- Sercem zegarka jest mechanizm. Warto skupić się na rodzaju mechanizmu i producencie.
- Materiał koperty, szkiełka oraz bransoletki lub paska zegarka jest ważny z punktu widzenia trwałości zegarka.
- Do najważniejszych części zewnętrznych zegarka zalicza się koronkę i tarczę.
Zegarki naręczne to jedne z najszybciej rozwijających się i najbardziej złożonych akcesoriów. Jednocześnie reprezentują segment, w którym przeciętny użytkownik ma stosunkowo trudności z poruszaniem się. Poszczególne części zegarka nie są czymś, co należy pozostawić wyłącznie rzemieślnikom i zegarmistrzom. Stanowią one ważne parametry przy wyborze zegarka, ale także przy jego użytkowaniu i wymaganiach konserwacyjnych. Dlatego wyobraźmy sobie nieco bliżej przynajmniej kluczowe części zegarka.
Treść artykułu
Części wewnętrzne zegarka: Mechanizm zegarka
Mówiąc o najważniejszych częściach zegarka, nie możemy w żadnym wypadku zapomnieć o mechanizmie i napędzie. Ukryty jest w kopercie pod tarczą, zawiera wszystkie wewnętrzne części zegarka i zapewnia ich działanie. Dokładność zegarka, jego trwałość, ale także pewne wymagania konserwacyjne zależą także od mechanizmu, np. konieczność naciągania, wymiany baterii itp. Najważniejsze jest określenie rodzaju mechanizmu, ale może zainteresuje Cię także producent. Szwajcarskie mechanizmy (np. ETA, Sellita itp.) są ogólnie uważane za wysokiej jakości, ale nie musisz obawiać się również japońskich mechanizmów kwarcowych.
Mechanizm mechaniczny
Mechanizm mechaniczny uważany jest za szczyt sztuki zegarmistrzowskiej. Wykorzystuje energię kinetyczną zmagazynowaną w sprężynie napędowej jako źródło energii dla zegarka. Mechanizmy mechaniczne nie wymagają baterii, ale muszą być regularnie nakręcane koronką. Delikatna mechanika jest uważana za mniej trwałą i precyzyjną, ale cieszy się dużym uznaniem wśród ekspertów i entuzjastów. Najwyższej jakości mechanizmy mechaniczne są szwajcarskie.
Mechanizm kwarcowy
Mechanizm kwarcowy do zasilania zegarka wykorzystuje energię z baterii, którą oczywiście należy wymieniać co pewien czas. Taką usługę świadczą zegarmistrzowie. Mechanizmy kwarcowe są trwalsze, dokładniejsze i wyróżniają się niższą ceną zakupu. Nie są one jednak tak cenione wśród kolekcjonerów. Bardzo dobre mechanizmy kwarcowe oferują Japończycy.
Mechanizm automatyczny
Mechanizm automatyczny jest alternatywą dla mechanizmu mechanicznego. Zawiera także skomplikowany, delikatny mechanizm, który jednak gwarantuje, że zegarek działa dzięki ruchom nadgarstka noszącego. Sprężyna główna nawija się zatem automatycznie, bez konieczności nawijania koronką. W porównaniu z mechanizmem mechanicznym nie ma potrzeby regularnej konserwacji. Odgałęzieniem mechanizmów automatycznych są tzw. mechanizmy solarne, które wykorzystują energię światła.
Tourbillon: Ekskluzywny dodatek mechanizmu mechanicznego
Być może spotkałeś się z terminem zegarek mechaniczny z tourbillonem. Jest to część, która jest montowana w niektórych mechanizmach mechanicznych w celu wyeliminowania wpływu grawitacji ziemi na dokładność ich działania. Nie jest to istotna część zegarka, ale jest bardzo ceniona wśród zegarmistrzów.
Najważniejsze części zewnętrzne zegarka
Zewnętrzne części zegarka są na ogół łatwiejsze do uchwycenia i rozpoznania przez przeciętnego użytkownika. Opiszmy przynajmniej te najważniejsze, uwzględniając ich najważniejsze cechy i atrybuty.
