SERIA o największych zegarmistrzowskich domach na świecie: Co to jest Holy Trinity?

Holy Trinity to nazwa trzech największych domów zegarmistrzowskich na świecie
Facebook
LinkedIn

Temat największych zegarmistrzowskich domów świata niewątpliwie można byłoby rozumieć na różne sposoby. Renomowane firmy produkujące zegarki są znane z wielu czynników. Dlatego od czasu do czasu będziemy je Wam przedstawić w specjalnej serii. Główną rolę w pierwszej części odegrają członkowie legendarnej  The Holy Trinity of Watches.

Treść artykułu

Co to jest The Holy Trinity of Watches?

The Holy Trinity of Watches (Święta Trójca Zegarków) wzgl. The Big Three of Watches (Wielka trójka zegarków) to oznaczenie trzech wyjątkowo renomowanych domów mody zegarmistrzowskiej, których korzenie sięgają Szwajcarii. Ale nie oczekuj wśród nich zegarka Tissot. Mimo jest to „szwajcarska jakość”, wspomniane trio składa się z marek luksusowych:

  • Vacheron Constantin
  • Patek Philippe
  • Audemars Piguet
Chociaż zegarki z najwyższej półki są produkowane w różnych krajach (np. najlepsze japońskie zegarki), to Szwajcaria nadal pozostaje na piedestale pod względem produkcji zegarków. Wszystkie trzy wymienione wyżej marki mogą pochwalić się nie tylko bardzo długą historią, co znajduje odzwierciedlenie w ich ponad stuletnim doświadczeniu, ale także niezmienną spuścizną.

Zegarki Vacheron Constantine

Czy wiesz, że Vacheron Constantine nosi tytuł najstarszego producenta zegarków na świecie?

Chociaż marka Vacheron Constantin została założona już w 1755 roku, jej historia sięga znacznie głębiej w przeszłość – a konkretnie do XVI wieku. W tym czasie wielu europejskich protestantów szukało schronienia w Genewie w Szwajcarii, dzięki czemu  w światowej stolicy zegarmistrzostwa zgromadziło się wielu wykwalifikowanych rzemieślników. Jednym z nich był Jean-Marc Vacheron.

Wykonany przez niego srebrny zegarek kieszonkowy nosił znamiona innowacyjności. W ciągu dwóch dekad firma Vacheron została uznana za pioniera w branży. Jego wnuk Jaques-Barthelemy wprowadził markę Vacheron w nową erę. Dokonał tego, wprowadzając produkty firmy na nowe rynki poza Szwajcarią. Eksportując zegarki do Francji i Włoch, firma Vacheron szybko się rozwinęła.

Jaques-Barthelemy Vacheron szybko zdał sobie sprawę, że potrzebuje pomocy, dlatego nawiązał współpracę z nowym partnerem, uznanym strategiem biznesowym o nazwisku François Constantin. I tak powstał zegarek Vacheron Constantin.

Marka Vacheron Constantin to najstarszy zegarmistrzowski dom na świecie

Zegarek Patek Philippe

Czy wiesz, że niektóre modele Patek Philippe należą do najdroższych zegarków na świecie?

W 1839 roku Antoine Norbert de Patek i Francois Czapek założyli firmę zegarmistrzowską Patek, Czapek et Cie. Kilka lat później, a konkretnie w 1844 roku, Antoine Norbert de Patek wziął udział w wystawie przemysłowej w Paryżu, gdzie Jean Adrien Philippe zdobył brązowy medal za wynalezienie bezkluczowego systemu zwijania i regulacji.

Zaledwie rok później Philippe przeniósł się do Genewy w Szwajcarii, gdzie podpisał umowę partnerską z Antoine Norbert de Patek. „Nowonarodzona” firma Patek Philippe była w stanie bardzo szybko zastosować wiedzę i umiejętności obu właścicieli w swoich zegarkach.

W tym samym roku, tj. w 1845 roku, marka Patek Philippe wypuściła swój pierwszy zegarek nr. 1181. Posiadał on bezkluczowy system zwijania i regulacji Philippe’a.

Wyjątkowy szwajcarski zegarek Patek Philippe

Zegarek Audemars Piguet

Czy wiesz, że między 1894 a 1899 rokiem Audemars Piguet wyprodukował tylko 1208 zegarków?

Jednak wśród nich były jedne z najbardziej wyrafinowanych zegarków, jakie kiedykolwiek wyprodukowano. Taki zaszczyt jest odbiciem partnerstwa zawartego w 1875 roku przez młodych Szwajcarów – Julesa Louisa Audemarsa i Edwarda Auguste’a Pigueta. Ich głównym mottem było tworzenie skomplikowanych mechanizmów zegarków z naciskiem na ich dokładne finalne wykończenie.
Luksusowa marka Audemars Piguet wchodzi w skład tzw. “Holy Trinity”

Na zakończenie

Jeśli zainteresowała Cię pierwsza część naszej serii o największych zegarmistrzowskich domach na świecie, polecamy również przeczytanie tego artykułu, w którym napisano coś więcej o członkach The Holy Trinity of Watches.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​