Części zegarka: słownik pojęć zegarmistrzowskich, które powinieneś znać

Słownik pojęć zegarmistrzowski z najważniejszymi częściami zegarka
Facebook
LinkedIn

Czy uważasz się za prawdziwego eksperta od zegarków? Czy masz przegląd nie tylko o najbardziej znanych producentach zegarków, ale również o ich aktualnych ofertach? Nie oznacza to jednak, że masz prawdziwy przegląd w świecie zegarków. Najpierw powinieneś opanować podstawowy słownik pojęć zegarmistrzowskich, ew. poszczególnych części zegarka. Aby lepiej się z nimi zapoznałeś, przygotowaliśmy je dla Ciebie w jednym miejscu.

Treść artykułu

Podstawowy słownik pojęć zegarmistrzowskich – części zegarka

Prawdziwe zegarki to połączenie precyzyjnej pracy z szeregiem mniejszych oraz większych części. W naszym słowniku pojęć zegarmistrzowskich nie będziemy zagłębiać się w takie szczegóły, jak np. poszczególne śruby, ale zaprezentujemy najbardziej podstawowe części zegarka, które zdecydowanie powinieneś opanować. O to następujące części:

  • koperta
  • tarcza
  • szkiełko
  • dekiel
  • luneta
  • koronka i przyciski
  • wskazówki
  • bransoleta/pasek
  • mechanizm
O to główne części zegarka

1. Koperta

Koperta jest zwykle określana również jako ciało lub płaszcz zegarka. Produkowana jest zwykle w tradycyjnych okrągłych, kwadratowych lub prostokątnych kształtach z materiałów takich jak np. metal, ceramika lub tworzywo sztuczne. Jednak jej funkcja jest nie tylko estetyczna – chroni mechanizm, tarczę oraz inne ważne części wewnętrzne zegarka. 

2. Tarcza

O ile w przypadku zegarków analogowych jest pojęcie tarcza używane, w przypadku zegarków cyfrowych zwykle mówimy o wyświetlaczu. Dodatkowo tarcza może być również określana jako cyferblat. Bez względu na to, które pojęcie zostaje użyte, jest to część zegarka chroniona szkiełkiem. Umieszczono na niej wskazówki, indeksy i różne ozdoby.

3. Szkiełko

Jak wspomnieliśmy nieco wyżej, szkiełko służy do ochrony tarczy. Jeśli chodzi o materiały użyte do wykonania szkiełek, większość producentów preferuje szkiełka mineralne. Jednak w słowniku pojęć zegarmistrzowskich natrafisz również na takie zwroty, jak np. szkiełko szafirowe lub Hardlex szkiełko. Podczas gdy w pierwszym przypadku szkiełko jest bardziej wytrzymałe, szkiełko Hardlex jest często używane do zegarków Seiko.

4. Koronka i przyciski

Koronkę chyba nie należy przedstawiać bardziej szczegółowo. Krótko mówiąc, jej zadaniem jest precyzyjne ustawianie czasu lub daty w zegarkach analogowych, w których zwykle znajduje się po prawej stronie pośrodku na pozycji godziny trzeciej. Nie jest to jednak reguła. Może być również umieszczona na godzinie czwartej, ew. w lewo. Taka pozycja jest najczęściej spotykana na zegarku do nurkowania dla łatwiejszej obsługi.

Podobnie jak koronka, również przyciski są zwykle montowane na zewnątrz koperty. Nie służą jednak do ustawiania czasu. Zwykle kontrolują dodatkowe funkcję zegarka, np. stoper.

5. Luneta

Luneta jest inaczej nazywana również pierścieniem obwodowym lub ramką zegarka. W każdym razie jest to część, ograniczająca tarczę. Luneta może być nie tylko stała, ale również ruchoma – np. w przypadku zegarków do nurkowania, jakie produkuje również marka Citizen.  

6. Wskazówki

Wskazówki znajdziesz na zegarkach analogowych. Dzięki nim możesz odczytać informację o aktualnym czasie ze swojego zegarka. Podstawowe typy wskazówek to wskazówki godzinowe, minutowe i sekundowe. 

7. Bransoleta/Pasek

Część zegarka, który w wielu przypadkach decyduje o jego zakupie. O ile paski najczęściej są produkowane ze skóry, gumy lub tkaniny, bransoletom dominuje stal. Różnią się jednak nie tylko materiałami, ale również wizualnym wykonaniem – przeszyciem, kolorem, typem.

Tylna część zegarka

8. Dekiel

Dekiel to jedna z części zegarka, której nie widać po założeniu zegarka na nadgarstek. Jest to właściwie tylna okładka, ew. zamek zegarka, za którym znajduje się mechanizm.

9. Mechanizm

Kiedy wymieniamy w naszym słowniku pojęć zegarmistrzowskich poszczególne części zegarka, nie możemy zapomnieć o mechanizmie. Jest sercem, głową i napędem zegarka. To dzięki niemu może zegarek działać prawidłowo. Zwykle dzieli się na dwa podstawowe typy – mechaniczny i elektroniczny.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​