- Okrągłe zegarki to klasyka.
- Pierwszy zegarek naręczny na świecie miał kopertę w kształcie kwadratu.
- Prostokątne zegarki otrzymały przydomek „czołgi” od pierwszego modelu z warsztatu Cartiera.
Nie tylko chroni wewnętrzny mechanizm zegarka, ale także wpływa na komfort noszenia i ogólny wygląd. Koperta jest jednym z najważniejszych elementów designu zegarków. Dzięki innowacyjności i kreatywności projektantów wybór na obecnym rynku jest naprawdę szeroki, a poza okrągłymi klasykami można dobrać na nadgarstek także zegarki o różnorodnych kształtach. Swoją drogą, czy wiesz, dlaczego zegarki są przeważnie okrągłe? Przedstawimy Ci zegarki według kształtu i odpowiemy na Twoje pytania.
Treść artykułu
Zegarmistrzowska klasyka: Okrągłe zegarki
Zegarki, w tym zegarki ścienne, kieszonkowe i naręczne, zawsze były przede wszystkim okrągłe. Pomimo wielu twórczych prób w historii zegarmistrzostwa, kiedy klasyfikujemy zegarki według kształtu, nadal uważamy okrągłą kopertę za klasykę. Jest kilka powodów:
- Wewnętrzny mechanizm zegara składa się z zazębiających się kół zębatych, które naturalnie najefektywniej są umieszczone w okrągłej obudowie – kopercie.
- Tarcza z indeksami ułożonymi w koło jest bardzo czytelna.
- Okrągła koperta sprawdziła się również w opracowywaniu zegarków wodoodpornych, ponieważ była łatwa do przykręcenia.
- Na poziomie symbolicznym koło jest najczęściej używanym symbolem upływu czasu.
Okrągłe zegarki są klasyczne lub minimalistyczne pod względem kształtu. Są także najbardziej uniwersalnym wyborem dla tych, którzy za wszelką cenę nie chcą wyróżniać się z tłumu. Zegarki okrągłe znajdziesz we wszystkich segmentach, od klasycznych po sportowe, zegarki do nurkowania czy zegarki dla pilotów i we wszystkich kategoriach cenowych. Oferują je zarówno marki modowe, jak i luksusowi zegarmistrzowie.
Zegarki według kształtu
Lata wojny zmieniły tradycyjne pomysły na projektowanie kopert. Kolejne dekady były pełne kreatywności, a zegarki naręczne o nowych kształtach i rozmiarach stały się normą. Cartier był w dużej mierze odpowiedzialny za boom na zegarki o indywidualistycznych designach pod względem kształtu.
Prostokątne zegarki
Historia zegarków prostokątnych sięga 1917 roku, kiedy na rynku pojawił się kultowy Cartier Tank. Inspiracją były czołgi Renault używane podczas I wojny światowej. Wielu entuzjastów zegarków nadal nazywa zegarki prostokątne „czołgami”.
Prostokątne zegarki mają obecnie charakter retro. Szczyt swojej popularności osiągnęły w pierwszej połowie XX wieku, kiedy za przykładem Cartiera zaczęło je produkować wiele wiodących marek. Pojawiają się bardziej w segmencie klasycznym i eleganckim, gdyż same cienkie prostokątne koperty prezentują się bardzo elegancko.
Kwadratowe zegarki
Nawet pierwsze męskie zegarki naręczne nie były okrągłe. Byli to zegarki dla pilotów Cartier Santos i mieli kwadratową kopertę. Zostały wprowadzone na rynek w 1904 roku, a popularność kwadratowej koperty trwała przez cały XX wiek.
Koperty kwadratowe początkowo należały głównie do zegarków eleganckich i klasycznych. Jednak w latach 70-tych na rynek trafił kultowy zegarek Tag Heuer Monaco, a kwadratowe zegarki zadomowiły się także w świecie sportu. Obecnie stanowią wybór oryginalności, która choć przyciąga uwagę, pasuje do wszystkiego.
Zegarki Tonneau (zegarki beczkowe)
Nie jest to ani prostokąt, ani koło, ale ich kombinacja. Tonneau oznacza po francusku „beczkę” i taki właśnie kształt nosi koperta tego zegarka. Można sobie wyobrazić go jako prostokąt z łukowatymi dłuższymi bokami i zaokrąglonymi narożnikami. Typowym przedstawicielem i jednym z pierwszych producentów zegarków tonneau jest luksusowy szwajcarski zegarmistrz Vacheron Constatin. Jego kolekcja Malte istnieje na rynku od 1912 roku.
Kształt tonneau jest odważny, awangardowy i przede wszystkim ściśle kojarzony z luksusowymi zegarkami. Należy głównie do zegarków eleganckich i towarzyskich, którym dodaje powiewu art décco. Jednak na przełomie lat 60-tych i 70-tych XX w. produkowano także zegarki sportowe i nurkowe w tym designie.
Asymetryczne zegarki
Prawie bliźniacze okrągłych zegarków, ale ich koperta jest grubsza i szersza od strony koronki. Asymetryczne zegarki zostały zaprojektowane, aby zapewnić dodatkową ochronę koronki i innych bocznych przycisków. Ikona wszechczasów z asymetryczną kopertą to słynny Omega Speedmaster.
Chronografy z trzema bocznymi przyciskami szczególnie zyskują na asymetrycznej kopercie. Odróżnienie zegarków asymetrycznych od okrągłych jest nieco trudniejsze i laik zwykle na pierwszy rzut oka nie jest w stanie dostrzec różnicy. Modele asymetryczne częściej można spotkać w segmencie zegarków sportowych, które bardziej pasują do masywnego designu. Istnieją jednak również klasyczne zegarki z asymetryczną kopertą.
Zegarki poduszkowe
Przypominają okrągłe zegarki, ale mają zaokrąglone krawędzie, jakby były połączeniem okrągłej i kwadratowej koperty. Pod względem komfortu noszenia i czytelności dorównują modelom okrągłym, dlatego cieszą się dużą popularnością i lubią podstawowe typy kopert.
Pierwotnie koperty poduszkowe kojarzone były wyłącznie z zegarkami nurkowymi i sportowymi. W ostatnich latach pojawiły się jednak także w segmencie luksusowym w eleganckich designach. Jako przykład możemy posłużyć się zegarkiem z warsztatu Vacheron Constantin, który wypuścił reedycję Historiques American 1921 w uroczej poduszkowej kopercie.
Awangardowe zegarki
Chociaż tonneau utorował im drogę, ten zegarek idzie jeszcze dalej. Awangardowe koperty mają jedną wspólną cechę ze wszystkimi innymi: spajają zegarek. Wszystko inne jest kreatywne, niezwykłe, inne.
Zegarki awangardowe reprezentują odrębną kategorię wszystkiego, co nie mieści się w powyższych typach. Kultowym przedstawicielem jest zegarek Hamilton Ventura. Obecnie awangardowe koperty najczęściej pojawiają się w ofercie niezależnych marek takich jak Urwerk czy MB&F. Jeśli spróbujemy uporządkować zegarki według kształtu, to można powiedzieć, że te nie mają kształtu. Nazywa się je także kosmicznymi lub futurystycznymi.