Zegarki IWC: Szwajcarska marka z amerykańskim autografem

Szwajcarskie zegarki IWC są inspirowane lotnictwem
Facebook
LinkedIn

Doskonale połączenie szwajcarskiej sztuki zegarmistrzowskiej i najwyższej amerykańskiej inżynierii. Firma IWC od lat jest pionierem w branży luksusowych zegarków. Swoją konkurencję zaskoczyła pierwszym zegarkiem cyfrowym, produkcją tytanowych bransoletek i wieloma innymi innowacjami, przesuwającymi granice tradycyjnego zegarmistrzostwa. Zegarki IWC to synonim precyzji i jakości, które śmiało mogą stanąć obok takich marek jak Rolex, Omega i Patek Philippe. Dziś przedstawimy je bardziej szczegółowo.

Treść artykułu

Historia marki IWC

Sukces marki International Watch Company (IWC) ma swoje korzenie w 1868 roku. Wówczas 27-letni amerykański inżynier Florentine Aristo Jones, zastępca dyrektora firmy E. Howard Watch and Clock Co. v Bostonie, podjął życiową decyzję. Osiadł w szwajcarskim Schaffhausen i założył tutaj własną firmę zegarmistrzowską o angielskiej nazwie. Delikatne szwajcarskie zegarmistrzostwo było w tamtych latach jeszcze tylko częścią pracy wykonywanej w małych warsztatach. Plany ambitnego amerykańskiego zegarmistrza jednak były znacznie bardziej zaawansowane. Miał wizję fabryki zegarków z napędem elektrycznym.  

Wkrótce potem Johann Heinrich Moser opracował system, dzięki któremu firma IWC wykorzystała energię wodną Renu do celów przemysłowych. Marka rozpoczęła zmechanizowaną produkcję zegarków, a rok później była w stanie wyprodukować 10 000 wysokiej jakości chronometrów na rynek amerykański. Wzrost cła zmusił firmę do przeorientowania się na europejskie rynki, a jej wysokiej jakości zegarki znalazły swoją stabilną bazę w Niemczech.  

Kultowy zegarek IWC

Pierwsze sukcesy IWC Schaffhausen

Kiedy w zegarmistrzostwie pojawiła się elektrownia wodna, firma IWC Schaffhausen stała się jednym z najbardziej płodnych szwajcarskich zegarmistrzów. Nadeszły lata wojny i to właśnie IWC zdobyło prestiżowe kontrakty z wojskowym lotnictwem. Podczas pierwszej i drugiej wojny światowej marka wyprodukowała więcej zegarków dla pilotów niż jakikolwiek inny producent zegarków na świecie. W pierwszej połowie XX wieku była jedną z pięciu manufaktur, które dostarczały zegarki niemieckiej Luftwaffe. Zegarki męskie IWC dla pilotów stały się ikoną marki i do dziś są niezwykle popularne.

Marka IWC dzisiaj

Marka IWC dziś należy do światowej sławy luksusowych szwajcarskich producentów zegarków. Chociaż nadal koncentruje się na zegarkach lotniczych, nowoczesny katalog zawiera również zegarki nurkowe i zegarki na imprezy towarzyskie a także ekskluzywne modele, których ceny wahają się w sześciu cyfrach. IWC od lat zastępuje mechanizmy innych firm kalibrami własnej produkcji, których jakość plasuje się wśród najlepszych zegarmistrzów na świecie. Łączy w sobie precyzyjną konstrukcję, ponadczasowy design i wysokiej jakości materiały z etycznych źródeł, dzięki czemu jest niezwykle popularna zarówno wśród kolekcjonerów, jak i użytkowników.

Zegarki IWC

Zegarki mechaniczne IWC są wytwarzane ręcznie w markowych warsztatach z precyzyjną dbałością o szczegóły. Oprócz najwyższej jakości wyróżniają się również designem, który w gronie ekspertów jest uważany za mniej luksusowy i ekstrawagancki w porównaniu ze szwajcarską konkurencją, taką jak Rolex i Patek Philippe. Zegarki IWC zapewniają idealną równowagę między funkcjonalnością i estetyką. Firma oferuje je od lat w sześciu wielkich seriach:

 • Pilot՛s Watches
 • Portugieser
 • Ingenieur
 • Aquatimer
 • Da Vinci
 • Portofino

Swoje specjalne modele i serie zegarków wprowadza na rynek samodzielnie. Do najbardziej popularnych należą kolekcje IWC Grande Complication i Vintage Collection.

IWC Pilot՛s Watches – kultowe modele marki

IWC oferuje swoje zegarki lotnicze w pięciu kategoriach. W każdej z nich znajdziesz wiele identycznych modeli, które różnią się kolorem tarczy i materiałem wykonania koperty. Kolekcje Classic i Spitfire wzorowane są na zegarkach dla pilotów t lat 30-tych i 40-tych XX wieku. Zegarki IWC Top Gun są wyposażone w koperty ceramiczne, Le Petit Prince oferuje stalowe i złote koperty z niebieskimi tarczami i kolekcja Antoine de Saint-Exupéry zawiera zegarki ze stalowymi kopertami i brązowymi tarczami.

Zdecydowanie najbardziej popularnym zegarkiem IWC Big Pilot՛s Watch jest następca pierwszego chronometru z produkcji IWC. Charakteryzuje się dużą tarczą o średnicy 46 mm (w ofercie można znaleźć również wersje o średnicy 43 mm), sprytnym wskaźnikiem rezerwy chodu na godzinie trzeciej i oryginalną koronką w kształcie cebuli.

Ciekawostki o IWC

 • Firma IWC jest jedną z niewielu firm, która unika rozdmuchanych kampanii marketingowych i rekomendacji od celebrytów. Swoją popularność buduje na innowacjach, które wymykają się tradycyjnym oczekiwaniom.  
 • Marka IWC od ponad dwadzieścia lat współpracowała z inżynierem Ferdinandem Porchem, który znacząco przyczynił się o design jej zegarków.  Porche jest założycielem słynnej firmy samochodowej i designerem Volkswagenu Beetle.
 • Zegarek IWC Grand Complication był najbardziej skomplikowanym zegarkiem tego typu na świecie. Zawierał 659 elementów.
 • Zegarek IWC Aquatimer był pierwszym zegarkiem na świecie z wodoodpornością na poziomie 2 000 m.
 • Zegarek IWC Da Vinci ma ambicję zachować swoją dokładność przez niewiarygodne 500 lat.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​

Czy wiesz, że możesz używać zegarka analogowego jako kompasu?

Jak używać zegarka analogowego jako kompasu?

Do orientacji w terenie i prawidłowego określenia kierunków świata można wykorzystać dowolny zegarek analogowy. Północ można znaleźć za pomocą zegarka, wykonując prostą 5-etapową procedurę. Możesz

Poznaj różnicę między zegarkami analogowymi i cyfrowymi

Analogowe kontra cyfrowe zegarki: Zalety i wady

Zegarki cyfrowe napędzane są wyłącznie mechanizmami kwarcowymi i wyróżniają się wyrafinowaną funkcjonalnością. Zegarki analogowe mają wyższą wartość inwestycyjną i działają bezobsługowo w przypadku mechanizmów mechanicznych.