Jeśli szukacie zegarka lotniczego, polecamy te marki!

Wybraliśmy najbardziej znane marki zegarków lotniczych - marki Longines, Breitling, Zeppelin, Vostok Europe
Facebook
LinkedIn

Nie tak dawno temu za pośrednictwem naszego magazynu wybraliśmy dla Was niezawodny zegarek wojskowy. W podobnym duchu będziemy kontynuować ten artykuł. Tym razem zwracamy uwagę na inną kategorię, jaką są zegarki lotnicze, inaczej zwane pilotami. Czy wiesz, jaka jest ich historia? Czy znasz marki, które produkują najlepsze zegarki lotnicze? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w kolejnych wierszach.

Treść artykułu

Historia zegarków lotniczych

Historii zegarków lotniczych towarzyszą ciekawe fakty. Zaczniemy od tego, że “pilotów” zaczęto używać podczas II wojny światowej. W tamtym czasie, choć nie kojarzyły się z tak potocznymi nazwami jak dzisiaj, były to zegarki używane przez pilotów. Konkretnie chodziło o dodatkowe wyposażenie jako uzupełnienie orientacyjne do mapy, dzięki czemu można było stosunkowo skutecznie pomnożyć prędkość przez czas. Jak wiadomo, samolot w tym czasie nie posiadał GPS ani innych inteligentnych technologii.

Zegarek lotniczy teraz

Dziś zegarki lotnicze odgrywają ważną rolę dla wielu światowych marek. Globalnie charakteryzują się przede wszystkim dużymi analogowymi tarczami, łatwymi do odczytania godzinami, charakterystycznymi pokrętłami i elementami prawdziwej męskiej elegancji.

Jakiego “pilota” wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, kilka renomowanych firm czerpie inspirację z lotnictwa, astronautyki i kosmonautyki. Następnie przekształcają swoje inspiracje w produkty, dzięki czemu powstają tak popularne zegarki lotnicze:

Zegarek lotniczy Longines

Firma Longines została założona w 1832 roku w szwajcarskim mieście Saint-Imier. Na kierunek działania całej marki istotny wpływ miały lata 80. XIX wieku, kiedy to jej główni propagatorzy i twórcy skupili się na zabezpieczeniu zegarów do pomiaru czasu na różnych imprezach sportowych. W związku z tym zrozumiała stała się produkcja specjalistycznych zegarków lotniczych Longines dla pilotów i nawigatorów, ew. produkcja modeli sportowych dla różnych badaczy i sportowców.

Zegarki lotnicze Longines są synonimem wysokiej jakości szwajcarskich zegarków
Źródło: depositphotos.com

Zegarek lotniczy Breitling

W 1884 r. wizją Léona Breitlinga było, przedefiniowanie pomiaru czasu. I tak powstał wyjątkowy i innowacyjny zegarek znany dziś jako Breitling. Jednak dopiero Willy Breitling „wniósł” go do nieba, tworząc chronografy pokładowe dla dużych linii lotniczych. Jednak to nie wszystko. Ostatecznie zegarek lotniczy Breitling podbił też kosmos. Odnosząc się do historii zegarków Breitling polecamy odwiedzić oficjalną stronę firmy, na której znajdziecie niezwykle ciekawy i jednocześnie pouczający film.

Zegarki Breitling i ich historia są ściśle związane z lotnictwem
Źródło: depositphotos.com

Zegarek lotniczy Zeppelin

Z naszego punktu widzenia artykuł o ”pilotach” byłby niekompletny, gdybyśmy nie wspomnieli o zegarku lotniczym Zeppelin, który pojawił się na rynku w 2002 roku. Swoją charakterystyczną nazwę nosi na cześć legendarnego niemieckiego hrabiego Ferdinanda von Zeppelin. Był pionierem sterowców z początku XX wieku.  Logo firmy jest widoczne nie tylko na sterowcach, ale także na samym zegarku lotniczym Zeppelin.

Zegarki lotnicze Zeppelin mają bogatą historię związaną ze słynnymi sterowcami
Źródło: Produkcja własna

Zegarek lotniczy Vostok Europe

Wspominając o najbardziej poszukiwanych “pilotach” na rynku, nie możemy zapomnieć o zegarku lotniczym Vostok Europe. Choć litewska marka VE nie specjalizuje się w produkcji zegarków lotniczych wzorowanych na ich najbardziej rzucających się w oczy cechach konstrukcyjnych, w jej portfolio znajduje się kilka modeli i całych serii, które bezpośrednio nawiązują do tematyki lotniczej związanej z radzieckimi technologiami. Przykładem jest kolekcja zegarków Rocket N-1. Warto też wspomnieć o innych znanych edycjach zegarków Vostok Europe.

Litewska marka Vostok Europe produkuje kilka ciekawych modeli, które kojarzą się z lotnictwem
Źródło: Produkcja własna

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​

Zegarki Invicta zachwycają solidnym wyglądem

Zegarki Invicta: Najpopularniejsze edycje

Pierwotnie szwajcarska marka zegarków Invicta pojawiła się na rynku w 1837 roku. Oprócz ekstrawaganckiego designu, zegarki Invicta wyróżniają się połączeniem jakości i przystępnej ceny. Do