Przyszłość zegarków: Trendy i prognozy na nadchodzące lata

Jaka będzie przyszłość zegarków?
Facebook
LinkedIn

W dzisiejszej kulturze przyszłość jest zwykle przedstawiana jako szybka, stylowa i zaawansowana technologicznie. Biorąc pod uwagę zależność współczesnego społeczeństwa od komputerów i telefonów komórkowych, mogłoby się wydawać, że zegarki naręczne, jakie znamy dzisiaj, nie przetrwają. Mimo to wielu zegarmistrzów patrzy w przyszłość z optymizmem. Jakie więc zmiany zobaczymy na naszych nadgarstkach w najbliższych latach? Czy zegarki smart zastąpią analogowe klasyki? Czy zegarki naręczne będą nadal modne? Przyjrzyj się z nami na przyszłość zegarków.

Treść artykułu

Prognozy rynku z zegarkami naręcznymi i zachowań konsumentów

Ekonomiści przewidują stosunkowo świetlaną przyszłość. Oczekują, że światowy rynek z zegarkami naręcznymi wzrośnie do 2026 roku do 78,2 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o prawie 16 miliard w okresie pięciu lat. Wygląda więc na to, że zegarek w najbliższych latach zachowa swój status uniseks ponadczasowego akcesoria modowego.  

Rozwój inteligentnych i kwarcowych zegarków

Firma Seiko dokonała rewolucji wynalazkiem zegarków kwarcowych w segmencie analogowego zegarmistrzostwa i definitywnie zakończyła dominację zegarków mechanicznych. Tendencja ta utrzyma się również w następujących latach. Zegarki kwarcowe są bardziej precyzyjne niż ich mechaniczne odpowiedniki, nie wymagają tak wysokiego poziomu rzemiosła i posiadają mniej ruchomych części i ogólnie mniej komponentów. Niższe koszty ich produkcji i następna niższa cena zakupu, będą główną siłą kwarcowego segmentu również w przyszłości.

Najważniejszymi produktami całego rynku zegarmistrzowskiego jednak będą inteligentne zegarki, które już w 2021 roku stanęły w czołówce. Coraz więcej producentów wchodzi w smart segment i zegarki inteligentne są coraz bardziej popularne. Stają się estetycznie przyjemne i są dostępne w wielu kolorach, designach i cenach, co robi ogromne wrażenie na konsumentach.

Rynek z zegarkami inteligentnymi będzie nadal rósł

Zegarki średniej klasy będą stopniowo wypierać tańsze modele

Zegarki z niższej kategorii cenowej w następnych latach będą dominować na rynku. Ich przystępna cena pozwala konsumentom na zakup kilka modeli, które można łączyć jako akcesorium modowe z różnymi strojami. Prognozy zegarmistrzowskie wskazują jednak na ogromny wzrost zainteresowania zegarkami średniej klasy. Jak mówi hasło „Nie jesteśmy tak bogaci, żeby kupować tanie rzeczy“ i z pewnością nawet pod wpływem wysokiej inflacji oraz kryzysu ekonomicznego zaczniemy szukać dobrej jakości w rozsądnej cenie. Będziemy chcieli pierwszej klasy materiałów, najlepszych technologii i długiej żywotności. Chęć odpowiedzialnego zachowania konsumenckiego sprawia, że szukamy zegarków, które zachowują dłużej swoją wartość rynkową.  

Zakupy zegarków online będą rosły

Sklepy stacjonarne będą również kluczowym graczem na rynku z zegarkami naręcznymi. Konsumenci nadal preferują możliwość fizycznego kontaktu z zakupionym towarem. Detaliści również utrzymują swoich klientów dzięki wysokiej lojalności i korzystnym rabatem. Jeśli jednak spojrzymy na handel z zegarkami przez pryzmat tempa wzrostu, wyraźnie wygrywa segment online, głównie z powodu wygody robienia zakupów oraz szerszej dostępności marek i modeli w porównaniu do sklepów stacjonarnych.

