Zegarki wyścigowe: Ekskluzywne akcesorium dla miłośników automobilizmu

Zegarki wyścigowe to popularna kategoria zegarków męskich
Facebook
LinkedIn

Precyzja i dokładność. Dwa podstawowe parametry, w których łączy się sport automobilowy i przemysł zegarmistrzowski, ale to nie jedyne połączenie tych dwóch ciekawych branż. Szybkie samochody i luksusowe zegarki mają długą wspólną historię. Wyścigi samochodowe polegają na dokładnym pomiarze czasu. Wiele wysokiej jakości zegarków znalazło inspirację właśnie w estetyce samochodów wyścigowych. Czy wiesz, jak powstały zegarki wyścigowe, co je wyróżnia i które marki mogą pochwalić się kultowymi modelami ze świata automobilizmu? Zapoznaj się z zegarkami zawodników.

Treść artykułu

Historia zegarków wyścigowych

Zarówno samochody, jak i zegarki powstały w wyniku niesamowitego kunsztu i inżynierii, nic więc dziwnego, że ich historia przecina się w wielu punktach. W czasach, gdy elektroniczne systemy pomiaru czasu nie były jeszcze dostępne, zawodnicy uciekały się do naręcznych chronografów i tachometrów.

Wspólne początki sportu automobilowego i zegarków automobilowych

Pierwszy w historii wyścig samochodowy, który odbył się w 1894 roku z Paryżu do miasta Rouen, miał właśnie problemy z niedokładnym pomiarem czasu. Następnie, w 1902 roku odbył się wyścig na Florydzie, gdzie zwyciężył słynny Malcolm Campbell. Czterokrotnie pobił ówczesny rekord prędkości na lądzie, nosząc na nadgarstku zegarek Rolex Oyster. Marka Rolex wykorzystała ten moment i wyprodukowała Rolex Daytona, jeden z najbardziej kultowych zegarków wyścigowych wszechczasów.  

Słynne zegarki wyścigowe

Później udane zegarki automobilowe były produkowane również przez warsztaty Omega, Chopard a Graham. Jednak żadna marka nie jest tak bliska sportom automobilowym jak TAG Heuer. Słynny zegarek Monaco, noszony przez Steve McQueena w 1971 roku v Le Mans również pochodzi z produkcji tego szwajcarskiego producenta. Ekskluzywną kolekcję zegarków Carrera z tej samej produkcji nosiły takie gwiazdy wyścigów jak przykładowo David Coulthard, Kimi Räikkönen, Fernando Alonso lub Lewis Hamilton.

Zegarki wyścigowe w czasach obecnych

W czasach dzisiejszych, kiedy są wykorzystywane w wyścigach nowoczesne i dokładne systemy pomiaru czasu, status zegarków wyścigowych znacznie się zmienił. Ze sprzętu, który jest bardzo potrzebny zawodnikom automobilowym, stało się ekskluzywne akcesorium, które jest hołdem dla przemysłu motoryzacyjnego, sportów automobilowych i dawnych wyścigów. Zegarki wyścigowe noszą nie tylko zawodnicy odnoszący sukcesy, ale również miłośnicy sportu automobilowego i automobilizmu.

Czym charakteryzują się zegarki wyścigowe?

Pomimo tego, że zegarki wyścigowe są obecnie bardziej prestiżowym akcesoriom niż sprzętem sportowym, nadal zachowały niektóre ze swoich charakterystycznych cech:  

  • odważną tarczę o wysokim kontraście,
  • chronograf,
  • skalę tachometru.

Co ciekawe, oryginalne zegarki wyścigowe posiadały skośną kopertę, która umożliwiała odczytanie czasu bez zdejmowania rąk z kierownicy. Ten element nie zachował się w obecnych modelach.  

Zegarki wyścigowe na obecnym rynku

Oprócz kultowych producentów ekskluzywnych zegarków wyścigowych w wyższych kategoriach cenowych, takich jak Rolex lub TAG Heuer, produkują zegarki zainspirowane automobilizmem również niektóre marki, sprzedające cenowo bardziej dostępne zegarki. Do czyjego porfolio warto zajrzeć?

Seiko

Pierwszy model Seiko Speedtimer producent wprowadził na rynek w 1969 roku. Ten automatyczny chronograf przyniósł innowacyjne ulepszenie pomiaru czasu w zegarkach naręcznych. Seiko obecnie oferuje zegarki wyścigowe zainspirowane pierwotnym modelem w kolekcji Prospex Speedtimer. Znajdziesz tutaj nawet zaawansowane chronografy zasilane energią słoneczną.

Tissot

Tissot jest oficjalnym chronometrażystą kilku ważnych wydarzeń sportowych, z których w intencjach naszego tematu powinniśmy wspomnieć przynajmniej o MotoGP i F1. Jeśli pragniesz modeli zainspirowanego motoryzacją z produkcji tego szwajcarskiego producenta zegarków, możesz sięgnąć po eleganckich zegarkach Tissot PRX.

Marka Tissot produkuje popularne zegarki wyścigowe

G-Shock

Zegarki sportowe G-Shock cieszą się ogromną popularnością wśród mężczyzn. Jeśli posiadasz Jeep lub jeździsz Land Roverem, model G-Shock GD 100MS-3 idealnie pasuje do Ciebie. Wyjątkowo lekki zegarek wyścigowy w kolorze khaki, był wyprodukowany, z myślą, żeby jego właściciel wstał z kanapy i wykonywał aktywności na świeżym powietrzu – najlepiej za pomocą mocnego silnika.  

Ciekawostka na zakończenie: Zegarki wyścigowe można też znaleźć pod logo niektórych marek automobilowych. Własne zegarki oferuje przykładowo Mercedes-Benz, Ferrari, Range Rover, Maserati, Porsche i Audi. Stają się ekskluzywnym akcesoriom dla właściciela samochodu tej samej marki.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​