Koperta zegarka
Koperta to zewnętrzna osłona zegarka, która chroni wszystkie ważne elementy, łącznie z mechanizmem. Ma to kluczowe znaczenie z punktu widzenia trwałości i designu zegarka. Na obecnym rynku można znaleźć koperty wykonane z całej gamy materiałów, nawet z tzw. koperty bimetaliczne lub bimateriałowe. Jednak najczęściej stosowana jest stal nierdzewna, która jest zarówno estetyczna, jak i trwała. Poszukiwane są także koperty tytanowe, ceramiczne lub wykonane z metali szlachetnych. Z punktu widzenia designu rozróżniamy różne kształty kopert. Oprócz najpopularniejszych kopert okrągłych, stosowane są również koperty kwadratowe, poduszkowe, kwadratowe lub prostokątne. Koperta ma znaczenie także ze względu na wodoodporność zegarka.
Szkiełko zegarka
Szkiełko zegarkowe stanowi przezroczystą osłonę tarczy, która zapewnia ochronę przed kurzem, wodą i wszelkimi wpływami środowiska. Szkiełko jest ważną częścią zegarka pod względem trwałości i czytelności. Oprócz tańszego szkiełka mineralnego, dziś bardziej cenione jest tzw. szkiełko szafirowe, które jest szczególnie odporne na stłuczenie i zarysowania. Wielu producentów poprawia czytelność zegarków poprzez specjalne ukształtowanie szkiełka zegarkowego.
Tarcza zegarka
Tarcza zegarka jest istotna z punktu widzenia designu i czytelności zegarka. Zapewnia użytkownikowi wszystkie informacje, które zegarek jest w stanie rejestrować. Zegarki męskie i zegarki damskie zazwyczaj posiadają tzw. tarczę analogową, która zawiera wskazówki i indeksy. Tarcza może jednak zawierać także dodatkowe elementy, takie jak datownik czy subtarcze, dostarczające dodatkowych informacji, np.: kalendarz, stoper, czas światowy itp. O ile design tarczy jest kwestią gustu, o tyle wielkość i kontrast indeksów, ale także podświetlenie wskazówek czy całej tarczy, są istotne z punktu widzenia czytelności. Większość współczesnych zegarmistrzów stosuje różne rodzaje luminescencji. Na tarczy znajduje się także logo producenta i często model zegarka.
Koronka zegarka
Koronka to urządzenie przypominające guzik, które zwykle znajduje się po prawej stronie koperty i jest połączone bezpośrednio z mechanizmem. W zależności od ilości komplikacji zegarek może posiadać także większą liczbę koronek. W przypadku zegarków sportowych, które są bardziej wodoodporne, koronkę często można wkręcić w kopertę, aby zapobiec przedostawaniu się wody przez otwór. Zegarki dla pilotów natomiast posiadają dużą, charakterystyczną koronkę, z której piloci mogli korzystać nawet w rękawiczkach. Z koronką zwykle wykonuje się różne operacje, ciągnąc ją w różne pozycje. Koronka może więc jednocześnie służyć np. do nakręcania zegarków, ustawiania godziny, daty, kalendarza, stopera itp.
Bransoletka i pasek zegarka
Zarówno zegarki damskie, jak i zegarki męskie wymagają mocnego i trwałego paska lub bransoletki, które można przymocować do nadgarstka. Te części zegarka są ważne nie tylko z punktu widzenia designu, ale także z punktu widzenia trwałości i długowieczności zegarka. Wiele zegarków zawodzi właśnie z powodu uszkodzonej bransoletki lub podartego paska. Paski do zegarków są najczęściej wykonane ze skóry, silikonu lub gumy. Bransoletka składa się głównie z metalowych ogniw. Zwyczajowo używa się tego samego materiału, co koperta zegarka. Ogólnie rzecz biorąc, bransoletki stalowe są najbardziej popularne, a także bardzo trwałe. Istnieją jednak również ich tytanowe alternatywy lub ekskluzywne bransoletki wykonane z metali szlachetnych, takich jak złoto czy srebro.