Luneta zegarka nie jest tylko elementem modowym

Luneta jest ważną częścią zegarka.
Facebook
LinkedIn

Zegarek od początku swojego istnienia przechodził różne zmiany. Producenci uświadomili sobie, że oprócz designu, jest ważne, że zegarek można używać praktycznie wszędzie – nie tylko podczas świątecznych okazji. Właśnie dlatego stworzyli lunetę. Luneta zegarka ma oprócz funkcji modowej, również wielu innych praktycznych zastosowań. Jej zastosowanie nie je jednak koniecznością, zegarek spokojnie może działać bez lunety.

Treść artykułu

Luneta zegarka

Pojęcie luneta jest używane w różnych dziedzinach przemysłu. W zegarmistrzostwie jest luneta częścią zegarka, a konkretnie pierścieniem obwodowym (najczęściej stalowym), który znajduje się pomiędzy kopertą i szkiełkiem. Jeśli chodzi o wykonanie, luneta może być stała lub obrotowa – jednokierunkowa lub dwukierunkowa.

Funkcje lunety zegarka i jej skale

W zależności od tego, czy luneta jest stała (nieruchoma) lub obrotowa, mogą zmieniać się również jej funkcje. Stała luneta jest głównie elementem modowym. Wręcz przeciwnie, luneta obrotowa zawiera skalę, umożliwiającą odczytywanie kolejnych danych na zegarku. Poszczególne funkcje mogą dzięki lunecie różnić się nie tylko w zależności od rodzaju skali, ale również na podstawie tego, na jakim zegarku znajduje się luneta.

Skale lunety

Skala lunety to oznaczenie liczbowe, które znajduje się pod szkiełkiem zegarka, czyli jest częścią tarczy, lub znajduje się bezpośrednio na lunecie. Najpopularniejszą lunetą jest 60-częściowa luneta, służąca do monitorowania minut. Inne skale lunety przykładowo są następujące skale:

  •       12-częściowa do monitorowania drugiej strefy czasowej,
  •       24-częściowa do monitorowania GMT,
  •       tachimetryczna pozwalająca na monitorowanie prędkości,
  •       telemetryczna na monitorowanie odległości,
  •       pulsometr do monitorowania pulsu,
  •       linijka logarytmiczna do bardziej złożonych konwersji i obliczeń.

Dzięki tym skałom luneta jest powszechnie uważana za skuteczną i funkcjonalną komplikację, dzięki której można obliczyć różne wartości, od średniej prędkości samochodu do prawidłowego obliczenia czasu nurkowania dla nurków.  

Klasyfikacja lunet zegarka

Skale lunety pomagają kategoryzować zegarki. W zależności od tego, na jakim zegarku znajduje się luneta, można odróżnić następujące rodzaje.

Luneta do nurkowania

Luneta do nurkowania jest zwykle częścią zegarków do nurkowania. Jest podzielona na 60 części, od 0 do 60, zwykle w grupach po 10 lub po 5. Ta luneta może również zawierać element luminescencyjny.

Wiedziałeś, że zegarek do nurkowania musi być wyposażony w 60-częściową lunetę, która ze względu na bezpieczeństwo powinna obracać się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegarka?

Luneta zegarka nurkowego

Luneta tachimetryczna

Tachimetryczna luneta zegarka posiada skalę, która zwykle znajduje się w analogowych chronografach. W większości służy do monitorowania prędkości lub przykładowo do obliczenia zużycia paliwa.

Nasza wskazówka: Przykładowo zegarki Festina z edycji The Originals są wyposażone w tachimetryczną lunetę.

luneta-tachymetric

Luneta GMT

Luneta GMT odwodzi się od nazwy „Greenwich Mean Time“, a więc Główny Czas Greenwich. Oznacza to, że możliwe jest jednoczesne monitorowanie dwóch lub więcej stref czasowych. Zazwyczaj są lunety GMT podzielone do 12 lub 24 części. Zegarki z lunetą GMT są najczęściej używane przez osoby, będące w ciągłym ruchu, czyli pilotów, marynarzy lub podróżników. Zegarki z lunetą GMT zazwyczaj charakteryzują się wysoką wytrzymałością, dobrą czytelnością i podwyższoną wodoszczelnością.

Ciekawostka: GMT był od 1884 roku do roku 1972 roku uznany na całym świecie jako standard czasu cywilnego.

Luneta GMT na zegarku marki Tudor
Źródło: https://monochrome-watches.com/

Telemetryczna luneta zegarka  

Luneta ta służy głównie do monitorowania odległości. Dawniej była najczęściej używana przez żołnierzy w wojsku, dziś w łatwością może służyć również do pomiaru odległości zbliżającej się burzy. Pomiar za jej pomocą jest stosunkowo prosty.  

Luneta pulsometryczna

Luneta pulsometryczna nie musi zostać wykorzystana tylko przez pielęgniarki i lekarzy do pomiaru tętna. Ty też potrafisz ją wykorzystać.  

Inne funkcje lunet zegarka

Oprócz wyżej wymienionych funkcji  luneta może również pełnić funkcję kompasu lub stopera. Dodatkowo, jeśli zawiera linijkę logarytmiczną, może pomóc w bardziej złożonych obliczeniach.

Luneta zegarka to przepiękny element modowy, który docenią sportowcy oraz osoby, prowadzące aktywny tryb życia, ale również panie w swojej kolekcji akcesoriów modowych.  W wielu modelach damskich pokryta jest różnymi kamieniami szlachetnymi.  

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​