Zegarki Junkers: Niemiecka jakość z ambicją ponadczasowości

Zegarki Junkers są ściśle związane z lotnictwem
Facebook
LinkedIn

Zegarki, które odzwierciedlają dzieje przemysłu lotniczego noszą imię słynnego niemieckiego wynalazcy i projektanta samolotów i są symbolem klasycznego oraz ponadczasowego designu. Bezpośredni związek z lotnictwem wskazuje na to, że w kolekcjach marki Junkers znajdziesz przede wszystkim wyrafinowane i technicznie i funkcjonalne zegarki lotnicze. Istnieją jednak modele z nutką eleganckiego klasyku, których design odzwierciedla naukę Bauhausu. Czy wybierając zegarki Junkers wybierasz naprawdę jakość i gust?

Treść artykułu

Historia marki Junkers

Początki historii marki Junkers zaczęto pisać zupełnie inaczej. Pierwotna firma została założona przez Hugo Junkersa, niemieckiego wynalazcy i projektanta, który wówczas był uważany wizjonera. Z jego nazwiskiem wiążą się ogromne zasługi w segmencie lotnictwa cywilnego. To właśnie Junkersowi udało udowodnić, że metal może zostać zastosowany do celów lotniczych i że jego zastosowanie jest bezpieczne w stosunku do transportu ciężkich ładunków i pasażerów na długie odległości. W ten sposób powstał pierwszy cywilny samolot i Hugo Junkers w 1895 roku założył własną firmę nazwaną Junkers. W latach 20-tych i 30-tych XX wieku samoloty Junkers były używane prawie w każdej wielkiej firmie lotniczej na świecie.

Co ciekawe, Junkers podczas swojego życia intensywnie wspierał ruch designerski Bauhaus i był jego promotorem. Zapewnił mu przestrzeń do realizacji pomysłów i filozofię Bauhausu włączył do własnych projektów. Wyniki tej owocnej współpracy wciąż żyją w sztuce i architekturze na całym świecie. Odzwierciedlają je również popularne zegarki Junkers.

Założyciel marki Junkers - Hugo Junkers

Od samolotów do zegarków: Jak powstał zegarek Junkers

Można powiedzieć, że zegarki Junkers powstały z myślą o uczczeniu sukcesów Hugo Junkersa i powiązanych z nim firm. O ich powstanie zasłużył się Wilhelm Birk, założyciel niezależnej firmy POINTtec, produkującej również zegarki marki Zeppelin. Na swojego partnera wybrał wnuka słynnego wynalazcy Bernda Junkersa. Przypisuje mu się projekt zegarka, który jest znany na świecie jako symbol klasycznego i ponadczasowego designu. Sprzedaż pierwszych zegarków Junkers rozpoczęła się w 2003 roku.

Więcej o zegarkach Junkers

Obecnie jest niemiecka marka solidnie ugruntowana na światowym rynku i jej kolekcje cieszę się ogromną popularnością. Gamy modelowe noszą nazwy samolotów Junkersa, ew. ważnych wydarzeń.

Jakie są zegarki Junkers?

Zegarki lotnicze niemieckiej marki czerpią korzyści nie tylko z nazwiska ich inspiratora, ale także z jakości i udanego ponadczasowego designu z elementami lotniczymi. Są produkowane w mniejszych seriach, co świadczy o ich oryginalności. Bazują na minimalistycznym designie, wąskiej funkcjonalności i wysokiej jakości. Marka stawia na koperty ze stali nierdzewnej z szkiełkiem mineralnym lub szafirowym. Zegarki są zwykle dostępne z mechanizmami kwarcowymi lub mechanicznymi. Wybrane modele są wyposażone nawet w pełni luminescencyjne tarcze.

Zegarki Junkers były zainspirowane również nauką Bauhausu

Kolekcje zainspirowane niemieckim stylem Bauhaus kontrastują z klasykiem lotniczym. Te gamy modelowe wyglądają jakby nie należały do marki Junkers. Ich design czerpie korzyści ze współpracy Junkersa z artystą Marcelem Breuerem. Nauka Bauhausu znajduje odzwierciedlenie w mniejszych kopertach, eleganckich elementach i w przypadku modeli damskich także w błyszczących aplikacjach kryształów Swarowskiego.

Gdzie są produkowane zegarki Junkers?

Chociaż mówimy o zegarkach niemieckich, zgodnie z nowoczesnym międzynarodowym podziałem pracy są poszczególne części produkowane w różnych krajach świata. Junkers importuje przykładowo z Japonii lub Szwajcarii. Same zegarki jednak otrzymują swoją ostateczną formę w niemieckich zakładach i dlatego mówimy o niemieckim produkcie.

Kto produkuje zegarki Junkers?

Zegarki Junkers są nadal produkowane przez firmę POINTtec. W filozofii marki ani w sposobie działania zegarków od momentu powstania nic się nie zmieniło. Zegarki nawet dziś prezentują osobną wartość, która odzwierciedla niemiecki design inżynieryjny i uczciwie rzemiosło.

Zegarki Junkers obecnie znajdziesz również pod nazwą Iron Annie

Firma POINTtec zdecydowała się zmienić nazwę zegarków Junkers na Iron Annie. Rodzina Hugo Junkersa jest nadal właścicielem marki i jej produktów. Nowa nazwa pochodzi od serii samolotów JU52, którą później przemianowano na Iron Annie. Same zegarki jednak nadal pozostają wierne swojemu pierwotnemu imiennikowi, będąc symbolem jakości, wytrzymałości, innowacji i atrakcyjnego ponadczasowego designu.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​