Jak wybrać zegarek dla emeryta?

Doradzimy Ci, jak wybrać odpowiedni zegarek dla emeryta
Facebook
LinkedIn

Spotkać ludzi pokolenia, które pytając „która jest godzina?“ wciąż patrzy na swój nadgarstek, a nie na ekran smartfona, to obecnie jest wielki szczęściem. Podczas gdy dla większości młodych ludzi jest zegarek bardziej stylowym akcesoriom modowym niż praktycznym pomocnikiem, wielu emerytów nie wyobraża sobie dnia bez dokładnej godziny na nadgarstku. Problem pojawia się, gdy ulubiony stary model zużywa się i nadszedł czas, aby poszukać nowego zegarka. Jakie parametry powinien mieć zegarek dla emeryta? Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie i jakie nowoczesne funkcje są najbardziej zrozumiałe dla emerytów?

Treść artykułu

Najważniejszy parametr: zegarek dla emeryta musi być dobrze czytelny

Ostrość wzroku naturalnie spada wraz z wiekiem. Większość seniorów cierpi na dalekowzroczność i odczytywanie godziny z mylącej tarczy może być dla nich problematyczne. Które cechy zegarka zapewnią dobrą czytelność nawet osobom ze słabym wzrokiem?

Zegarek dla emeryta powinien mieć bardziej widoczną tarczę

Większa koperta i tarcza

Wybierając zegarek dla emeryta, zdecydowanie postaw na modele z czytelną kopertą. W przypadku zegarków męskich zalecamy minimalną średnicę 40 mm. Modele damskie wymagają większej delikatności i cieńszej koperty, idealnie w rozmiarze do 33 do 35 mm. Większe indeksy naturalnie są powiązane z masywniejszą kopertą.

Uporządkowana tarcza

W tym przypadku obowiązuje stare powiedzenie – mniej jest więcej. Nowoczesne zegarki mogą pochwalić się skomplikowanymi, czasami nawet przewymiarowanymi tarczami z wieloma wskaźnikami, okienkami, subtarczami i lunetami obrotowymi. Klasyczne zegarki dla emerytów zwykle mają prostą tarczę analogową i okienko z datownikiem. Cyfry arabskie zapewniają najlepszą czytelność.

Kontrastujące kolory

Złoto na czarnym tle wygląda elegancko, ale jego czytelność jest niska. A ponieważ seniorzy nie szukają elegancji, ale praktycznej funkcjonalności, z szerokiej gamy produktów polecamy tarcze w kontrastujących kolorach. Idealnymi rozwiązaniem są czarne cyfry na białym tle lub jasne srebrne indeksy na czarnym, ew. ciemnoniebieskim tle. Unikaj ekstrawaganckich kombinacji kolorów.

Luminescencja i podświetlenie

Wskazówki i indeksy z warstwą luminescencyjną zapewnią lepszą czytelność głównie przy słabej widoczności. Wiele seniorom podświetlenie pomaga odczytywać godzinę również przy normalnym świetle dziennym. Ponieważ jednak zwiększa się zużycie baterii, zalecamy dokładne rozważenie wykorzystania tej funkcji.  

Wodoszczelna koperta

Można by pomyśleć, że emeryci już nie nurkują i wielu nawet nie pływa. Niemniej jednak wodoodporność jest niezwykle ważna przy wyborze zegarka dla dziadków i babć. Zwłaszcza jeśli mają tendencję do lekkiego roztargnienia lub ich pamięć nie służy już w stu procentach, co nie jest wstydem. Często zdarza się, że starszy ludzie wchodzą pod prysznic lud do wanny razem z zegarkiem. W takim przypadku wystarczy im wodoszczelność na poziomie 100m a zegarek niezawodnie zachowa swoją funkcjonalność.

Odporna i hipoalergiczna bransoletka

Chociaż niektórzy seniorzy mogą preferować klasyczny pasek skórzany, idealnym rozwiązaniem dla starszych osób jest bransoletka metalowa. Polecamy stal chirurgiczną lub tytan, które są hipoalergiczne i wyjątkowo wytrzymałe.

Prosta obsługa

Oprócz tego, że większość seniorów nie zaprzyjaźniła się ze skomplikowanymi   technologiami, należy pamiętać, że ich palce nie są już tak delikatne i zręczne jak w młodości. Prosta masywniejsza koronka jest więc dobrym wyborem.

Zegarki smart mogą stać się świetnym towarzyszem dla emeryta w życiu codziennym

Zegarki smart dla emerytów

Nie wszyscy seniorzy odrzucają inteligentne technologie. Wiele z nich z zainteresowaniem śledzi postęp technologiczny a inteligentne funkcje je zaskakują i zachwycają. Niemniej jednak wybierając zegarek smart dla emeryta należy być bardziej ostrożnym. Poszukaj prostszego interfejsu, długiej żywotności baterii i funkcje, które są dla starszych osób pożyteczne, przykładowo:   

  •     lokalizacja,
  •     przycisk SOS,
  •     monitorowanie stanu zdrowia,
  •     monitorowanie aktywności fizycznej.

Na zakończenie prosta i praktyczna wskazówka: Wybierz zegarek dla emeryta, który będzie nosił z radością i bez zmartwień. Niektóre starsze osoby lepiej radzą sobie z nowoczesnymi funkcjami lub z trendowym designem, inni wolą ponadczasową klasykę. Jeśli nie spełnisz ich preferencji, nawet najlepszy zegarek będzie odłożony w szufladzie stolika nocnego.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​

Zegarki Invicta zachwycają solidnym wyglądem

Zegarki Invicta: Najpopularniejsze edycje

Pierwotnie szwajcarska marka zegarków Invicta pojawiła się na rynku w 1837 roku. Oprócz ekstrawaganckiego designu, zegarki Invicta wyróżniają się połączeniem jakości i przystępnej ceny. Do