Okulary przeciwsłoneczne Ray-Ban: Okulary, które podbiły świat

Okulary przeciwsłoneczne podbiły świat
Facebook
LinkedIn

Od prezydentów, przez gwiazdy kina i sportu, po zwykłych użytkowników. Oprócz luksusowych zegarków niewiele akcesoriów modowych zyskało tak szerokie grono odbiorców i tak znaczące miejsce w kontekście kulturowo-historycznym jak okulary przeciwsłoneczne Ray-Ban. Zapraszamy zatem do zapoznania się z historią marki, której nazwę znają dziś wszystkie pokolenia. Jak Ray-Ban szturmem podbił świat i w jakich modelach zakochały się tłumy?

Treść artykułu

Z historii marki Ray-Ban

Podobnie jak wiele zegarków z najwyższej półki, pierwszy model okularów przeciwsłonecznych Ray-Ban powstał na potrzeby wojska. Zostały wyprodukowane w 1937 roku przez amerykańską firmę Bausch & Lomb dla pilotów wojennych. Wojsko amerykańskie poszukiwało okularów przeciwsłonecznych, które chronią lotników przed szkodliwym promieniowaniem, a jednocześnie wyglądają gustownie i elegancko. Kultowymi okularami przeciwsłonecznymi stały się okulary Ray-Ban Aviator z zielonymi, antyrefleksyjnymi soczewkami, doskonałą ochroną UV i lekką oprawką.

Z kokpitu na ekran filmowy: Jak okulary przeciwsłoneczne Ray-Ban zyskały popularność

Pierwszy model tzw. „pilotek” zyskał chwilę sławy dzięki generałowi Douglasowi MacArthurowi, którego zdjęcie w okularach Ray-Ban z Filipin obiegło świat. Jednak marka stosunkowo szybko ewoluowała od pragmatycznych początków do amerykańskiej sceny modowej i kręgów popkultury. Stało się to w 1952 roku, kiedy na rynku pojawił się model Ray-Ban Wayfarer. Okulary przeciwsłoneczne z oprawką z twardego plastiku i rewolucyjnym designem, który dopasuje się do każdej twarzy, dosłownie podbiły rynek masowy. Choć stworzone z myślą o mężczyznach, rozsławiła je Audrey Hepburn w filmie „Śniadanie u Tiffany’ego”.

Okulary Ray-Ban, które przetrwały dziesięciolecia w centrum uwagi

W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych Ray-Ban Wayfarer cieszył się dużą popularnością. Nosili je Bob Dylan, Andy Warhol, James Dean, Marilyn Monroe i John Lennon. Nosili je ludzie na ulicach i amerykańskie nastolatki, które chciały wyglądać fajnie na plażach. Jednak projekt Ray-Ban Wayfarer nie stracił na popularności nawet po dziesięcioleciach. W latach 80. nosiły je takie gwiazdy jak Tom Cruise, Madonna, Michael Jackson, członkowie U2 i Jack Nicholson. Choć trendy w modzie przychodzą i odchodzą, okulary Ray-Ban wciąż są dostępne z pewnymi zmianami.

Okulary przeciwsłoneczne Ray-Ban: Cechy i najpopularniejsze modele

Okulary przeciwsłoneczne Ray-Ban cieszą się popularnością nie tylko ze względu na wyrafinowany design, ale także ze względu na swoje właściwości funkcjonalne. Opinia publiczna pokochała je jako wysokiej jakości okulary z soczewkami oferującymi jasne kolory, specjalną warstwę antyrefleksyjną, a co za tym idzie ostry obraz w każdych warunkach oświetleniowych. Bonusem jest niezawodna rama z siedmioma warstwami włókna węglowego. Dzięki niemu okulary pozostają lekkie, wygodne w noszeniu, a jednocześnie bardzo mocne i elastyczne. Oprócz cieszących się dużą popularnością modeli Ray-Ban oferuje także specjalne serie na sezon zimowy, uprawianie sportu czy jazdę.

Ray-Ban Original Wayfarer

Kultowy, łatwo rozpoznawalny model uznawany jest za symbol marki. Okulary przeciwsłoneczne Wayfarer słyną nie tylko ze swojej bogatej historii, ale także z zaawansowanego designu, który uznawany jest za najbardziej uniwersalny w świecie modowych okularów. Po prostu pasuje każdemu. Obecnie na rynku dostępne są okulary Ray-Ban Original Wayfarer z różnymi kolorami i rodzajami soczewek, w tym z polaryzacją.

Ray-Ban New Wayfarer

New Wayfarer został wprowadzony przez markę w 2002 roku jako unowocześniona wersja oryginału. Okulary te zachowują popularny kształt, jednak w porównaniu do pierwowzoru są nieco mniejsze i mają szerszą oprawkę. Większe jest także pochylenie pionowe oprawki, dzięki czemu nowy model jest mniej kanciasty i lepiej dopasowuje się do twarzy. Oczywiście można wybierać pomiędzy kolorami i soczewkami.

Ray-Ban Aviator

Nawet oryginalny model lotniczy, kojarzony nie tylko z wojskiem, ale i policją, jest do dziś obecny na rynku. Ma aerodynamiczny kształt, który pasuje szczególnie do twarzy owalnej i okrągłej. Dziś Ray-Ban Aviator prezentuje raczej klasyczny, ponadczasowy styl. Znajdziesz je w różnych wersjach, od soczewek polaryzacyjnych po nowoczesne szkiełka i zabawne kombinacje oprawek i kolorowych okularów.

Ray-Ban Clubmaster

Ray-Ban Clubmaster to kolejny z popularnych designów, który marka oferuje od lat 80-tych. Z założenia charakteryzują się atrakcyjnością intelektualną, w której szybko zakochały się obie płcie. W tym przypadku metalowa ramka jest połączona z górną ramką z tworzywa sztucznego, rozciągającą się na boki. Obecnie na rynku można znaleźć pierwotnie kwadratowe soczewki w kilku unowocześnionych wersjach. Okulary przeciwsłoneczne są bardziej odpowiednie dla średnich i dużych twarzy i są uważane za ponadczasowe.

Kilka ciekawostek dotyczących marki Ray-Ban

  • W latach 1982-1985 okulary przeciwsłoneczne Ray-Ban pojawiły się w ponad 60 filmach i programach telewizyjnych.
  • W 2021 roku marka Ray-Ban wprowadziła na rynek swoje inteligentne okulary. Ray-Ban Stories mają wbudowany aparat fotograficzny i słuchawki Bluetooth.
  • Okulary przeciwsłoneczne Ray-Ban to najczęściej podrabiane okulary przeciwsłoneczne na świecie.
  • Nawet współczesne gwiazdy noszą okulary Ray-Ban. Widziano z nimi na przykład Penelope Cruz, Beyonce, George’a Clooneya i Davida Beckhama.
  • Obecnie okulary przeciwsłoneczne Ray-Ban produkowane są we Włoszech i Chinach. Modele wyprodukowane we Włoszech mają na ramie oznaczenie „Handmade in Italy”. Modele wyprodukowane w Chinach nie są oznaczone.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​