Historia zegarków smart: Od pierwszych zegarków cyfrowych po Apple Watch

Przedstawimy Ci historię zegarków smart
Facebook
LinkedIn

Gadżet, który stał się synonimem technologii przeznaczonej do noszenia. Inteligentne zegarki są już integralną częścią współczesnego świata i naszych nadgarstków. Apple, Huawei i wiele innych firm zainwestowało w ostatnich latach miliony dolarów w swój rozwój, a przestrzeń do dalszego wzrostu pozostaje ogromna. Ale możesz być zaskoczony, że koncepcja inteligentnego zegarka wcale nie jest nowa. Wysiłki projektantów, aby przymocować do nadgarstka coś więcej niż tylko wskaźnik czasu i stoper, trwają już od ponad pół wieku. Przedstawimy Ci modele, które utorowały drogę dzisiejszym inteligentnym zegarkom.

Treść artykułu

Pulsar: Ojciec zegarków smart

Pierwszy zegarek cyfrowy LED o nazwie Pulsar zszokował zegarmistrzów w 1972 roku. Pochodził z produkcji Hamilton Watch Company i był opakowany w 18-karatowe złoto. Można go było kupić za 2100 USD i wymagał naciśnięcia przycisku, aby wyświetlić czas. Można powiedzieć, że Pulsar dosłownie zrewolucjonizował świat zegarków i utorował drogę ich inteligentnym następcom. Do dziś jest uważany za „ojca inteligentnych zegarków.

Lata 80-te: Innowacje od Seiko

Nie minęło dużo czasu, zanim różne japońskie firmy ścigały się, aby dodać więcej treści do zegarka. Firma Seiko została pionierem.

Seiko TV Watch

Jeśli oglądałeś film o Bondzie z lat 80. Ośmiornica, prawdopodobnie widziałeś także słynny zegarek T001 z produkcji Seiko. Ten „inteligentny zegarek” pojawił się na świecie w 1982 roku i był podłączony do przenośnego odbiornika telewizyjnego. Podczas gdy górna część ekranu wyświetlała standardowe dane, takie jak godzina i budzik, dolna część służyła do ziarnistego obrazu wideo.

Seiko Data – 2000

Nie minął nawet rok, a Seiko pojawiło się na rynku z kolejnym modelem o nazwie Data – 2000. Oznaczenie nie było wizją kolejnego tysiąclecia, a nawiązaniem do 2000 znaków, które ten zegarek mógł przechowywać. Trzeba je było jednak wprowadzić z zewnętrznej klawiatury. Zegarek mógł przechowywać notatki, wpisy w kalendarzu, a także mógł służyć jako kalkulator.

Seiko RC-20 Wrist Computer

Firma Seiko była dość aktywna w dziedzinie inteligentnych zegarków w latach 80-tych. Spośród kilku modeli, z którymi pojawiła się na rynku, model RC-20 Wrist Computer był najbliższy współczesnym zegarkom smart. Zegarek ten został wyposażony w 8-bitowy mikroprocesor, 2 KB pamięci RAM i 8 KB miejsca na dane. Był wyposażony w aplikację do planowania, czasy światowe, notatki i kalkulator.

Poprzednicy dzisiejszych inteligentnych zegarków  

Lata dziewięćdziesiąte i pierwsza dekada nowego tysiąclecia to próby różnych firm, by unowocześnić urządzenia na naszych nadgarstkach o nowe funkcjonalności. Poniżej przedstawiamy przegląd najbardziej udanych przedsięwzięć.

Timex Datalink: Pierwszy zegarek bezprzewodowy

W 1994 roku na rynku pojawiły się pierwsze zegarki z możliwością bezprzewodowego pobierania danych z komputera. Timex Datalink został pomysłowo stworzony we współpracy z firmą Microsoft. Informacje, które miały być przesłane, były zakodowane w migotaniu monitora komputera, które było odbierane przez czujnik wbudowany w zegarek.

Marka Timex również zapisała się w historii zegarków smart
Źródło: Wikipedia

Seiko MessageWatch

W 1995 roku firma Seiko ponownie weszła na rynek, prezentując publicznie zegarek MessageWatch. Ten zegarek był już w stanie wyświetlać identyfikator dzwoniącego i aktualizacje na różne tematy, np. wyniki sportowe, ceny akcji czy prognozy pogody.

