Na jakim mechanizmie działają: Napęd zegarka krótkie wyjaśnienie

Wyjaśnimy Ci, jak działa napęd zegarka
Facebook
LinkedIn

Zegarmistrzostwo to zarówno rzemiosło, jak i sztuka. Producenci zwracają szczególną uwagę na każdy element zegarka, ponieważ każdy pojedynczy element odgrywa ważną rolę w jego funkcjonalności. Wewnętrzne działanie pozornie prostego urządzenia jest niezwykle złożone. Zegarek może być napędzany różnymi mechanizmami znanymi jako mechanizmy zegarkowe. Każdy z nich wykorzystuje do zasilania zegarka inną technologię. Na jakim mechanizmie działa Twój zegarek?

Treść artykułu

Najczęściej używane mechanizmy

Trzy podstawowe rodzaje mechanizmu zegarkowego to mechaniczny, automatyczny i kwarcowy. Zostały wynalezione w kolejności, w jakiej są wymienione. Najstarsze zegarki naręczne napędzane były mechanizmem mechanicznym. Wkrótce potem został na rynek wprowadzony napęd automatyczny zegarka i pod koniec lat 60-tych minionego stulecia zaoferował użytkownikom japoński producent Seiko pierwsze zegarki kwarcowe.

Napęd mechaniczny

Zegarki mechaniczne są nadal uważane za prawdziwą sztukę zegarmistrzowską. Ich mechanizm jest złożonym mechanizmem zazębiających się kół zębatych, które obracają się z precyzyjną prędkością, aby zegarek tykał we właściwym tempie. Aby zegarek mechaniczny poprawnie działał, musisz go ręcznie nakręcać za pomocą koronki. Wytworzony w ten sposób ruch jest magazynowany w sprężynie głównej, która jest połączona z kołami zębatymi. Jest uwalniany w precyzyjnych odstępach czasowych, regulowanych przez koło krokowe i koło zamachowe lub oscylator, który decyduje o tym, kiedy cały system przekładni może się poruszać, a wraz z nim wskazówka zegarka.

Napęd automatyczny zegarka należy do najwyższej jakości napędów

Napęd automatyczny

Mechanizm automatyczny pojawił się na rynku pod koniec XVIII. wieku. Jego technologia jest podobna do zegarka mechanicznego. Różnica polega na tym, że zegarek automatyczny nie wymaga ręcznego nakręcania koronki. Jest również nazywany samonaciągającym się, ponieważ wykorzystuje energię z ruchu nadgarstka użytkownika. To wprawia w ruch oscylujący ciężar rotorowy, który obraca się i magazynuje siłę napędową do głównej sprężyny zegarka. Większość zegarków automatycznych posiada również koronkę, dzięki której można je również ręcznie nakręcić. Jeśli jednak nosisz zegarek przez cały dzień, energia wytrzyma i zegarek będzie działać również w nocy.

Napęd zegarka przez baterię (Quartz) jest jednym z najczęściej używanych

Napęd kwarcowy

Mechanizm kwarcowy to najprostszy i najwygodniejszy mechanizm napędzający zegarek. Opiera się na baterii, eliminując potrzebę konserwacji ze strony użytkownika. Bateria w zegarkach kwarcowych wytwarza prąd elektryczny, który wywołuje wibracje w kawałku kwarcu, który wibruje z określoną frekwencją, dzięki czemu tykanie zegarka jest niezwykle dokładne.

Ciekawe porównanie: Zwykłe zegarki kwarcowe wykazują średnie dzienne odchylenie około pół sekundy, podczas gdy zegarki mechaniczne mają odchylenie do 15 sekund dziennie.

Napęd ekologiczny zegarka

Niezawodny, dokładny i przyjazny dla środowiska. To trio cech, które większość projektantów zegarmistrzowskich stara się proporcjonalnie przekładać na swoje produkty. Wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa w zakresie ekologii rośnie popularność rozwiązań ekologicznych.

Napęd solarny

Jednym ze skutecznych rozwiązań ograniczających wpływ utylizacji baterii na środowisko, jest wykorzystanie energii słonecznej. Zegarki solarne zostały wprowadzone na rynek w latach 70-tych zeszłego wieku, kiedy producent Citizen zaprojektował swój pierwszy napęd solarny Citizen Eco-Drive. Zegarki Citizen zainspirowały wiele innych marek, które wkrótce wprowadziły do swoich kolekcji udane modele solarne. Przykładowo Seiko lub Casio.

Zegarki solarne posiadają pod tarczą panel solarny, który zbiera energię świetlną i przetwarza ją na ładunek elektryczny. Uzyskana w ten sposób energia jest magazynowana w baterii ładującej i służy do napędu zegarka. Dzięki skumulowanej siłę napędowej działa zegarek, oczywiście, również w ciemności. Oprócz energii solarnej mogą wykorzystać również energię światła sztucznego. Sam mechanizm jest podobny do mechanizmu kwarcowego i charakteryzuje się dużą precyzją.

Który napęd zegarka jest najlepszy? Wybór zależy od Twoich preferencji. Zegarki mechaniczne są dosłownie fascynującymi dziełami sztuki, ale wymagają od użytkownika więcej konserwacji i uwagi. Zegarki automatyczne oferują solidną równowagę tradycji i innowacji. Najprostszą konserwację i wysoką precyzję zapewniają mechanizmy kwarcowe. Modele solarne to rozwiązanie dla użytkowników z dużym poczuciem ekologii.  

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​