- Tourbillon jest ogólnie uważany za najbardziej prestiżową komplikację zegarkową.
- Świat zegarków zna tourbillon już od 1795 roku.
- Zegarki z tourbillonem oferowane są tylko przez luksusowe marki, takie jak Breguet lub Tag Heuer.
Szczyt komplikacji zegarkowych i ucieleśnienie najwyższej jakości kunsztu zegarmistrzowskiego. Tourbillon, bardzo rzadka część mechaniczna niewielkiego odsetka luksusowych zegarków, również jest uhonorowany takimi atrybutami. Dziś toczą się dyskusje na temat jego funkcjonalności, jednak w żaden sposób nie umniejsza to jego prestiżu, popularności i atrakcyjności wizualnej. Zegarki z tourbillonem są obecnie najbardziej poszukiwane wśród pasjonatów i kolekcjonerów. Przyjrzyjmy się więc bliżej tej rzadkiej komplikacji mechanicznej.
Treść artykułu
Do czego służy tourbillon
Tourbillon to bardzo rzadka komplikacja zegarkowa, w którą wyposażone są niektóre mechanizmy mechaniczne luksusowych marek. Celem tourbillonu jest wyeliminowanie wpływu grawitacji ziemskiej na dokładność zegarka.
Dlaczego był tourbillon potrzebny?
Sercem mechanizmu mechanicznego jest tzw. koło balansowe, które podczas swojego ruchu poddawane jest działaniu stałej siły grawitacji. Jednakże działanie tej siły różni się w zależności od położenia zegarka.
Wyobraź sobie, że trzymasz ciężarek przyczepiony do końca liny. Zaczynasz się kręcić, ciężar stopniowo podnosi się z ziemi, aż zacznie krążyć pionowo wokół twojego ciała. Porusza się, pozostaje w tej samej pozycji, a wszystkie siły się równoważą.
Ale teraz wyobraź sobie, że ciężar obraca się wokół osi poziomej jak śmigło samolotu. Spada, a potem musi znowu wzrosnąć. Ruch w dół ułatwia grawitacja, ale ruch w górę wymaga więcej energii. W dół ruch ciężarka przyspiesza, a w górę zwalnia.
Te same zasady dotyczą koła balansowego w zegarku mechanicznym. To właśnie tourbillon miał zapewnić, że zegarek będzie działał precyzyjnie niezależnie od jego orientacji względem podłoża.
Z historii tourbillonu
W 1795 roku zegarmistrz Abraham Louis Breguet zadał sobie pytanie: „A co by było, gdyby koło balansowe mogło znajdować się we wszystkich pozycjach jednocześnie?” Uśredniłoby to wszystkie wahania grawitacji i wyeliminowało wpływ grawitacji na ruch zegarka. w końcu się udało i to jemu przypisuje się wynalezienie tourbillonu, nic więc dziwnego, że to luksusowy szwajcarski zegarek Breguet do dziś lubi się chwalić tak rzadką komplikacją, jaką jest tourbillon.
Jak działa tourbillon
Tourbillon to mechaniczne akcesorium, które zamyka koło balansowe i koło zamachowe w ruchomej metalowej konstrukcji, coś w rodzaju klatki. Regularny obrót tej klatki zapewnia kompensację wpływu pola grawitacyjnego na dokładność zegarka. Klatka tourbillonu połączona jest z kołem sekundowym, co zapewnia jej regularny obrót w 60-sekundowych odstępach.
się nad funkcjonalnością tourbillonu. Chociaż większość zegarmistrzów zgadza się, że tourbillon równoważy działanie grawitacji, nie uważają go za w pełni skuteczny sposób zapewnienia dokładności zegarka. Rzecz w tym, że tourbillon powstał w czasach zegarka kieszonkowego, który wisiał w kieszeni kamizelki w tej samej pozycji. Zegarki naręczne zazwyczaj zmieniają swoje położenie i najczęściej znajdują się w pozycji twarzą do góry, gdzie nierównowaga grawitacyjna jest najmniejsza. Tourbillon traci zatem w pewnym stopniu swoje znaczenie funkcjonalne.
Rodzaje tourbillonov
Podobnie jak wszystkie elementy i komplikacje zegarmistrzowskie, tourbillon przeszedł pewien rozwój na przestrzeni dziejów, a pojawiły się na rynku różne odmiany oryginalnego mechanizmu. Przedstawimy pokrótce przynajmniej najciekawsze z nich.
Wieloosiowe tourbillony
Klatka tych tourbillonów obraca się wokół więcej niż jednej osi. Na obecnym rynku można spotkać tourbillony dwuosiowe i trzyosiowe.
Latający tourbillon
Latający tourbillon dostarcza najpiękniejszych wrażeń estetycznych. Podczas gdy klasyczny tourbillon w większości zakrywał nośny mostek, latający tourbillon jest zamocowany w jednym miejscu na dole. Różnica polega zatem na sposobie zamontowania tourbillonu w zegarku.
Podwójne lub poczwórne tourbillony
Niektóre zegarki z najwyższej półki mogą nawet pochwalić się więcej niż jedną komplikacją związaną z tourbillonem. Dodawanie do zegarka kilku tourbillonów jednocześnie to nowy trend.