Certyfikacja COSC: Ważny parametr przy wyborze zegarka lub działalność marketingowa?

Zegarki marki Wenger
Facebook
LinkedIn

Dokładność to zdecydowanie istotny parametr w przypadku zegarków. Niezależnie od tego, czy szukasz symbolu prestiżu, gustownego modowego dodatku, przedmiotu kolekcjonerskiego czy funkcjonalnego przewodnika na nadgarstek, jest to przede wszystkim zegarek. Certyfikat COSC to uznawana na całym świecie i niezwykle prestiżowa gwarancja dokładności zegarków. Jego wartość w świecie zegarmistrzostwa jest dziś niekwestionowana. Ale co to dokładnie oznacza dla przeciętnego użytkownika? Czy warto skupić się na tym jako na ważnym parametrze przy wyborze zegarka? Czy zegarek może być superdokładny, nawet jeśli nie posiada certyfikatu COSC? Na te i inne pytania odpowiemy dzisiaj.

Treść artykułu

COSC: Synonim doskonałości chronometrycznej

COSC to skrót od uznanego na całym świecie autorytetu certyfikacji w dziedzinie zegarmistrzostwa. Oznacza niezależną szwajcarską instytucję ControleOfficial Suisse des Chronometers, zajmującą się badaniem dokładności zegarków naręcznych. Jest to organizacja non-profit, która działa w branży zegarmistrzowskiej od 1973 roku. Tylko zegarki, które pomyślnie przeszły jej testy i otrzymały certyfikat COSC, mogą nosić oznaczenie chronometr i szczycić się statusem zegarków o wysokiej dokładności.

Więcej o certyfikacji COSC

Swoim certyfikatem firma COSC gwarantuje dokładność zegarka w różnych warunkach, co wymaga od producenta wysokich standardów produkcji i zastosowanych materiałów. Certyfikat COSC otrzymują tylko zegarki wysokiej jakości, przy czym mogą się o niego ubiegać zarówno zegarki mechaniczne, jak i kwarcowe. Różnica polega na długości testowania: podczas gdy mechanizm mechaniczny przechodzi 15-dniowe testy, w przypadku kwarcu stosuje się 13-dniowy test.

Przebieg testów COSC

Dokładność zegarka sprawdzana jest w pięciu pozycjach – bocznej (na godzinie 3 i 9), pionowej (na godzinie 6), tarczą do dołu i do góry oraz w trzech temperaturach (8˚C, 23˚C i 38˚C).

Po przeprowadzeniu testów w każdej pozycji i w każdej temperaturze oceniane jest 7 parametrów, jakie musi spełnić zegarek, aby otrzymać certyfikat COSC:

  • średnie odchylenie dzienne od -4 do 6 s.
  • średnie odchylenie dla całego okresu 2 s.
  • największa zmiana odchylenia 5 s.
  • różnica odchyleń w położeniu poziomym i pionowym od -6 do 8 s.
  • największa zmiana odchylenia 10 s.
  • różnica pomiędzy odchyleniami podczas zmian temperatury od -0,6 s. do 0,6 s.
  • odchylenie odnowienia od -5 do 5 s.

Zalety i ograniczenia certyfikacji COSC

Kupując zegarek z certyfikatem COSC zyskujesz gwarancję, że zainwestowałeś naprawdę w chronometr wysokiej jakości, który ma potencjał długotrwałej i dokładnej pracy. Z drugiej strony fakt, że zegarek nie posiada certyfikatu COSC, nie oznacza, że ​​nie jest to zegarek naprawdę wysokiej jakości i dokładny.

Co zyskujesz kupując zegarek z certyfikatem COSC

  • gwarancję wysokiej dokładność
  • zegarek ze statusem chronometru
  • gwarancję zachowania wysokich standardów zastosowanych materiałów i technologii produkcji
  • wyższą wartość inwestycyjną i kolekcjonerską

Główne granice certyfikacji COSC

Należy zauważyć, że COSC testuje wyłącznie mechanizmy szwajcarskie. Jest to zatem wyraz „szwajcarskiej dokładności”. W zegarmistrzowskim świecie istnieją inne systemy certyfikacji, których testy są porównywalne z systemem COSC. Daleko im jednak do tak popularności i prestiżu, jakie posiada ta niezależna szwajcarska instytucja. Do najbardziej znanych porównywalnych należy międzynarodowy certyfikat ISO 3159 dla zegarków mechanicznych.

Kolejnym ograniczeniem certyfikacji COSC jest to, że nie wszystkie szwajcarskie zegarki ją przechodzą. To producent decyduje czy jest zainteresowany uzyskaniem certyfikatu i testowaniem swojego produktu. Tak naprawdę tylko około 3% szwajcarskich zegarków produkowanych rocznie otrzymuje certyfikat COSC. Dodatkowo testy COSC podlegają opłacie, co ostatecznie często przekłada się na wyższą cenę takich zweryfikowanych zegarków. Nawet szwajcarskie zegarki bez certyfikatu COSC nie muszą być niedokładne.

Marki zegarków, posiadające certyfikat dokładności COSC

Tradycyjnie co roku firma Rolex wypuszcza na rynek najwięcej zegarków z certyfikatem COSC. Za nią plasują się inne luksusowe marki, takie jak Omega, TAG Heuer i Breitling. Nieco tańsze chronometry, które również otrzymały certyfikat COSC, można znaleźć w portfolio producentów Mido, Certina czy Tissot.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​