Jak zweryfikować oryginalność zegarków? Nie daj się oszukać replikami i podróbkami

W ten sposób odróżnisz oryginalny zegarek od podróbki
Facebook
LinkedIn

Powiedzenie „Jeśli to wydaje się zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, to oszustwo” nabiera gorzkiego posmaku rzeczywistości w świecie zegarmistrzostwa. Szczególnie luksusowe zegarki coraz częściej stają się celem oszustów, czerpiących korzyści z doskonałej reputacji wiodących marek i kieszeni entuzjastów zegarków. Ocena oryginalności zegarka jest dziś niezwykle skomplikowana nawet dla wprawnego oka profesjonalisty. Oprócz precyzyjnie wyprodukowanych podróbek, rynek zalewają także tzw. „zegarki Frankensteina”. Pomożemy Ci je odkryć i tym samym uniknąć kupowania przysłowiowego kota w worku.

Treść artykułu

Najczęściej podrabiane marki zegarków

Ze zrozumiałych powodów uwaga oszustów skupiona jest przede wszystkim na segmencie luksusowych zegarków. Z badań wynika, że ​​aż jedna trzecia luksusowych zegarków obecnych na rynku nie pochodzi z autorskiego warsztatu marki.

Kupując zegarki Rolex i Omega, należy zachować szczególną ostrożność. Obiektem zainteresowania oszustów są także marki Patek Phillipe, Cartier, Gucci, Tag Heuer i Richard Mille. W ostatnich latach „dzięki” postępowi technologicznemu coraz częściej spotykamy się z podrabianymi zegarkami ze średniej półki, takimi jak Seiko czy Tissot.

Oryginalne kontra podrabiane zegarki Rolex: Wskazówki dotyczące ustalenia oryginalności

Marka Rolex wykorzystuje wypalaną laserowo koronkę na szafirowym szkiełku w pozycji godziny 6 jako identyfikator oryginalności. Jest widoczna tylko po oświetleniu, kiedy oglądamy z boku przez szkło powiększające. Jeśli podrobiony zegarek zawiera ten element, zwykle nie jest on tak precyzyjnie wygrawerowany jak oryginał.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem zegarka Rolex Daytona, odbicie tarczy na macie pomoże Ci zweryfikować jego oryginalność. Jeśli świecisz na zegarek jasnym światłem, w odbiciu powinien być widoczne regularne koło, a także wyraźne odbicie wskazówek godzinowych, minutowych i sekundowych. Jeśli odbicie jest niewyraźne lub wskazówki nie są widoczne, prawie na pewno jest to podróbka.

Kolejnym wyróżnikiem jest powiększenie datownika. Oryginalne zegarki Rolex, z wyjątkiem Rolex Deepsea, są wyposażone w szkło powiększające 2,5x nad datownikiem. Podrabiane zegarki osiągają maksymalnie 1,5-krotne powiększenie.

Oryginalne kontra podrabiane zegarki Omega: Wskazówki dotyczące ustalenia oryginalności

Omega oznacza swoje zegarki męskie małym grawerem na dekielku. Możesz tam znaleźć doskonale opracowany globus z logo lub samym logo marki. Jeśli ten grawer ma jakiekolwiek niedoskonałości, prawdopodobnie nie jest to oryginalny zegarek.

Oryginalność zegarka Omega potwierdza także 7- lub 8-cyfrowy numer seryjny umieszczony na dekle. Starsze modele mogą mieć go po wewnętrznej stronie koperty. Oprócz tego, że numer ten musi dokładnie pokrywać się z numerem na certyfikacie, możesz go zweryfikować bezpośrednio w autoryzowanych centrach Omega. W Internecie można również znaleźć różne bazy danych umożliwiające weryfikację numerów seryjnych zegarków. Jednakże w tym przypadku nie gwarantuje się dokładności i wiarygodności informacji.

Fenomen zegarków Frankenstein

Tak zwany zegarek Frankenstein przekona Cię, że autentyczność podróbek sięga dziś skrajności. Podrabiane zegarki zawierające oryginalne części zasłużyły na tę nazwę. Na przykład używana jest oryginalna koronka, zapięcie bransoletki zegarka lub autentyczna luneta. Jeśli jest to udana podróbka, która zawiera także oryginalne części, odróżnienie jej od prawdziwego zegarka jest trudnym zadaniem nawet dla renomowanego zegarmistrza.

Zweryfikuj oryginalność zegarków: Praktyczne wskazówki

Na zakończenie przedstawiamy zestawienie podstawowych metod stosowanych do ustalenia oryginalności zegarka. Więcej o tych procedurach możesz dowiedzieć się z naszego poprzedniego artykułu na temat podrabianych zegarków.

  • Zweryfikuj wagę zegarka. Jeśli zegarek jest lżejszy od oryginału, najprawdopodobniej jest to podróbka.
  • Zweryfikuj szczegóły grawera. Czy zegarek ma wszystkie grawery, które powinien mieć? Czy grawer jest dokładny i precyzyjny?
  • Wysłuchaj tykanie zegarka. Luksusowe modele pracują bardzo cicho, wskazówka sekundowa porusza niemal płynnie
  • Kup zegarek od autoryzowanego i zweryfikowanego sprzedawcy.
  • Oryginalność zegarka potwierdza także certyfikat i oryginalne opakowanie.
  • Zweryfikuj kolory, oznaczenia na tarczy i wykonanie wskazówek. Porównaj te szczegóły z oryginałem. Oryginalny zegarek powinien mieć je dokładnie takie same.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​