Zegarki Tissot: Historia szwajcarskiej marki

Czy znasz dzieje i historię marki Tissot?
Facebook
LinkedIn

Marka z pieczęcią szwajcarskiej jakości i niezawodności. Innowacje zbudowane na długiej tradycji. Zegarki sprzedawane w ponad 160 krajach na całym świecie. To jest autograf, za którym stoi Tissot od połowy XIX wieku. Wysoka jakość marki została wielokrotnie doceniona w świecie sportu. Tissot został mianowany oficjalnym chronometrażystą i partnerem NBA, Tour de France, MotoGPTM, mistrzostw świata w szermierce i hokeju na lodzie oraz wielu innych imprez sportowych. Jaka historia kryje się w zegarkach Tissot, które dziś uważane są za bramę wstępną do szwajcarskiej jakości?

Treść artykułu

Założyciele marki Tissot

Powstanie marki: Magiczna 1853-ka

Jeśli kiedykolwiek przyjrzałeś się bliżej tarczy zegarka Tissot, prawdopodobne zauważyłeś logo „Tissot 1853“. I właśnie wtedy wszystko się zaczęło…

W 1853 roku złotnik Charles-Félicien Tissot i jego syn oraz zegarmistrz Charles-Émile połączyli siły. Założyli warsztat Chs Tissot & Fils w Le Locle w Szwajcarii. Katalog Tissot wówczas zawierał ofertę zegarków kieszonkowych i łańcuszkowych, przeważnie w złotej kopercie i z bogatym zdobieniem. Jakość marki była już powszechnie uznana i zegarki Tissot zyskały wielu fanów na międzynarodowych wystawach i konkursach chronometrycznych. Eksport do Stanów Zjednoczonych Ameryki i do Rosji rozpoczął się w latach 50-tych. Szwajcarskie zegarki Tissot trafiały nawet na dwór rosyjskiego cara.

Zegarki naręczne i damskie kolekcje Tissot

W roku 1907 Tissot zbudował dużą fabrykę w Le Locle i rozpoczął masową produkcję wysokiej jakości zegarków. Pierwszy zegarek damski Tissot został wprowadzony na rynek w 1910-tych. Był to luksusowy złoty i platynowy model naręczny ozdobiony diamentami. Wkrótce otrzymały zegarki męskie Tissot praktyczne paski. Działo się to okresie międzywojennym. Marka więc wyprzedziła trendy zegarmistrzowskie.

Osiągnięcia i kamienie milowe pierwszej połowy XX wieku

W 1930 roku połączył Tissot swoje siły z Omegą, aby wzajemnie się wzmacniać i zaoferować swoim klientom szeroką gamę szwajcarskich zegarków. Ta nowa jednostka była pierwszym szwajcarskim stowarzyszeniem zegarmistrzowskim w historii.

Trzy lata później Tissot wprowadził innowacyjny plan marketingowy, zawierający wiele progresywnych rozwiązań na następujące dziesięciolecie. Oprócz kampanii reklamowych i gratisowej dystrybucji katalogów detalicznych Tissot zaczął różnicować swoje zegarki. Głównie damskie kolekcje były niezwykle zróżnicowane. Zegarki Tissot z paskami skórzanymi były przeznaczone do aktywności fizycznych, modele z eleganckimi bransoletkami nadawały się na formalne okazje i złote bransoletki do sukni wieczorowych. Wówczas męska klientela cieszyła się już chronografami i zegarkami automatycznymi.

Kultowe modele

Wkrótce po fuzji z Omegą wprowadziła na rynek swój rewolucyjny model – Tissot Antimagnétique – pierwszy antymagnetyczny zegarek na świecie.

W latach 50-tych XX wieku Tissot wprowadził na rynek z zegarkami kolejny kultowy model. Tissot Navigator pojawił się jako pierwszy produkowany seryjnie zegarek z 24 strefami czasowymi.

100 lat na rynku i kolejny innowacje

V roku 1953 zegarki Tissot obchodziły swoje stulecie. Marka jednak nie stała na miejscu w swojej bogatej historii zegarmistrzowskiej i wymyśliła inne zaawansowane rozwiązania. W latach 60-tych i 70-tych pojawiły się pierwsze kolekcje dla nastolatków, które zawierały niezwykle oryginalne modele. Marka również otworzyła drzwi do nowych, w zegarmistrzostwie rzadko używanych materiałów, co umożliwiło produkcję kolorowych i zabawnych zegarków.

Kultowe modele

W roku 1971 producent wprowadził na rynek model Tissot Astrolon, znany również jako IDEA 2001. Był to pierwszy plastikowy zegarek mechaniczny na świecie.

W latach 80-tych marka przyciągnęła uwagę zegarkiem Tissot RockWatch wykonanym z alpejskiego granitu. Rok później pojawiła się innowacja w postaci dualnego – analogowego oraz cyfrowego wyświetlania czasu. Taki sprzęt otrzymał zegarek Tissot RockWatch Two Timer.

Wkrótce wprowadziła marka na rynek oryginalny zegarek perłowy, Tissot Pearl Watch oraz drewniany zegarek Tissot Wood Warch.

Zegarki Tissot na przełomie tysiącleci

Pod koniec lat 90-tych w ofercie marki Tissot dominowały damskie i sportowe zegarki z coraz bardziej zaawansowanymi funkcjami. Wówczas firma została oficjalnym chronometrażystą kilku imprez sportowych. Warto wspomnieć choćby mistrzostwa świata w hokeju na lodzie i mistrzostwa świata w kolarstwie.

Zegarek Tissot T-Touch z roku 1999

Kultowe modele

Kultowym zegarkiem na przełomie tysiącleci był zegarek Tissot T-Touch z 1999 roku. Był to pierwszy na świecie zegarek z ekranem dotykowym. Firma Tissot zaprojektowała i wyprodukowała go jako sprytną odpowiedź na niezwykły potencjał ekranów dotykowych w cyfrowym świecie.

Kolejną globalną nowością z produkcji Tissot był model T-Touch Expert Solar zasilany energią słoneczną. Na rynek został wprowadzony w 2014 roku.

Marka Tissot do dziś wyznaje swoje kredo „Innowacja oparta na tradycji“. Dowodem na to jest niezwykle popularna kolekcja Tissot Heritage. Znajdziesz w niej zegarki Tissot w stylu vintage zainspirowane znanymi ikonami z przeszłości. Tissot słusznie jest dumny ze swojej historii.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​