Czy wiesz, jak działają zegarki automatyczne?

Mechanizm zegarków automatycznych
Facebook
LinkedIn

Noszenie zegarka na rękę wnosi pewną ekskluzywność do życia ich właścicieli, co między innym, potrafi znacząco przyczynić się do podwyższenia pewności siebie. Specyficzną kategorią w tym przypadku są zegarki automatyczne. Dlaczego? Bo zmuszają swoich właścicieli do zastanowienia się nad tym, jak one działają. Późniejsze zrozumienie tych wyjątkowych procesów prowadzi do zupełnie innego postrzegania zegarków. Nie wierzysz? Przekonaj się razem z nami.

Treść artykułu

Jak działają zegarki automatyczne?

Zegarki to maszyny, których sercem jest mechanizm zegarka. W przypadków zegarków automatycznych, należy podkreślić, że składają się one ze złożonych części ułożonych zgodnie ze systematycznym schematem. Podstawowe wymagania dotyczące wysokiej jakości zegarków automatycznych to:

  • dokładność
  • precyzyjność

Te atrybuty zegarków automatycznych powinny mieć na myśli jako priorytet każdy producent.

Czy wiedziałeś, że wiele zegarków automatycznych posiada przezroczystą tylną stronę koperty? Dzięki temu można zajrzeć do wnętrza mechanizmu.

Mechanizm zegarków automatycznych

Wspomniany mechanizm zegarków automatycznych zwykle składa się z kół zębatych, sprężyn napędowych, przycisków i innych ważnych komponentów. Wszystkie elementy zegarków z napędem automatycznym działają w taki sposób, aby wskazówki poruszały się w kontrolowanym tempie.

Zegarki automatyczne często są określane jako zegarki z napędem automatycznym. Dlaczego? Działają na zasadzie samoczynnego naciągania się – dzięki ruchom osoby, która je nosi. Prosto mówiąc, energia z Twoich codziennych ruchów jest magazynowana i gromadzona w silniku napędowym. Wynik? Spowoduje to ruch rotoru oraz innych mechanizmów wewnątrz zegarka.

Pamiętaj: W przeciwieństwie do zegarków mechanicznych nie ma potrzeby ręcznego nakręcania przez rotację i następne wciskanie koronki.

Zegarki automatyczne składają się z różnych elementów

Marki produkujące zegarki automatyczne

Zegarki automatyczne obecnie znajdziesz w ofertach wielu światowych marek, np.  Zeppelin, Vostok Europe i Seiko lub renomowanych producentów Orient i Citizen.

Zegarki automatyczne Zeppelin

Zegarki automatyczne Zepplin wymieniamy na naszej liście jako pierwsze z prostego powodu – automat do nich świetnie pasuje. W połączeniu z klasycznym designem lotniczym nadaje Zeppelinu wyjątkowo oryginalny charakter.

Zegarki automatyczne Vostok Europe

W związku z tym tematem zdecydowanie warto wspomnieć o męskich zegarkach automatycznych Vostok Europe. Tak, mamy na myśli te popularne modele, które bezpośrednio nawiązują do technologicznych wynalazków sowieckich czasów. W szczególności możemy wymienić kolekcje Rocket N-1, Gaz-14 Limouzine oraz Almaz Space.

Zegarki automatyczne Seiko

Jeśli chodzi o automat, nie można zapomnieć o zegarkach automatycznych Seiko. Twórcy ikonicznej japońskiej marki wprowadzili je na rynek po raz pierwszy pod nazwą Seiko A.G.S. w 1988 r. Obecnie nawiązuje do nich edycja Seiko Kinetic.

Nasza wskazówka: Zasada funkcjonowania zegarków automatycznych Seiko została wyjaśniona w artykule na temat krótkiej historii japońskiej marki Seiko.

Zegarki automatyczne Orient

Modele automatyczne można znaleźć również w portfolio firmy Orient. Historycznie firma Orient wprowadziła je na rynek nieco później niż marka Seiko. W szczególności w latach 1997 i 2000.

Zegarki automatyczne Citizen

Pod koniec naszego artykułu dodajemy parę słów na temat męskich modeli Citizen, wśród których również znajdziesz świetne zegarki automatyczne. Jeśli chociaż trochę znasz świat zegarków, z pewnością nie jest Ci obcy legendarny napęd Eco-Drive, który znajduje się w wielu modelach z warsztatu japońskiego giganta Citizen. 

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​