- Zegarek z czasem światowym to idealny wybór dla podróżników i poszukiwaczy przygód.
- Czas światowy umożliwia jednoczesny odczyt czasu we wszystkich głównych strefach czasowych.
- Pierwszy zegarek na rękę z czasem światowym został wprowadzony przez Patek Phillipe w latach trzydziestych XX wieku.
Niezawodny wskaźnik liczby przebytych kilometrów. Zegarki z czasem światowym są nieodłącznym elementem garderoby globtroterów, poszukiwaczy przygód i podróżników. Nie straciły one na popularności nawet w dzisiejszych czasach, gdy wszystkie informacje dostępne są na wyświetlaczach smartfonów. Tak zwane Worldtimery należą nie tylko do najbardziej funkcjonalnych, ale i najpiękniejszych zegarków na rękę na rynku. To wręcz fascynujące, jak różnym markom udaje się bawić motywem podróży na swoich tarczach.
Treść artykułu
Krótka historia wyświetlania czasu światowego
Narodziny funkcji czasu światowego w zegarkach są ściśle związane z rozwojem kolei w XIX wieku. Wraz z uproszczeniem podróży, potrzeba synchronizacji czasu w różnych krajach, z których każdy ma własny sposób jego pomiaru, naturalnie nabrała rozpędu. Oficjalnie znormalizowane strefy czasowe zostały wprowadzone w 1884 roku.
Niecałe 50 lat później zegarmistrz Louis Cottier stworzył pierwszy zegarek, który mógł wyświetlać czas światowy. Firma Patek Phillipe jako pierwsza odpowiedziała na jego sugestię, wprowadzając na rynek pierwsze noszone na nadgarstku Worldtimery w 1937 roku.
World Time vs. GMT: Jaka jest różnica?
GMT jest oficjalnym skrótem od Greenwich Mean Time – średni czas Greenwich. Do 1972 roku GMT był uznawany za standard czasu cywilnego. Na arenie międzynarodowej został on następnie zastąpiony przez UTC – Coordinated Universal Time – kontrolowany przez zegary atomowe. W świecie zegarmistrzowskim GMT przetrwał jednak jako oznaczenie zegarków, które mogą wyświetlać czas w dwóch strefach czasowych jednocześnie.
World Time lub funkcja czasu światowego jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ obejmuje wszystkie 24 strefy czasowe. Tak więc zegarek naręczny World Time wyświetla czas całego świata w tym samym czasie, z wyjątkiem krajów z półgodzinnymi przesunięciami (np. Indie).
Jak działa funkcja czasu światowego
Tarcze zegarków z czasem światowym mogą wydawać się skomplikowane, ale gdy zrozumiesz, jak działają, ustawianie i odczytywanie czasu będzie dziecinnie proste. Modele poszczególnych marek działają na podobnej zasadzie, ale mogą różnić się szczegółami. Zawsze sprawdzaj instrukcje producenta.
Jak wygląda zegarek z czasem światowym
Typową cechą zegarków z czasem światowym jest podwójna luneta. Jeden okrąg wyświetla 24 strefy czasowe (metropolie każdej strefy czasowej), a drugi 24-godzinną skalę. Okrąg tarczy wykonuje jeden obrót co 24 godziny i synchronizuje się ze wskazówkami zegarka. Obraca się jednak w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Istnieją również zegarki, które wykorzystują wskazówkę zamiast koła numerycznego do wyświetlania czasu światowego. Podstawowa koncepcja działania pozostaje jednak taka sama.
Jak skonfigurować i odczytać czas na zegarku z czasem światowym?
Aby ustawić zegarek z czasem światowym, zacznij od wyszukania miasta reprezentującego strefę czasową, w której się znajdujesz. Pociągnij koronkę, aby aktywować tryb ustawiania miasta na lunecie. Obracaj koronkę do momentu, aż Twoje miasto zostanie ustawione w pozycji określonej przez producenta – zwykle na godzinie 12, ale w niektórych modelach może to być godzina 6 lub pozycja wskazana czerwoną strzałką. (Uwaga: nasza strefa czasowa – CET – jest reprezentowana na zegarku przez miasto Paryż).
Naciśnij koronkę, aby aktywować tryb ustawiania czasu, a następnie obróć ją, aby ustawić dokładny czas lokalny. Wciśnij koronkę z powrotem do pierwotnej pozycji. Każda cyfra na okręgu numerycznym wskazuje teraz jedno miasto. Pokazuje to aktualną godzinę w tym mieście i w odpowiedniej strefie czasowej.