostaną smart zegarki, ew. smartwatches na rękę reprezentantem technologii przyszłości?

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​