Krótka historia zegarków: Pierwsze zegarki i przełomowe innowacje

Czy znasz historię zegarków?
Facebook
LinkedIn

Wysiłek dążący do mierzenia czasu jest tak stary jak sama ludzkość. Starożytni Egipcjanie używali zegarki słoneczne już 5 000 lat temu. Nasi przodkowie próbowali wyrazić jednostki czasu za pomocą płonącej świecy, ciężaru wody, piasku, różnych innych ciężarów lub ruchu wahadeł. Jednak historia takich zegarków, jakie znamy dzisiaj, zaczęła się dopiero w XVI. wieku naszej ery. Jaka jest historia współczesnego pomiaru czasu i komu zawdzięczamy zegarki naręczne, które dziś automatycznie zakładamy na nadgarstki?

Treść artykułu

Pierwsze zegarki: Kiedy zaczęto pisać historię zegarków?

Nowoczesne zegarki mają swoje korzenie w zegarkach mechanicznych. Kieszonkowe i naręczne zegarki pojawiły się dopiero kilka wieków później.

Pierwsze zegarki mechaniczne

Pierwsze zegarki mechaniczne powstały w 1275 roku w Anglii. Charakteryzowały się prostym mechanizmem, przypominającym obecny mechanizm. Nie posiadały wskazówki ani tarczę. Te zegarki w rzeczywistości nie wskazywały czasu, ale śledziły go i co godzinę głośno wybijały. Stosowano je w dworach i miastach, aby ułatwić mieszkańcom orientację w czasie.

Pierwsze zegarki kieszonkowe

Wynalazek zegarka w jego obecnej formie przypisuje się niemieckiemu zegarmistrzowi Peterowi Heneleinowi i datuje się na rok 1510. Chociaż jego zegarek był oznaczany jako kieszonkowy, w rzeczywistości nie mieścił się w kieszeni i noszono go na szyi. Niektórzy historycy kwestionują ten fakt i twierdzą, że historia zegarków rozpoczęła się dopiero w 1574 roku, kiedy to nieznany mistrz skonstruował pierwszy zegarek kieszonkowy z brązu.

Zegarek kieszonkowy (pocket watch) był w przeszłości bardzo popularny

Pierwsze zegarki naręczne

Historycy nie są zgodni nawet co do narodzin zegarków naręcznych. Niektórzy twierdzą, że pierwszy zegarek założył Robert Dudley na nadgarstek królowej Elżbiety I w 1571 roku. Jednak o tym fragmencie historii często zapominano i wiele z nich wskazuje na królową Neapolu, siostrę Napoleona, Carolinę Mulat, jako pierwszą właścicielkę zegarka naręcznego. W 1817 roku wykonał go dla niej Abraham-Louis Breguet. Marka Breguet obecnie produkuje luksusowe zegarki szwajcarskie.

Innowacje, które weszły do historii

Boom na zegarki naręczne nie był tak szybki, jak byśmy tego oczekiwali. Zegarki dla mężczyzn były produkowane jako kieszonkowe do początku XX. wieku i zegarki naręczne zajmowały pierwsze miejsce w garderobie damskiej. Przez wieki służyły jako luksusowe akcesorium modowe.

Zegarki lotnicze jako pierwsze męskie zegarki naręczne

Męskie zegarki naręczne znalazły swoje podstawowe zastosowanie w przemyśle lotniczym. W 1904 roku, kiedy Alberto Santos Dumont wyraził życzenie, aby móc prowadzić samolot obiema rękami i jednocześnie kontrolować czas. Spełnił mu to Cartier, kiedy wyprodukował słynny zegarek Cartier Santos – pierwszy zegarek lotniczy i jednocześnie pierwszy zegarek naręczny na świecie.  

Wodoszczelne zegarki

Pierwszą wodoszczelną kopertę w historii – Oyster – przedstawił zegarmistrz Rolex w 1926 roku. Aby promować swój wynalazek, pierwszy wodoszczelny zegarek dał pływaczce Mercedes Gleitze, która próbowała przepłynąć Kanał La Manche. Jej próba nie powiodła się, ale zegarek przetrwał.

Zegarki kwarcowe

Pierwsze zegarki z technologią quartz powstały w latach 30-tych XX. wieku. Były one jednak dla zwykłych użytkowników duże i drogie. Pierwsze zegarki kwarcowe pojawiły się w sklepach stacjonarnych w 1969 roku i pochodziły z produkcji marki Seiko.

Zegarki tytanowe

Tytan jako materiał przyszłości pojawił się na rynku w 1970 roku pod batutą japońskiego producenta Citizen. Wkrótce potem zaczęły tytanowe koperty i bransoletki stosować również inne marki znane na świecie, np. Festina, Tissot lub Casio.

Zegarki solarne

Autorstwo pierwszego zegarka z ekologicznym napędem solarnym przypisuje się amerykańskiemu wynalazcy Rogerowi Riehlowi, który swój futurystyczny model wprowadził na rynek w latach 70-tych XX. wieku. Niedługo potem firma Citizen wprowadziła na rynek swój napęd solarny Eco-Drive.

Pierwszy zegarek solarny od marki Citizen

Inteligentne zegarki

Nie były to jeszcze inteligentne zegarki w dzisiejszym tego słowa znaczeniu, ale producent Casio już w 1983 roku wprowadził na rynek coś w rodzaju asystenta cyfrowego wbudowanego do zegarka. Była to kolekcja Databank, której modele posiadały własną zintegrowaną pamięć. W tym samym roku wprowadziła na rynek swój pierwszy zegarek inteligentny również marka Seiko. Modele serii Seiko Data-2000 miały nawet dwie wewnętrzne pamięci, w których było można przechowywać numery telefonów i notatki. Dostarczano je z zewnętrzną klawiaturą. Pierwszy komercyjnie sprzedawany zegarek na świecie, za pomocą którego można było dzwonić, wprowadziła na rynek w 1999 roku firma Samsung.

Jeśli współczesna historia zegarków oznacza rozwój inteligentnych technologii, to od roku 2015 na czołówce światowego przemysłu zegarmistrzowskiego znajduje się marka Apple. Klasyczne zegarki nadal są symbolem wysokiej jakości wykonania rzemieślniczego, elegancji i statusu społecznego.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​