Analogowe kontra cyfrowe zegarki: Zalety i wady

Poznaj różnicę między zegarkami analogowymi i cyfrowymi
Facebook
LinkedIn

Klasyczne tykające wskazówki czy funkcjonalny, czytelny wyświetlacz cyfrowy: do którego obozu należysz? Analogowe i cyfrowe zegarki różnią się jedynie sposobem wyświetlania czasu. Ruch, dokładność, funkcje, cena, styl – porównaliśmy to wszystko, abyś mógł wybrać swój ulubiony zegarek. To zależy od Twoich potrzeb i preferencji, w którą stronę przechylisz swój nadgarstek.

Treść artykułu

Analogowe kontra cyfrowe zegarki: Podstawowa różnica

Aby wyjaśnić terminy, wyjaśnijmy najpierw podstawową różnicę między kategorią zegarków analogowych i cyfrowych. Leży jak zwykle w sposobie wyświetlania czasu.

Zegarki analogowe reprezentują stare dobre klasyki. Wskazują godzinę za pomocą trzech wskazówek i indeksów, którymi mogą być cyfry arabskie lub rzymskie, albo znaki liniowe lub kropkowe.

Zegarki cyfrowe wykorzystują cyfrowy wyświetlacz LED lub LCD do wyświetlania czasu. Są w większości bardzo dobre, szybkie i łatwe do odczytania w różnych warunkach oświetleniowych.

Porównanie cyfrowych i analogowych zegarków

Każda technologia ma swoje zalety i wady. To już zależy od użytkownika i jego wymagań, jakie korzyści ceni bardziej.

Mechanizm

Zegarki cyfrowe mogą działać wyłącznie na mechanizmie kwarcowym. Zasilane są zatem baterią, którą należy regularnie wymieniać. Mechanizm zegarka cyfrowego składa się z kryształu kwarcu, dwóch obwodów i mikrochipa, który przetwarza dane binarne na godziny, minuty i sekundy. Następnie wysyła tę informację do wyświetlacza.

Zegarki analogowe mogą być napędzane mechanizmem kwarcowym lub mechanicznym. Mechanizm kwarcowy zegarka analogowego również wymaga regularnej obsługi w celu wymiany baterii. Działa podobnie do zegarka cyfrowego, z tą różnicą, że nie zawiera mikrochipu, a silnik krokowy, który zamienia energię elektryczną na energię mechaniczną i obraca kółka zegarka.

Jeśli interesuje Cię zegarek mechaniczny, jedynym wyborem będzie analogowy wyświetlacz czasu. Mechanizm mechaniczny jest szczególnie ceniony wśród koneserów zegarków ze względu na jego znaczenie historyczne i kunszt, z jakim został zmontowany. Zegarki mechaniczne nie wymagają wymiany baterii. Działają dzięki ręcznemu naciągowi z koronką lub posiadają napęd automatyczny. W tym przypadku źródłem energii jest sprężyna napędowa, dzięki czemu można obejść się bez konieczności regularnego serwisowania.

Dokładność

Większa dokładność jest na ogół zaletą zegarków kwarcowych. Jednak odchylenia w działaniu są obecnie prawie znikome i przeciętny użytkownik praktycznie nie dostrzega różnicy.

Dla zegarków cyfrowych podawane jest odchylenie miesięczne wynoszące średnio 20 s. Za tym stoją czynniki środowiskowe, zwłaszcza temperatura i ciśnienie, które wpływają na wibracje kryształu w mechanizmie zegarka.

Podobnie w przypadku analogowych zegarków kwarcowych zwykle mówimy o średnim odchyleniu poniżej 1 s. / dzień. Dzieje się tak z tego samego powodu, co w przypadku telefonów cyfrowych. Nieco mniejszą dokładność mają mechaniczne zegarki analogowe, które charakteryzują się odchyłką od 1 do 10 s. / dzień.

Jeśli więc nie używasz cyfrowych i analogowych zegarków naręcznych do krytycznego pomiaru czasu lub synchronizacji, prawdopodobnie będziesz zadowolony z ich dokładności, niezależnie od tego, który model wybierzesz.

Funkcje

Pod względem różnorodności funkcji wyraźnie przewagę mają zegarki cyfrowe. Dziś mogą już monitorować Twoje funkcje fizjologiczne, aktywność czy wyniki sportowe. Oprócz stoperów, które są już oczywistością, w swoim wyposażeniu mają także kompas, a wraz z pojawieniem się zegarków smart ich możliwości są praktycznie nieograniczone.

Oprócz pomiaru czasu zegarki analogowe zazwyczaj oferują także dodatkowe funkcje. Najczęściej wyposażone są w stoper, alarm, wyświetlanie czasu w kilku strefach czasowych czy fazy księżyca. Każda dodatkowa funkcja zwiększa ich wartość, a tym samym cenę, gdyż wymaga znacznie bardziej skomplikowanego kunsztu.

Cena

Przedziały cenowe zegarków są na ogół bardzo zróżnicowane. Wysokiej jakości zegarki cyfrowe można dziś kupić za mniej niż 250 PLN, ale ceny najnowszych modeli smartów sięgają pięciocyfrowych sum. Generalnie zależą one przede wszystkim od funkcjonalności i zastosowanych materiałów. Ponieważ zegarki cyfrowe są produkowane masowo i montowane w fabrykach, są na ogół dość przystępne. Z drugiej strony nie zachowują swojej wartości. Wręcz przeciwnie, bardzo szybko je tracą.

Z reguły ceny zegarków analogowych są nieco wyższe. Tutaj zaczynamy od wysokiej jakości modeli za trzycyfrowe sumy, a ekskluzywne luksusowe zegarki potrafią wspiąć się na ceny do ekstremalnych wartości. Z drugiej strony zegarki analogowe znacznie lepiej zachowują swoją wartość w czasie, a te wysokiej jakości mogą cieszyć się dużym popytem na rynku nawet po latach. Stanowią zatem idealny potencjał inwestycyjny.

Styl

Istnieją duże różnice między zegarkami cyfrowymi i analogowymi, jeśli chodzi o estetykę i ogólne wrażenie, jakie mogą wywierać na nadgarstku.

Zegarki cyfrowe w większości wyglądają nowocześnie, na czasie, a nawet futurystycznie (z wyjątkiem niektórych modeli vintage). Są podziwiane za zaawansowaną technologię i możliwość zapewnienia znacznie więcej niż tylko mierzenia i wyświetlania czasu. Generalnie bardziej pasują do zwykłego i sportowego stylu.

Zegarki analogowe to natomiast w większości ładna klasyka. Mają bardzo dobrą reputację zbudowaną na długiej historii zegarmistrzostwa. Zapewniają użytkownikowi wyrafinowaną estetykę i bez trudu pasują do stylu vintage oraz do eleganckiego i formalnego stylu. Oczywiście nie brakuje także zegarków sportowych i trwałych, które bez problemu wkomponujesz w stylizacje rekreacyjne i outdoorowe.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​