Słownik zegarmistrzowski: Co to jest tarcza zegarka?

Tarcza zegarka to jedna z najważniejszych części zegarka
Facebook
LinkedIn

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak ważną rzeczą jest tarcza zegarka pod względem ogólnego wyglądu oraz definiowania stylu? Lata, podczas których jest zegarek produkowany, mijają jak woda, i razem z nimi zmieniają się również wspomniane tarcze. Dzięki temu już na pierwszy rzut oka można się domyślić, która marka odpowiada za jego produkcję. Ale zagłębmy się więcej w temat samej tarczy. Czym dokładnie jest tarcza zegarka?

Treść artykułu

Co to jest tarcza zegarka?

Już wcześniej omawialiśmy tarczę zegarka w naszym słowniku zegarmistrzowskim w części dotyczącej elementów zegarka. Jednak pozwolimy sobie powtórzyć, że…

tarcza jest tą częścią zegarka, którą można zwykle zobaczyć pod szkiełkiem ochronnym – mineralnym, szafirowym lub innym. 

Termin ten kojarzy się wyłącznie z zegarkami analogowymi, czyli z takimi, które posiadają wskazówki. Jeśli chodzi o zegarki cyfrowe, nie mówimy o tarczach, ale o wyświetlaczach. Warto również wspomnieć, że na tarczy znajdują się inne ważne części zegarka, np. wskazówki, indeksy oraz inne wskaźniki czy ozdoby.

Jak działa tarcza?

Niektórym może się to wydawać banalne, ale uważamy, że warto o tym wspomnieć: głównym zadaniem tarczy jest wskazywanie czasu. Jeśli spróbujemy zdefiniować to dokładnie: to sam czas pokazują wskazówki. Ale bez wzajemnej współpracy nie były by w stanie poradzić sobie. Podsumowując, tarcza zegarka pokazuje czas za pomocą wskazówek. Ale jak to wszystko działa?

Podczas gdy wielka wskazówka minutowa, która raz na godzinę obejdzie całą tarczę, służy do wskazywania minut, nieco mniejsza wskazówka godzinna informuje o godzinach. Tarczę obejdzie tylko 2 razy w dzień. W niektórych przypadkach można spotkać się na tarczach również ze wskazówkami sekundowymi. Ich zadaniem jest dokładne pokazywanie sekund. Obejdą raz na minutę całą tarczę. 

Tarcza na zegarku marki Tommy Hilfiger

Najbardziej znane rodzaje tarcz

Chyba najbardziej typowym kształtem tarczy jest koło. Oprócz tarcz okrągłych można rzadziej spotkać się również z kształtami graniastymi tarcz lub bardziej specyficznymi kształtami.  

Można powiedzieć, że największą klasyką wśród tarcz są takie, które pokazują 12 cyfr analogowych. Dziś jednak wiele producentów bazuje na np. cyfrach rzymskich, ew. na połączeniu cyfr arabskich i rzymskich. Nawet w niektórych minimalistycznych przypadkach nie posiadają żadnych. Ludzie przyzwyczaili się do odczytywania czasu z samego położenia wskazówek na tarczy. 

Na podstawie wyżej wspomnianych informacji można odróżnić następujące rodzaje tarcz:

Tarcza zegarka z cyframi arabskimi

Jak już wspomnieliśmy w poprzedniej części, tarcza zegarka z cyframi arabskimi jest największym klasykiem. Jej główną dewizą jest prostota i związane z nią łatwe do odczytania dane czasowe.

Tarcza z cyframi arabskimi

Tarcza zegarka cyframi rzymskimi

Cyfry rzymskie w tarczach zegarków na rękę są mniej tradycyjne niż cyfry arabskie. Jednak nadał pojawia się wiele w świecie zegarków. Ich popularnym przedstawicielem jest np. marka Fossil.

Tarcza zegarka lotniczego

Zegarki lotnicze, takie jak są produkowane np. przez markę Zeppelin, kładą duży nacisk na łatwe do odczytania dane czasowe. Z tego powodu tarcze zegarków lotniczych zwykle posiadają wyraźne cyfry analogowe.

Tarcza zegarka przeznaczonego do nurkowania

Tarcza zegarka do nurkowania

Tarcze zegarków nurkowych, które można zobaczyć np. w markach Citizen lub Seiko, posiadają charakterystyczne wyraźne indeksy. Często są wyposażone również funkcjami luminescencyjnymi ułatwiającymi orientację i czytelność.

Tarcza chronografowa

Tarcza zegarka może posiadać również tzw. chronografy, ew. budziki z chronografem. W zależności od konkretnego modelu mogą być dwa lub trzy.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​