Zegarki z kalkulatorem: Krótka historia i teraźniejszość

Czy wiesz, jaka jest historia zegarków z kalkulatorem?
Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn

Zegarki z kalkulatorem były swego czasu jedne z wysoko ocenianych technologicznych sukcesów. W następujących liniach przyjrzymy się nie tylko ich historii, ale także jak sobie radzą w obecnej sytuacji.

Treść artykułu

Historia zegarków z kalkulatorem

Tak samo jak w przypadku ogólnych postępów technologicznych w dziedzinie zegarków, tak samo w przypadku zegarków z kalkulatorem pionierem stała się japońska marka Casio.

Pierwsze zegarki z kalkulatorem

Pierwsze zegarki z kalkulatorem firma Casio przedstawiła światu w latach 70-tych ubiegłego wieku. Oprócz tego, że swoim właścicielom oferowały pomoc w podstawowych operacjach arytmetycznych, takich jak np. dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie, stały się synonimem designu i estetyki tamtych czasów.

Casio C-80 – jeden z pierwszych zegarków z kalkulatorem

Bardziej wszechstronne zegarki z kalkulatorem

Pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku zostały wprowadzone na rynek bardziej wszechstronne zegarki z kalkulatorem. Charakteryzowały się większą liczbą przycisków w porównaniu do ówczesnych telefonów komórkowych. Były popularne nie tylko w gronie zwykłych klientów, ale także celebrytów. Można powiedzieć, że szczyt osiągnęły zegarki Casio Databank, które oprócz obliczeniowych funkcji oferowały również inne udogodnienia – np. kalendarz, budzik, przechowywanie nazwisk, adresów i nr telefonów, nawet legendarną grę Space Invaders.

Ciekawostka: Oprócz firmy Casio również inne marki próbowały produkować zegarki z kalkulatorem. Popularnym stał się np. model HP-01 firmy Hewlett-Packard.

Znikanie zegarków z kalkulatorem z rynku

Mniej-więcej w połowie lat 80-tych zegarki z kalkulatorem powoli znikały z rynku. Telefony komórkowe oraz tzw. „komputery kieszonkowe “ były wówczas bardziej przystępne cenowo. Producenci zegarków na rękę postanowili więc bardziej się skupić na projektowaniu prostszych modeli bez dodatkowych funkcji.

Zegarki z kalkulatorem i teraźniejszość

Oczywiście, na zegarki z kalkulatorem nie musisz spoglądać tylko jako na produkt powiązany wyłącznie z przeszłością. Nadal można je znaleźć na rynku. Ale jaki zegarek wybrać? Polecamy chyba najbardziej popularną kombinację – super cenę i sprawdzoną markę. I wychodzi nam, że to jest właśnie zegarek Casio!

Zegarki z kalkulatorem Casio

Żeby miałeś możliwość wyboru, zdecydowaliśmy wyszukać dla Ciebie chociaż 2 interesujące modele:

  • zegarki z kalkulatorem Casio DBC-32D-1AES – charakteryzują się kopertą z żywicy i wytrzymałą bransoletą ze stali nierdzewnej. Warto również wspomnieć o ich wyświetlaczu LCD z szkiełkiem sferycznym oraz o szerokiej gamie interesujących funkcji – kalkulator, 24-godzinna tarcza, alarm, budzik z funkcją powtarzania budzenia, stoper, podwójny czas, podświetlenie i kalendarz wieczny.
Zegarek z kalkulatorem Casio DBC-32D-1AES
  • zegarki z kalkulatorem Casio DBC-32-1AES – to w zasadzie tańsza alternatywa wyżej wspomnianego modelu. Różnią się od niego głównie kopertą z tworzywa sztucznego i paskiem oraz szkiełkiem mineralnym. Ale zachwycą również praktycznymi dodatkowymi funkcjami.

Kilka myśli na koniec

Faktem jest, że zegarki z kalkulatorem należały kiedyś do najnowocześniejszych technologii. Jednak, jak wspomnieliśmy wyżej, padły one ofiarą bardziej nowoczesnych technologii – głównie telefonów komórkowych. To jeden z powodów, dla których zrezygnowano z dodatkowych funkcji, do których należy również kalkulator.

Klasyczne zegarki stopniowo stały się nie tylko akcesorium modowym – często prostym i minimalistycznym. Jednak pytanie brzmi: czy tak samo, jaki kiedyś zegarki z kalkulatorem zostały zastąpione telefonami komórkowymi i klasycznymi zegarkami, będą klasyczne zegarki zastąpione zegarkami inteligentnymi? Zostaną smart zegarki, ew. smartwatches na rękę reprezentantem technologii przyszłości?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Share on facebook
Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​

Mechanizm zegarków automatycznych

Czy wiesz, jak działają zegarki automatyczne?

Zegarki automatyczne składają się ze złożonych elementów. Ich główną zaletą jest nie tylko napęd automatyczny bez konieczności naciągania ręcznego, ale również dokładność i precyzyjność. Mechanizm

Przewiń do góry