Jak używać zegarka analogowego jako kompasu?

Czy wiesz, że możesz używać zegarka analogowego jako kompasu?
Facebook
LinkedIn

Mając zegarek analogowy i dobry widok na słońce, zawsze możesz znaleźć północ. W naszych artykułach przekonaliśmy się już wielokrotnie, że klasyczny zegarek naręczny to coś więcej niż tylko zegarek. Stylowy dodatek modowy, sposób autoprezentacji, a czasami także cenna inwestycja lub przedmiot kolekcjonerski. Ale czy wiesz, że klasyczny zegarek analogowy może służyć jako kompas? Nie mamy na myśli zegarków z kompasem w wyposażeniu funkcjonalnym, o czym również porozmawiamy w kolejnych wierszach. Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że północ pomoże Ci znaleźć każdy zegarek analogowy na nadgarstku.

Treść artykułu

Zegarek analogowy jako kompas

Na początek, dla ogólnego zrozumienia, wyjaśnijmy, czym jest zegarek analogowy. Jest to zegarek naręczny, który do wyświetlania czasu wykorzystuje wskazówki i dwunastopunktową skalę – tarczę. Oprócz nich od lat 70-tych ubiegłego wieku na rynku możemy spotkać także zegarki cyfrowe, które pokazują godzinę za pomocą cyfrowego wyświetlacza. Klasyczne „aparaty cyfrowe” nie poprowadzą Cię jednak w terenie.

Instrukcja: Zegarek analogowy jako kompas na półkuli północnej

Aby niezawodnie wyznaczać północ za pomocą zegarka naręcznego, należy go precyzyjnie ustawić. Drugim warunkiem jest widok na słońce. Podczas gdy klasyczny kompas do orientacji wskazówki wykorzystuje pole magnetyczne, zegarek potrzebuje do orientacji słońca.

  1. Znajdź miejsce z dobrym widokiem na słońce.
  2. Zdejmij zegarek z nadgarstka i przytrzymaj go poziomo względem podłoża.
  3. Skieruj wskazówkę godzinną zegarka w stronę słońca.
  4. Znajdź środek pomiędzy wskazówką godzinową a godziną 12 na tarczy – ten kierunek to południe.
  5. Znajdź punkt na tarczy zegarka dokładnie naprzeciwko południa – w tym kierunkiem znajduje się północ.

Zegarek analogowy jako kompas, jeśli masz ustawiony czas letni

Podczas czasu letniego zegarek jest ustawiany o godzinę wcześniej niż systemowa korekta pomiaru czasu (zegar przesuwa się np. z godziny 2 na godzinę 3 w przypadku przejścia na czas letni). Jeśli chcesz używać zegarka jako dokładnego kompasu, musisz uwzględnić to odchylenie.

Należy postępować zgodnie z powyższymi instrukcjami, ale zamiast godziny 12 na tarczy użyjesz godziny 1. Będziesz więc szukać środka pomiędzy wskazówką godzinową skierowaną na słońce a pierwszą godziną – ten kierunek to południe. Północ zawsze leży dokładnie naprzeciwko południa – znowu wskazuje na nią przeciwny punkt na tarczy zegarka.

Instrukcja: Zegarek analogowy jako kompas na półkuli południowej

Zegarek analogowy będzie dla Ciebie kompasem nawet na drugiej półkuli w tych samych warunkach. W znanym Ci już zabiegu po prostu zmieniasz strony świata. Postępujesz więc w następujący sposób:

  1. Znajdź miejsce z dobrym widokiem na słońce.
  2. Zdejmij zegarek z nadgarstka i przytrzymaj go poziomo względem podłoża.
  3. Skieruj wskazówkę zegarka w stronę słońca.
  4. Znajdź środek pomiędzy wskazówką godzinową a godziną 12 na tarczy – ten kierunek to północ.
  5. Znajdź punkt na tarczy zegarka dokładnie naprzeciwko północy – ten kierunek to południe.

Krótko o zegarkach z kompasem

Jeśli jesteś entuzjastą spędzania czasu na świeżym powietrzu, może marzysz o kompasie jako o funkcjonalnym dodatku do zegarka. Oczywiście na rynku znajdziesz wiele modeli, głównie outdoorowych i wytrzymałych zegarków, które posiadają zintegrowany kompas. Masz trzy opcje do wyboru.

Zegarki analogowe z kompasem na obrotowym bezelu

Kompas na obrotowej lunecie wykorzystuje analogiczną procedurę opisaną powyżej do określenia stron świata, czyli orientacji według słońca. Po znalezieniu punktu środkowego pomiędzy wskazówką godzinową a godziną 12 należy obrócić bezel tak, aby znak S (południe) znalazł się w tej pozycji. Można wtedy odczytać inne strony świata na bezelu.

Zegarki analogowe z klasycznym kompasem

Inną opcją jest zegarek z kompasem, który do orientacji wykorzystuje ziemskie pole magnetyczne. Zwykle jest on wbudowany w zegarek jako część tarczy lub kompas wysuwa się spod tarczy zegarka (np. w niektórych zegarkach Wengera).

Zegarki cyfrowe z kompasem

Niektóre zegarki cyfrowe są wyposażone w tak zwany kompas elektroniczny, który wykorzystuje czujniki elektroniczne do pomiaru pola magnetycznego. Kompasy takie mają nieco większe odchylenie pomiaru w porównaniu do klasycznych kompasów analogowych. Dodatkowo niektóre wyświetlają kierunek cyfrowo, czyli za pomocą cyfr 1-360, co może utrudnić użytkownikom zegarka z kompasem prawidłowe zwizualizowanie kierunku w terenie.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​