Najlepsze zegarki sportowe dla aktywnych oraz początkujących sportowców

Jakie cechy muszą mieć najlepsze zegarki sportowe?
Facebook
LinkedIn

Czy lubisz sport lub szukasz niezawodnego asystenta sportowego? Mogą to być również zegarki. Jeśli naprawdę chcesz najlepsze zegarki sportowe o najwyższej jakości, wybierając je, musisz wziąć pod uwagę więcej ważnych parametrów.

Treść artykułu

Kategorie zegarków sportowych

Obecnie można natknąć się na różne zegarki do biegania i fitness, zegarki do nurkowania, dla rowerzystów, wspinaczy, golfistów lub marynarzy. Na rynku znajdziesz również różne outdoorowe, inteligentne i wielofunkcyjne zegarki sportowe. Pomimo tego, że chodzi o różne rodzaje, różniące się głównie funkcjami i designem, łączy je jedno. Ułatwiają sportowcom życie podczas treningu i osiągania celów.

Zegarki sportowe vs. zegarki smart

Wielu osób myli sportowe i inteligentne zegarki. Zegarki sportowe powinny być funkcjonalne i odporne na kurz, wodę, uderzenia, otarcia lub kontakt fizyczny. Powinny być również łatwe do odczytania i wielu przypadkach powinny zastąpić trenera podczas zajęć sportowych. Zwykle są wyposażone w wielu funkcji, dzięki czemu uprawianie sportu staje się przyjemniejszym. Istnieją jednak również smart zegarki sportowe, które oferują zestaw świetnych funkcji i cech.

Funkcje, które muszą mieć najlepsze zegarki sportowe

Zegarki sportowe nie są przeznaczone tylko dla aktywnych sportowców. Są również popularne wśród początkujących sportowców lub zwykłych użytkowników. W zależności od tego, do czego chcesz zegarek używać, miałbyś zwrócić uwagę głównie na te funkcje.

Funkcja liczenia kroków jest ważną funkcją zegarków sportowych

1. Funkcja liczenia kroków (krokomierz)

Dzięki tej funkcji możesz rejestrować liczbę kroków w ramach Twojej aktywności sportowej, ew. odległość, którą podczas dnia pokonałeś.

2. Funkcja pomiaru tętna

Funkcję pomiaru tętna wykorzystają wszyscy sportowcy. Monitorując tętno wiesz na przykład, kiedy przyśpieszyć i kiedy zwolnić.  

3. Funkcja pomiaru ciśnienia powietrza

Najlepsze zegarki sportowe powinny mieć wbudowaną również funkcję pomiaru ciśnienia powietrza (barometr). Ponieważ może sugerować szybkie zmiany pogody, jest wykorzystywany głównie przez turystów i wspinaczy.

4. Funkcja pomiaru wysokości

Znów świetna funkcja, która zostanie przyjęta szczególnie przez turystów i wspinaczy. Dzięki niej będą mieć zawsze aktualne informacje o wysokości nad poziomem morza, względnej lub maksymalnej wysokości nad poziomem morza oraz o łącznym podejściu lub zejściu. Wszystkie te informacje można wykorzystać również do podjęcia decyzji dotyczącej kontynuowania lub przerwania wspinaczki.  

5. Funkcja GPS

Równie ważną funkcją outdoorowych zegarków sportowych jest GPS. Dzięki niej zawsze będziesz wiedział, gdzie znajdujesz się. Dodatkowo będziesz mieć dostęp do różnych tras, które możesz wykorzystać w ramach Twoich aktywności sportowych.

6. Funkcja pomiaru temperatury

Zegarki sportowe powinny być wyposażone również w funkcję pomiaru temperatury, dzięki której łatwo sprawdzisz aktualną temperaturę powietrza, ew. prognozę pogody.   

sport-photo-2

7. Funkcja interwałowego treningu i ustawienia sportów

Za pomocą niektórych zegarków sportowych można rejestrować również interwałowy trening, który charakteryzuje się typowym zmienianiem szybkich części treningowych z wypoczynkiem. Kompleksowo wyposażone zegarki sportowe powinny mieć również funkcję ustawienia konkretnego sportu, przykładowo bieganie, chodzenie, jazda rowerem, pływanie etc.

8. Monitoring snu

Oprócz sportu ważny jest również sen. Funkcja monitorowania snu pomoże Ci dowiedzieć się, jak długo spałeś i jaki był poziom Twojego snu.

Cechy zegarków sportowych

Oprócz swoich typowych funkcji zegarki sportowe charakteryzują się również pewnymi cechami, dzięki którym dowiesz się, które zegarki są najlepsze do uprawiania sportu.

  • Wytrzymałość – w większości przypadków chodzi o wytrzymałe zegarki z twardą kopertą i wieloma funkcjami sportowymi – przykładowo Casio G-Shock.
  • Wodoszczelność – zalecamy zakup zegarków sportowych o wodoszczelności 100 m.
  • Pasek – powinien być wykonany z gumy lub kauczuku. Podczas gdy pod skórą za bardzo poci się ręka, bransoletka ze stali nierdzewnej nie jest tak wygodna.

Najbardziej znane marki zegarków sportowych

Nie da się powiedzieć, która marka produkuje najlepsze zegarki sportowe. Jednak Casio, Festina, Garmin, Seiko, Citizen lub Suunto z pewnością należą do najbardziej znanych najwyższej jakości zegarków. Wybierając najlepsze zegarki sportowe zwróć uwagę głównie na ich funkcje i cechy.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​