Fakty o zegarkach, które Cię zaskoczą

Oto fakty dotyczące zegarków, o których prawdopodobnie nie słyszałeś
Facebook
LinkedIn

Świat zegarków i mierzenia czasu jest fascynujący. Być może słyszałeś, że pierwszy męski zegarek naręczny został wykonany przez Cartiera dla pilota samolotu Alberto Santosa. Wiedziałeś, że Omega Speedmaster jako pierwszy stanął na Księżycu, i nie dziwi Cię fakt, że Rolex Daytona Paula Newmana został sprzedany na aukcji za 18 milionów dolarów. W takim razie czytaj dalej. Przygotowaliśmy ciekawostki na temat zegarków, które mogą zaskoczyć nawet znających się na rzeczy entuzjastów zegarmistrzostwa.

Treść artykułu

Omega była pierwotnie nazwa mechanizmu

Omega nie zawsze była Omegą. Firma została pierwotnie nazwana na cześć swojego założyciela – Louisa Brandta. Później był to Louis Brandt & Fils (Louis Brandt i jego synowie) oraz Louis Brandt a Frére (Louis Brandt i jego brat). Dopiero w 1894 roku marka pojawiła się na rynku z zaawansowanym mechanizmem, który był niezwykle dokładny, niezawodny, pobił kilka rekordów i zdobył kilka nagród. Firma nazwała go na cześć ostatniej litery alfabetu greckiego. Ten mechanizm zegarkowy stał się dosłownie synonimem swojego domu zegarmistrzowskiego, aż w końcu w 1903 roku zapadła decyzja o nazwaniu całej firmy Omega.

Najmniejszy zegarek mechaniczny na świecie towarzyszył Elżbiecie II podczas koronacji  

Królowa Elżbieta II była jedną z najbardziej znanych wpływowych kobiet na świecie. Słynęła także z niezwykłego wyczucia stylu i smaku. Ciekawostką jest to, że podczas swojej koronacji w 1953 roku miała zegarek naręczny Jaeger-LeCoultre na ręce. Nie był to jednak standardowy model. Była to cienka, wysadzana diamentami bransoletka, która zawierała najmniejszy wówczas na świecie zegarek mechaniczny, Jaeger-LeCoultre 101. Co ciekawe, męska wersja JLC 101 jest zintegrowana ze spinkami do mankietów.

Zegarek Jaeger – LeCoultre

Zegarki są testowane za pomocą najbardziej ekstremalnych sposobów

Żaden producent wysokiej jakości zegarków nie uniknie rygorystycznych testów swoich produktów. Ciekawostka zegarmistrzowska polega na tym, że niektóre marki posuwają się do skrajności podczas weryfikacji swoich chronometrów. Na przykład Jaeger-LeCoultre przeprowadza swój słynny test 1000-godzinny. Weryfikuje funkcjonalność mechanizmu przed i po umieszczeniu go w etui w różnych warunkach, symulując codzienne sytuacje przez niewiarygodne 1000 godzin.

Omega przymocowała swój zegarek Seamaster do zewnętrznej części samolotu, którego trasa prowadziła z Amsterdamu do Kanady przez biegun północny. Kiedy samolot wylądował po 9 godzinach lotu, zegarek działał bez zarzutu. Producent przymocował kolejny zegarek na zewnątrz łodzi podwodnej i wysłał go na głębokość 10 928 m. Ten zegarek również przetrwał ekstremalne testy bez szwank.

Zegarki „uśmiechają się“ w witrynach sklepów

Zatrzymaj się przy najbliższej witrynie sklepu z biżuterią lub zegarkami. Warto zauważyć, że wskazówki zegarków w witrynach sklepowych wskazują zazwyczaj godzinę 10:10. Powód jest prozaiczny. Wskazówka godzinowa wskazująca na dziesiątkę, a minutowa na dwójkę kojarzą się z uśmiechem. Powinno to wywołać przyjemne uczucie u obserwatora i być może wesprzeć go w zachowaniu zakupowym. Drugie wyjaśnienie mówi, że takie ułożenie wskazówek pozostawia miejsce na widok logo marki.

Zegarek Rolex
Źródło: https://stock.adobe.com/

Fakty o zegarkach Rolex

Kultowa marka zegarków jest w opinii publicznej kojarzona z wieloma mitami i półprawdami. Dzisiaj przedstawiamy kilka faktów na temat zegarków Rolex, których nie znałeś.

Szwajcarski zegarek Rolex pochodzi z Anglii

Bez patosu można określić firmę Rolex mianem klejnotu szwajcarskiego zegarmistrzostwa. Poza jednym szczegółem – Rolex nie pochodzi ze Szwajcarii. Marka została zarejestrowana w 1920 roku w Genewie, ale tak naprawdę powstała 15 lat wcześniej i prawie 1000 km dalej, w Londynie.

Hans Wilsdorf przeniósł się do Anglii, aby wraz ze swoim szwagrem Alfredem Davisem założyć własną firmę produkującą zegarki. Skoncentrowali się na imporcie szwajcarskich mechanizmów, które umieszczali w produkowanych lokalnie zegarkach i oferowali je na rynku brytyjskim. Marka, która pierwotnie nosiła nazwiska jej założycieli, w 1908 roku otrzymała luksusową nazwę Rolex. Lata wojny przyniosły ze sobą dyskryminację rasową, która zmusiła Wilsdorfa do powrotu do Szwajcarii, gdzie również przeniósł swoją firmę zegarmistrzowską.

Rolex nie rozdaje swoich zegarków

Z wyjątkiem ukierunkowanego sponsoringu inicjowanego przez samą markę, Rolex nie rozdaje swoich zegarków. Nawet gwiazdom Hollywoodu w celach promocyjnych. Więc jeśli widzisz aktora lub aktorkę z zegarkiem Rolex na nadgarstku, ktoś musiał za to zapłacić. Duże produkcje filmowe nie są wyjątkiem. Plotka głosi, że producent pierwszego filmu o Bondzie pożyczył Seanowi Connery’emu swój własny Rolex Submariner, ponieważ marka odmówiła dostarczenia zegarka naręcznego do kręcenia.

Zegarek Rolex jest produkowany przez cały rok

Jeśli znasz powszechnie znane fakty na temat zegarków, wiesz, że zegarki Rolex są nadal wykonywane ręcznie. Ale być może nie wiedziałeś, że produkcja jednego zegarka zajmuje marce cały rok. Oprócz ręcznej konstrukcji czas ten obejmuje złożone testy, które każdy zegarek musi przejść w warsztacie. Jakość wymaga więc czasu. I ostatnia ciekawostka na zakończenie: zegarki Rolex są wykonane z najdroższej dostępnej na świecie stali nierdzewnej, zwanej 904L. Dzięki temu są wyjątkowo odporne na korozję.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​