Serial Firsts: Wskazówki dotyczące zakupu pierwszego zegarka mechanicznego

Zegarek automatyczny (mechaniczny) Seiko 5
Facebook
LinkedIn

Nawet w czasach, gdy kwarcowe czy smart zegarki są niezawodnym praktycznym przewodnikiem, a telefon komórkowy jest koniecznością, zegarki mechaniczne nie straciły na popularności. Są nawiązaniem do przeszłości i publicznym wyrazem pasji użytkownika do tradycyjnego zegarmistrzostwa wysokiej jakości. Jeśli i Ty zdecydowałeś się odłożyć swoje nowoczesne zegarki do szuflady i wreszcie założyć na nadgarstek wysokiej jakości zegarek mechaniczny, jesteś we właściwym miejscu. W pierwszej części naszego serialu Firsts przygotowaliśmy praktyczne wskazówki dotyczące zakupu pierwszego zegarka mechanicznego.

Treść artykułu

Jak wybrać zegarek mechaniczny

Jeśli spróbujesz odnaleźć się w świecie zegarków mechanicznych, szybko odkryjesz, że istnieje nieskończona liczba kombinacji opcji do wyboru. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji, zebraliśmy kilka praktycznych wskazówek dotyczących wyboru zegarka mechanicznego. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę dwa podstawowe czynniki – budżet i mechanizm.

Cena zegarka mechanicznego

Dobry zegarek mechaniczny nie jest tani. Podobnie jak w przypadku samochodów, poszczególne klejnoty zegarkowe również znacznie różnią się ceną, która waha się od setek złotych do 10-cyfrowych kwot w przypadku wysokiej jakości mechaniki. Dlatego dokładnie przemyśl swój budżet i planowaną inwestycję.

Jeśli Twoje plany inwestycyjne opiewają na sumy 4-cyfrowe, Japończycy na warsztatach Seiko czy Citizen nie rozczarują Cię. W kategorii cenowej powyżej 4000 złotych można znaleźć także modele renomowanych szwajcarskich marek, takich jak TAG Heuer, Oris czy Longines. Plan inwestycji 8 000-20 000 złotych może zakończyć się już wysokiej jakości zegarkami mechanicznymi z warsztatu Breitlinga lub Omegi, które niezawodnie przetrwają próbę czasu. Jeśli masz jeszcze większy budżet, skup się na katalogach Rolex lub Patek Philippe.

Wewnętrzne piękno zegarka mechanicznego – mechanizm

Nie chodzi tu przede wszystkim o kolor, styl czy użyte materiały. Chociaż design zegarka jest zdecydowanie ważny, sercem zegarków mechanicznych jest wysokiej jakości mechanizm. Napęd mechaniczny to najcenniejsza i najbardziej urokliwa część zegarka, który planujesz kupić. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na jego wybór.

Warto zaznaczyć, że tylko nieliczni producenci oferują zegarki z mechaniką pochodzącą z własnego warsztatu. Należą do nich na przykład Zenith, Rolex czy Patek Philippe. Większość producentów stosuje szwajcarskie mechanizmy ETA lub Sellita. To wyspecjalizowani producenci niezawodnych napędów, dlatego nie bójcie się sięgać po taki zegarek mechaniczny.

Jeśli skupisz się na tańszych japońskich zegarkach, spotkasz się przede wszystkim z mechanizmami mechanicznymi z warsztatu Seiko lub Citizen. Producenci oferują własne napędy „in-house”, które w większości produkowane są na linii zautomatyzowanej, a nie metodą montażu ręcznego. W porównaniu do mechanizmów szwajcarskich, są one uważane za mniej dokładne, ale jeśli chcesz dostać model mechaniczny zegarka w dobrej cenie i nie potrzebujesz mieć napisu „Swiss made” na tarczy, są idealnym wyborem.

Zegarki Invicta z napędem mechanicznym

Wskazówki dotyczące pierwszego zegarka mechanicznego

Przedstawiamy kilka konkretnych wskazówek dotyczących zegarków mechanicznych na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym, które mogą być idealnym wyborem dla wkraczających na ten poziom zegarmistrzostwa.

Timex Marlin

Reedycja oryginału z lat 60. XX wieku marki Timex dostępna jest w cenie dalekiej od atakowania 4-cyfrowej sumy. Napęd automatyczny i klasyczny styl z akcentem retro i bardziej subtelną kopertą stanowią opłacalny wybór, aby wejść do świata zegarków mechanicznych zza dużej kałuży.

Seiko Prospex Padi

Niedrogi wybór japońskiego warsztatu dla miłośników sportowego designu. Automatyczny nurek Seiko jest solidny, ponadczasowy i oferuje połączenie dobrej jakości i dobrej ceny.

Tissot Powermatic 80

Niedrogi wybór automatu, tym razem wyprodukowanego w Szwajcarii. Tissot Powermatic 80 oferuje przyzwoity zapas chodu, prostą sportową elegancję i znak szwajcarskiej jakości. Wszystko to nadal za 3-cyfrową cenę.

Hamilton Jazzmaster

Marka o amerykańskiej tożsamości, produkująca zegarki w Szwajcarii, może przypaść Ci do gustu dzięki chronografowi Hamilton Jazzmaster. Oferuje atrakcyjny wygląd z możliwością zobaczenia drobnej mechaniki mechanizmu z warsztatu ETA i eleganckim skórzanym paskiem w cenie około 4500 złotych.

Omega Seamaster Aquaterra

Dochodzimy do klasy średniej, gdzie ceny są w kwotach 4-cyfrowych. Za tę inwestycję możesz otrzymać zegarek topowej marki, rozsławiony przez Jamesa Bonda i astronautów NASA. Omega Seamaster oferuje atrakcyjny wygląd z możliwością zobaczenia kalibru 8900 przez dekiel, wodoodporność na poziomie 150 m i przyzwoitą cenę.

Zenith Defy

Zegarki mechaniczne z 5-cyfrową ceną atakują szwajcarską jakość, wewnętrzny mechanizm Elite i atrakcyjny, noszony na co dzień design. Możesz liczyć na perfekcyjne dopracowanie i dbałość o każdy szczegół, z którego znana jest marka Zenith.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​