Linuksowe zegarki

W 1998 roku Steve Mann, znany jako „ojciec komputerów przeznaczonych do noszenia”, zaprojektował pierwszy zegarek z systemem operacyjnym Linux. Prototyp został uruchomiony dwa lata później przez IBM. Zegarki te komunikowały się bezprzewodowo z komputerami, telefonami i innymi urządzeniami bezprzewodowymi, umożliwiając im odczytywanie skondensowanych wiadomości e-mailowych i bezpośrednie odbieranie wiadomości przypominających pagery.

Pierwsze zegarki do wykonywania połączeń telefonicznych

W 1999 roku firma Samsung zaprojektowała pierwszy zegarek, który umożliwiał rozmowy telefoniczne. SPH-WP10 był wyposażony w monochromatyczny wyświetlacz LCD, zintegrowany głośnik i mikrofon i pozwalał na 90-minutową rozmowę.

Inteligentne linuksowe zegarki WatchPad

Firma IBM zaprezentowała swój pierwszy zegarek WatchPad w 2000 roku. Zaledwie rok później pojawił się innowacyjny WatchPad 1.5 z akcelerometrem, czujnikiem linii papilarnych i mechanizmem wibracyjnym. Zegarek działał pod Linuksem 2.2, miał dotykowy ekran, Bluetooth, 8 MB RAM i 16 MB pamięci.

Fossil Wrist PDA

Być może pamiętasz, jak popularne były PDA na początku XI wieku. W odpowiedzi firma Fossil wprowadziła na rynek w 2002 roku zegarek Wrist PDA, który był w stanie wymieniać informacje z komputerami, miał wirtualną klawiaturę, ekran dotykowy, port infra i mały długopis dotykowy.

Zegarek Fossil Wrist PDA to poprzednik obecnych zegarków smart

Inteligentne sportowe zegarki Garmin

Marka Garmin ma relatywnie mocną pozycję w dziedzinie zegarków sportowych. To ona pojawiła się na rynku w 2003 roku z pierwszym inteligentnym zegarkiem wyposażonym w funkcje dla sportowców. Poprzednik współczesnego zegarka Forerunner był znacznie masywniejszy, ale posiadał już zintegrowane funkcje takie jak pomiar prędkości, dystansu, tempa czy spalonych kalorii. Zegarek był zasilany dwiema bateriami AAA i działał około 14 godzin.

Nowoczesne inteligentne zegarki

Druga dekada nowego tysiąclecia przyniosła ze sobą masowy rozwój inteligentnych technologii, w tym przeznaczonych do noszenia. Inteligentne zegarki z tego okresu przypominają już te współczesne, które nosimy dziś na nadgarstkach.

Sony SmartWatch

Sony SmartWatch w swojej oryginalnej wersji pojawił się na rynku już w 2012 roku. Zewnętrznie nie różnił się zbytnio od obecnych urządzeń. Pełnił rolę przewodnika po linii smartfonów Xperia ze zmodyfikowanym Androidem. Wyposażony został w wyświetlacz OLED. Został on zastąpiony w 2013 roku przez SmartWatch 2, a w 2015 roku przez Android-Wear SmartWatch 3, które były wówczas na topie.

Samsung Galaxy Gear

Urządzenie Gear dosłownie zapoczątkowało wyprawę Samsunga w przestrzeń inteligentnych zegarków. Samsung zadebiutował z nim w 2013 roku, a rok później wprowadził na rynek sześć kolejnych modeli. Prawda jest taka, że ​​oryginalny Gear nie odniósł sukcesu na rynku, ale marka nie wycofała się z pola. Samsung Galaxy Watch 4 został podłączony do systemu operacyjnego Google i zapewnił sobie status jednego z wiodących producentów obecnego rynku.

Apple Watch

Inteligentny zegarek, którego oczekiwał świat pod nazwą iWatch, został publicznie zaprezentowany we wrześniu 2014 roku jako Apple Watch. Pierwsza generacja nie miała GPS, aplikacje musiały być obsługiwane przez wersje iPhone’a i nie miała dostępu do czujników zegarka. Ale od tego czasu Apple Watch przeszedł długą drogę przez dziewięć pokoleń. Obecne zegarki smart mają zintegrowane zaawansowane funkcje, takie jak EKG, alerty tętna, wykrywanie upadków czy tryb radiowy. Apple Watch wyparł z czołówki rynku takie marki jak Rolex czy Tag Heuer.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​

Zegarki Invicta zachwycają solidnym wyglądem

Zegarki Invicta: Najpopularniejsze edycje

Pierwotnie szwajcarska marka zegarków Invicta pojawiła się na rynku w 1837 roku. Oprócz ekstrawaganckiego designu, zegarki Invicta wyróżniają się połączeniem jakości i przystępnej ceny. Do