Szwajcarskie kontra japońskie zegarki: Które są lepsze?

Szwajcarskie lub japońskie zegarki? Które wybierzesz?
Facebook
LinkedIn

Szwajcarska jakość zbudowana na historii kontra najlepszej japońskiej technologii. Ta kontrowersja trwa w świecie zegarków już od dziesięcioleci. Historycznie za najlepsze są uważane szwajcarskie zegarki.  W połowie XX wieku pojawią się nowy kraj jako konkurent szwajcarskiego monopolisty. Japońskie zegarki szybko przemówiły do użytkowników innowacjami o lepszą dostępnością. Czy różnice między szwajcarskimi i japońskimi zegarkami są naprawdę aż tak znaczące? Współczesne zegarki nie są już w stanie łączyć najlepszą jakość wykonania z nowoczesną technologią?

Treść artykułu

Historia szwajcarskiego i japońskiego zegarmistrzostwa  

Szwajcarskie zegarki mogą pochwalić się historią, której korzenie sięgają ponad pięciu wieków wstecz. W drugiej połowie XVI i na początku XVII wieku do Genewy napływało wiele francuskich protestantów, uciekających przed prześladowaniami. To im właśnie Szwajcaria zawdzięcza szybki rozwój sztuki zegarmistrzowskiej na swoim terytorium. Genewa nadal jest uważana za stolicę luksusowych zegarków.

Japońskie zegarmistrzostwo ma swoje korzenie na końcu XIX wieku, a pełen rozkwit nastąpił dopiero w latach po wojnie, w połowie XX wieku. Dzięki temu, że Japonia zawsze była w czołówce nowoczesnych technologii, japońscy zegarmistrzowie postawili na produkcji precyzyjnych i funkcjonalnych zegarków. Wprowadzili zaawansowaną automatyzację, aby ułatwić proces montażu zegarków, a także zminimalizować błędy konstrukcyjne. Dzięki temu udało im się zwiększyć produkcję i zapewnić użytkownikom najlepszą jakość w korzystnej cenie.

Szwajcarskie zegarki Tissot to gwarancja jakości

Szwajcarskie zegarki: Luksus precyzyjnej pracy ręcznej

Uczciwe szwajcarskie zegarki to szczyt sztuki zegarmistrzowskiej. Są wykonane ręcznie. Zegarmistrzowie spędzają wiele czasu na desygnowaniu ich części wewnętrznych i inżynierowie montują złożone mechanizmy składające się z setek, a nawet tysięcy komponentów. Szwajcarskie zegarki koncentrują się na funkcjonalności i niezrównanym pięknie wewnątrz i na zewnątrz.

Nie każdy może umieścić na swoim zegarku oznaczenie „Swiss Made“ . Szwajcarskie zegarki muszą spełniać następujące ustawowe kryteria:

 •       Siedziba produkcyjna firmy zegarmistrzowskiej znajduje się w Szwajcarii.
 •       Ostateczna produkcja zegarka przebiega w Szwajcarii.
 •       Końcowy proces kontroli zegarków odbywa się w Szwajcarii.
 •       Co najmniej 60 % kosztów produkcji pochodzi ze Szwajcarii.
 •       Zegarki posiadają szwajcarski mechanizm.

Najlepsze szwajcarskie marki:

Najbardziej popularne produkty szwajcarskiego zegarmistrzostwa z pewnością nie trzeba specjalnie przedstawiać. Są to głównie znane na całym świecie luksusowe firmy zegarmistrzowskie. Wymieńmy chociaż te najpopularniejsze:

 •       Rolex
 •       Omega
 •       TAG Heuer
 •       Patek Philippe
 •       Zenith
 •       IWC
 •       Tissot
Japońskie zegarki Casio należą do najlepszych z Japonii

Japońskie zegarki: Nowoczesne, wysokiej jakości i dostępne

Japoński producenci zegarków skupili się na wykorzystaniu najlepszych technologii i automatyzacji. W ten sposób mogą wyprodukować więcej zegarków w krótszym czasie i zaoferować je użytkownikowi w dobrej cenie. Jednocześnie oznacza to jednak, że japońskie zegarki zwykle nie są uważane za ekskluzywne. W porównaniu do szwajcarskich zegarków zasłynęły jednak jako bardziej innowacyjne.

To właśnie japońska marka Seiko, przyciągnęła uwagę świata kwarcową technologią. Udało jej się opracować mniejsze i lżejsze baterie, a wkrótce potem popyt na japońskie zegarki ogromnie wzrósł. W XX wieku popularność mechanizmów kwarcowych doprowadziła nawet do upadku całego szwajcarskiego zegarmistrzostwa.

Najpopularniejsze japońskie marki

Japońscy zegarmistrzowie są niezwykle popularni wśród zwykłych użytkowników, którzy lubią wysokiej jakości zegarki. Do najbardziej popularnych należą:

 •       Seiko
 •       Casio
 •       Citizen
 •       Orient

Kupić zegarek szwajcarski lub japoński?

Konsumenci zainteresowani wysokiej jakości zegarkami skupiają się obecnie przede wszystkim na markach szwajcarskich i japońskich. Ale który wybór jest właściwy? Idealny wybór zależy od tego, jakiego rodzaju zegarka chcesz.  

Jeśli szukasz wysokiej jakości zegarka o doskonałej trwałości i najwyższej dokładności w dobrej cenie, japońskie zegarki będą dla Ciebie najlepszym wyborem. Z drugiej strony, jeśli zależy Ci na designie, chcesz posiadać określony symbol statusu i imponuje Ci sztuka zegarmistrzowska, wybierz szwajcarskie zegarki. W obu przypadkach możesz liczyć na jakość i dokładność zegarka.

Podobał Ci się artykuł? Nie zapomnij go udostępnić.

Facebook

NAJNOWSZE ARTYKUŁY​