Szwajcarskie zegarki: Symbol jakości i precyzji

Luksusowe marki szwajcarskich zegarków - Tissot, Longines, IWC
Facebook
LinkedIn

W świecie zegarmistrzostwa nie ma terminu, który bardziej rozbrzmiewa w uszach publiczności. Szwajcarskie zegarki już dawno wyrwały się z terminologii zegarmistrzowskiej i stały się uniwersalnym symbolem precyzji. Oznaczenie „Swiss made“ to uznany na całym świecie znak jakości, oparty na wartościach sprawdzonych przez historię. Czy wiesz, jakie warunki muszą zegarki spełnić, aby uzyskały statut szwajcarskiego zegarka? Przyjrzymy się początkom szwajcarskiego zegarmistrzostwa i dowiedzmy się, jak szwajcarskie zegarki podbiły świat.  

Treść artykułu

Historia szwajcarskich zegarków

Szwajcaria to mały kraj, w którym znajdują się głębokie niebieskie jeziora i imponujące góry. Jak tak mały kraj zdominował światową branżę zegarmistrzowską?

Narodziny szwajcarskiej jakości zegarmistrzowskiej

Pierwszymi liderami branży zegarkowej byli Francuzi i Holendrze. Po nich przyszli Niemcy z innowacją przenośnych zegarków. Istotny punkt zwrotny w historii zegarmistrzostwa przyniosła reformacja protestancka. Seria intensywnych gwałtownych rewolucji religijnych i walk w Niemczech i we Francji nie sprzyjała dalszemu rozwojowi zegarmistrzostwa w tych krajach.

Ponieważ Szwajcaria ma reputację stabilnego neutralnego kraju, wielu francuskich zegarmistrzów uciekło przed przemocą w swojej ojczyźnie do Genewy. Napływ wykwalifikowanych zegarmistrzów z Francji pobudził rozwój szwajcarskiej branży zegarmistrzowskiej. Od XVI. wieku Genewa zaczęła budować swoją reputację jako centrum wykwalifikowanego szwajcarskiego zegarmistrzostwa.

Zegarek zamiast biżuterii

Ciekawym zbiegiem okoliczności w okresie napływu francuskich zegarmistrzów do Szwajcarii, w Genewie zakazano noszenia biżuterii. Zręczni złotnicy i jubilerzy, którzy stracili pracę, znaleźli zatrudnienie w rozwijającej się branży zegarmistrzowskiej. W tej sposób wysokiej jakości szwajcarskie zegarki otrzymały pieczęć luksusowego akcesorium modowego. To właśnie połączenie piękna i precyzji stoi za narodzinami słynnego szwajcarskiego zegarmistrzostwa. Od tego czasu szwajcarscy zegarmistrzowie były w czołówce wielu ważnych odkryć i innowacji.

Co to jest szwajcarski zegarek? Symbol jakości i luksusu

Co to jest szwajcarski zegarek?

Możesz powiedzieć, jakie proste. W końcu szwajcarskie zegarkizegarki wyprodukowane w Szwajcarii. Jednak w rzeczywistości to nie jest do końca prawdą. Oznaczenie Swiss made jednak faktycznie wskazuje, że zegarek spełnia pewne standardy w zakresie obowiązujących szwajcarskich przepisów dotyczących znaków towarowych. Pierwotna nowelizacja ustawy została przyjęta już w 1971 roku. Obecnie obowiązuje nowelizacja z 2017 roku, która zaostrzyła warunki przyznania statusu Swiss made.

Jakie warunki musi spełniać szwajcarski zegarek?

  •     Co najmniej 60% części zegarków zostało zaprojektowanych i wyprodukowanych w Szwajcarii.
  •     Zegarki posiadają szwajcarski mechanizm.
  •     Siedziba producenta znajduje się w Szwajcarii.
  •     Ostateczna produkcja i kontrola zegarków odbywają się w Szwajcarii.

Jakie warunki musi spełniać szwajcarski mechanizm?

  •     Co najmniej 60% kosztów produkcji musi pochodzić ze Szwajcarii.
  •     Mechanizm musi być wyprodukowany i sprawdzony w Szwajcarii.
Rolex to znany przedstawiciel zegarków szwajcarskich

Marki, które są dumne ze statusu szwajcarskiego zegarka

Szwajcaria utrzymuje niezachwianą dominację na rynku zegarków, zwłaszcza w sektorze luksusowym. Z pewnością nie są Ci obce marki takie jak Rolex, Chopard, TAG Heuer, Omega lub IWC. Jednak pod marką Swiss made można znaleźć również bardziej przystępne cenowo szwajcarskie zegarki. W wielu przypadkach są dla użytkowników swego rodzaju punktem startowym do świata szwajcarskiej jakości, prowadzą do ekscytacji i w konsekwencji do inwestycji w droższy model.   

Zegarki szwajcarskie przechodzą ścisłą kontrolę, aby zostać zakwalifikowane jako Swiss made. W ten sposób obiecują swoim użytkownikom wysoką jakość wykonania, doskonałą wydajność i długą żywotność.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​