W jaki sposób japońskie zegarki zmieniły świat zegarmistrzostwa

Japońskie zegarki Casio Edifice
Facebook
LinkedIn

Świat zegarmistrzostwa nie jest kompletny bez wspomnienia japońskiej precyzji i finezji. Wiodący japońscy producenci zegarków, tacy jak Seiko, Citizen czy Casio, są znani na całym świecie z wysokiej jakości i niezawodnych chronometrów. Jednak Japończycy zrobili dla zegarmistrzowskiego świata znacznie więcej. Począwszy od rewolucji kwarcowej i (nie) kończąc na technologii słonecznej Eco-Drive, wschodnia potęga zegarmistrzowska wielokrotnie wstrząsnęła trendami w zakresie pomiaru czasu. Przyjrzyjmy się teraz bliżej japońskim zegarkom i roli, jaką odegrały w historii zegarmistrzostwa.

Treść artykułu

Narodziny i rozwój japońskiego zegarmistrzostwa

Jako narodziny przemysłu zegarmistrzowskiego w Japonii można uznać powstanie zegarmistrzowskiej firmy Hattori & Co. w Tokio, która powstała dzięki Hattori Kintaro w 1881 roku. Zapalony zegarmistrz, zajmował się głównie sprzedażą importowanych szwajcarskich i amerykańskich zegarków oraz serwisem.

Sytuacja uległa zmianie, gdy Japończycy podnieśli cła importowe i w grę wchodziły umiejętności zegarmistrzowskie Hattoriego. W 1892 roku założył fabrykę Seikosha, która później powstała marką Seiko. W tamtym czasie jego produkcja skupiała się przede wszystkim na zegarkach ściennych i kieszonkowych.

Japońskie zegarki Seiko

Japońskie zegarki naręczne zdominowały krajowy rynek

Pierwszy japoński zegarek naręczny ujrzał światło dzienne w 1913 roku. Był to model Laurel, pochodzący z warsztatu Hittoriego. W kolejnych dekadach japońskie zegarki zyskiwały coraz większą popularność na rodzimym rynku i stopniowo stanowiły 85% sprzedaży zegarków w Japonii.

Japońskie zegarki wywołały światową rewolucję kwarcową

Firma Seiko od lat znajduje się w czołówce branży zegarków i ma na swoim koncie wiele sukcesów. Jednak w 1969 roku dokonała przełomowego odkrycia, które definitywnie napisało na nowo historię zegarmistrzostwa. Wprowadziła na rynek zegarek Seiko Quartz Astron, pierwszy na świecie zegarek kwarcowy. Był 100 razy dokładniejszy i miał 250 razy większą rezerwę chodu niż jego mechaniczne odpowiedniki.

Rewolucja kwarcowa i upadek europejskiego zegarmistrzostwa

Po wprowadzeniu na rynek zegarka Astron firmy na całym świecie rozpoczęły prace nad opracowaniem własnej technologii kwarcowej. Zegarki kwarcowe zapewniały znacznie lepsze parametry przy nieproporcjonalnie niższych kosztach produkcji. Na świecie rozpoczęła się rewolucja kwarcowa. Jednak europejska potęga zegarmistrzowska, Szwajcaria, uparcie sprzeciwiała się nieuniknionemu postępowi.

Szwajcarzy upierali się, że zegarki mechaniczne stanowią tożsamość ich kraju i niezłomnie trzymali się swojej automatyki. Jednak japońska technologia kwarcowa zwyciężyła i w 1978 roku definitywnie pokonała szwajcarskie zegarki automatyczne na rynku światowym. W Szwajcarii liczba zegarmistrzów spadła z 1600 do 600, a udział szwajcarskich zegarków w rynku światowym spadł z 83% do 20%. Oprócz marki Seiko ich miejsce zajęły japońskie zegarki Citizen i Casio.

Inne japońskie innowacje, które wstrząsnęły światem zegarmistrzostwa

Choć rewolucja kwarcowa jest niewątpliwie największym punktem zwrotnym w historii światowego zegarmistrzostwa, Japończycy spowodowali także kilka innych znaczących wstrząsów w zegarmistrzostwie.

Pierwszy na świecie wielofunkcyjny zegarek cyfrowy

Gdzie indziej zegarki cyfrowe miałyby swoją kolebkę, jeśli nie w Japonii? Marka Seiko wprowadziła je do sprzedaży ponownie w 1975 roku, kiedy wprowadziła na rynek swój pierwszy cyfrowy chronograf. Zegarek szybko stał się hitem i położył podwaliny pod światowy rynek wielofunkcyjnych zegarków cyfrowych.

Ciekawostka: W latach 80-tych Seiko wyprodukowało także pierwszy zegarek z tunerem telewizyjnym, pierwszy na świecie zegarek z rejestratorem dźwięku i funkcjami komputera. Innowacje te nie spowodowały jednak bardziej zasadniczych zmian w branży zegarkowej.

Technologia Spring Drive: Cicha rewolucja w zegarmistrzostwie

Od końca lat 70. Japończycy starają się opracować technologię, która do działania nie będzie potrzebowała baterii, a której dokładność będzie porównywalna z zegarkiem kwarcowym. Zdecydowanie udało im się to w 1999 roku, kiedy marka Seiko wprowadziła na rynek pierwszy zegarek z mechanizmem Spring Drive. To oficjalnie zapoczątkowało tzw. cichą rewolucję w zegarmistrzostwie. Do dziś Seiko przechowuje to rewolucyjne odkrycie wyłącznie w swoich topowych liniach, takich jak Credor czy Grand Seiko.

Technologia Eco-Drive od Citizen

Oczywiście Seiko nie jest jedynym innowatorem na japońskiej ziemi. Ważnym kamieniem milowym w branży zegarków było wynalezienie pierwszego na świecie zegarka kwarcowego napędzanego światłem, który firma Citizen wprowadziła na rynek już w 1976 roku. Jednak technologia Eco-Drive, jaką znamy dzisiaj, z pewnymi ulepszeniami, nie pojawiła się na rynku do lat 1995-96.W ten sposób firma Citizen położyła podwaliny nie tylko pod światowy rozwój zegarków solarnych, ale także pod ekologiczne podejście do zegarmistrzostwa.

Zegarki Casio zaczęły pisać historię trwałych zegarków

Casio G-Shock DW-5000C uznawany jest za pierwszy wytrzymały zegarek na świecie. Seria G-Shock z warsztatu Casio generalnie wywołała dyskusje i wysiłki światowych zegarmistrzów, aby produkować chronometry odporne na wstrząsy mechaniczne i wibracje, a tym samym nadające się do różnorodnych aktywności na świeżym powietrzu. Nawet szwajcarskie marki Victorinox czy Luminox są dziś bardzo popularne, ale zegarki Casio są zdecydowanie uważane za synonim praktycznej trwałości w świecie zegarków.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​