- Pierwszy zegarek kwarcowy został wprowadzony na rynek w 1969 roku.
- Zegarki kwarcowe działają na zasadzie oscylatora z regularną i stabilną oscylacją kwarcu.
- Zegarki na baterię są tańsze, bardziej wytrzymałe i dokładniejsze w porównaniu do zegarków mechanicznych.
W pierwszej połowie XX wieku ludzie nie potrafili sobie nawet coś takiego wyobrazić. No w 1969 roku niewyobrażalne stało się rzeczywistością. Zegarki kwarcowe zostały przedstawione światu. Czy znasz ich historię. A poza tym, czy wiesz, co to jest zegarek kwarcowy? W kolejnej części dowiesz się wszystko, co najważniejsze.
Treść artykułu
Co oznacza pojęcie zegarek kwarcowy?
Krótko, prosto i zwięźle – zegarki kwarcowe to zegarki napędzane baterią. Stanowią więc swego rodzaju odpowiednik zegarków mechanicznych, ale potrafią mierzyć czas dokładniej – ze znacznie mniejszymi odchyleniami.
Jak działają zegarki kwarcowe?
We wnętrzu mechanizmów kwarcowych znajduje się oscylator oparty na regularnych i stabilnych ruchach kwarcu. Właśnie zadaniem wspomnianego oscylatora jest zapewnienie dokładnego działania zegarków kwarcowych. Oscyluje ze znacznie wyższą częstotliwością niż mechaniczne mechanizmy zegarka.
Nasza wskazówka dotycząca męskich zegarków kwarcowych: Casio Edifice EFV-550P-1AVUEF
Zegarki kwarcowe – historia
Historia zegarków jest ściśle powiązana z XX wiekiem. Na pomysł wpadła jako pierwsza szwajcarska marka Longines. Jednak wdrożyć takie zegarki w życie udało się dopiero pionierskiej firmie Seiko, która jest znana ze swoich wynalazków i innowacji w świecie zegarków.
1969 – pierwszy zegarek kwarcowy
Pierwszy zegarek kwarcowy nazywał się Seiko Astron. W przemyśle zegarmistrzowskim spowodowało to dosłownie rewolucję. Nie bez powodu, okres, który rozpoczął się wprowadzeniem zegarków na rynek, nazywano kryzys kwarcowy. Zegarki napędzane baterią były nie tylko znacznie tańsze, ale również bardziej wytrzymałe i dokładniejsze w porównaniu do tradycyjnych zegarków mechanicznych. Odchylenie zegarków Seiko Astron wynosiło zaledwie 0,2 sekundy dziennie, z czym modele mechaniczne naprawdę nie mogły konkurować. Kiedy dodamy do tego wspomnianą wcześniej niską cenę zegarków kwarcowych, szwajcarskie marki zegarków naprawdę miały poważny problem.
Znalazł odzwierciedlenie w aktywności marki Seiko na rynku. Rok po wprowadzeniu rewolucyjnego wynalazku na rynek firma Seiko wyeksportowała za granicę ponad 10 milionów zegarków kwarcowych. Dla niektórych ówczesnych producentów miało to konsekwencje egzystencjalne. Co ciekawe, popyt na zegarki z baterią nie opadł nawet po długim czasie. Ponieważ były tańsze, bardziej wytrzymałe i dokładniejsze w porównaniu do zegarków mechanicznych, ludzie nie miały powodu, żeby je nie kupować. Firma Seiko wyeksportowała w 1985 roku na cały świat ponad około 125 milionów.
Nasza wskazówka dotycząca damskiego zegarka kwarcowego: Festina Mademoiselle 16719/1
Najważniejsze fakty dotyczące zegarków kwarcowych
Zegarki kwarcowe są często postrzegane przez publiczność błędnie. Dlatego w kolejnej części dodajemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wspomnianych zegarków z baterią.
Co oznacza napis quartz na zegarku?
Napis quartz na zegarku oznacza sposób napędu zegarka. Konkretnie w tym przypadku jest to zegarek zasilany na baterię.
Czy quartz to marka zegarków?
Nie, kwarc nie oznacza markę zegarków. Wiele osób tak myśli, ale kwarc to tylko oznaczenie sposobu napędu zegarka. Za to nieporozumienie odpowiadają w pewnym stopniu również producenci tanich zegarków niemarkowych, którzy na tarcze swoich modeli umieszczają nazwę QUARTZ. Wiele ludzi więc uważa, że quartz to marka zegarków.
Czy zegarek kwarcowy jest drogi?
Oczywiście wśród zegarków kwarcowych znajdziesz również drogie, ew. droższe, modele. Są one jednak zazwyczaj tańsze w porównaniu do zegarków mechanicznych.
Czy zegarki kwarcowe potrzebują baterii?
Ponieważ zegarki kwarcowe są zegarkami na baterię, naturalnie potrzebują baterii do działania.
Czy zegarki kwarcowe mają jakieś wady?
Bardzo trudno byłoby znaleźć wady w zegarkach kwarcowych. Być może jedyną wadą zegarka z baterią jest sama bateria, która z czasem wymaga wymiany przez fachowca. Poza tym, w przeciwieństwie do zegarków mechanicznych, zegarki kwarcowe nie mają takiego potencjału kolekcjonerskiego.