Przyszłość zegarków: Design i komplikacje

Większość zegarków naręcznych tyka obecnie dość dokładnie i niezawodnie. Jako konsumenci skupimy się zatem na ich funkcjonalności i designie. O ile wachlarz wyraźnie faworyzuje zegarki smart, z którym mogą trudno konkurować nawet najnowocześniejsze modele analogowe, oferta designów będzie o nieco szersza.   Jaka jest więc przyszłość zegarków pod względem trendów w modzie?

Powrót eleganckiego klasyka

Tak zwane zegarki garniturowe, czyli klasyczne modele minimalistyczne, będą w czołówce. Dzieje się tak z prostych powodów. W związku z kryzysem gospodarczym, który wstrząsa fundamentami rynku, konsumenci będą poszukiwać jak najbardziej rozsądnego stosunku ceny do wysokiej jakości. Większość wiodących marek ma w  swoim portfolio wysokiej jakości zegarki dla mężczyzn, ale obok nowoczesnych zegarków sportowych nie przyciągnęły one na siebie dosyć uwagi. Mniejszy popyt spowodował spadek cen przy zachowaniu najwyższej jakości, co konsumenci z pewnością docenią w najbliższych latach.

Kolorowe tarcze

Boom na kolorowe tarcze już się rozpoczął. Wspomnijmy na przykład zegarki Omega Seamaster Aqua Terra w kolorze niebieskim, Tag Heuer Monaco w zielonym lub bordowym kolorze oraz Sinn 556, który pojawił się w kilku pastelowych kolorach. Popularność kolorów prezentuje się w mediach, społecznościowych, ponieważ kolorowe tarcze są niezwykle estetyczne i wyglądają świetnie na zdjęciach i wideo. Współczesne czasy sprzyjają również mniej formalnym miejscom pracy, w których nie ma już ponurych ciemnych garniturów. Zegarmistrzowie są tego świadomi i dostosują design swoich zegarków do bardziej swobodnego stylu ubierania się.

Mieszanie metali

Dwukolorowe mieszanie metali już dawniej zadomowiło się w segmencie klejnotów i biżuterii i w następujących latach może zadomowić się również w branży zegarmistrzowskiej. Spodziewamy się połączenia stali nierdzewnej i żółtego lub różowego złota u kilku producentów. Rolex wypuścił już swój zegarek Explorer I w dwukolorowej wersji. Prognozy wskazują na spadek zainteresowania złotymi zegarkami, co jeszcze bardziej nasila trend mieszania metali.

Koperty będą coraz mniejsze

W ostatnich latach na pewno zauważyłeś trend modowy dyktujący duże, odważne koperty. Nie mogą rosnąć w nieskończoność, dlatego prognozy mówią o zmianie. Przyszłość zegarków wskazuje na mniejsze koperty, które będą akceptowane nawet na bardziej masywnych męskich nadgarstkach. Zegarki będą kurczyć się także pod wpływem popularnych modeli vintage.

Zrównoważony rozwój wpłynie również na branżę zegarków

Zakupy oparte na zasadach zrównoważonego rozwoju przeżywają dramatyczny wzrost i światowy rynek z zegarkami nie uniknie ich wpływu. Współcześni konsumenci wymagają od marek odpowiedzialności ekologicznej i społecznej, a firmy, które nie podążą za tym wielkim trendem, nie będą w stanie konkurować. Jak zasady zrównoważonego rozwoju wpłyną na przyszłość zegarków?

  •     Poprawie ulegnie transparentność w łańcuchach dostaw.
  •     Preferowane będą ponadczasowe modele.
  •     Nacisk zostanie położony na długą żywotność i zachowanie wartości rynkowej zegarka.
  •     Konsument będzie preferował ekologiczne napędy.
  •     Sprzedaż używanych zegarków będzie przeżywać boom.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​